Torgu vald rendib Stebeli patarei Alver Sagurile (7)

Torgu vald peab turismiettevõtja Alver Saguriga läbirääkimisi Stebeli rannakaitsepatarei komandopunkti rajatiste rendileandmiseks.

“Kui ta teeb seal kõik korda, andku tuld!” ütles Oma Saarele Torgu vallavolikogu esimees Mihkel Undrest. “Sagur on sellest rääkinud siin mitu korda ja nüüd me oleme ikka seda meelt, et teeme temaga lepingu ära,” lisas Undrest, kelle sõnul pole peale Saguri patarei vastu keegi huvi tundnud.

Torgu vallavolikogu esimees märkis, et Saguril on suur kogemus ettevõtluse arendamise sihtasutuse ja PRIA meetmetest raha taotlemisel oma ideede elluviimiseks ning usutavasti saab ta hakkama ka uue väljakutsega.

“Et seal siis midagi eksponeerida ja pakkuda turistidele Saaremaal ühtset paketti Sõrve säärest kuni Panga pangani,” lisas Undrest.
Kaali järve, Panga panga ja Angla tuulikute piirkonna arendajana tuntuks saanud Alver Sagur on keeldunud Oma Saarele oma tegevuse kohta kommentaare andmast.

Patarei komandopunkt asub Sääre–Kaugatuma maantee neljandal kilomeetril. Komandopunkti on püstitatud betoonist obelisk ja seal on säilinud patarei vaatlustorn, mis väliselt sarnaneb tuulikuga. Lisaks kuuluvad patarei koosseisu kaks maa-alust veega täitunud suurtükitorni, katlamaja ja sõjaväelinnak, mis aga jäävad komandopunktist eemale ning asuvad eramaadel.

Stebeli patarei valmis 1941. aasta kevadel, vahetult enne NSV Liidu ja Saksamaa vahel puhkenud sõda. Nime sai rajatis selle esimese komandöri, punalaevastiku kapteni Aleksandr Stebeli järgi. Stebeli patarei suurtükkidest oli võimalik tulistada 40 km kaugusele.

Print Friendly, PDF & Email