Sõpruslinn Soomes nimetas tänava Kuressaare auks (3)

Sõpruslinn Soomes nimetas tänava Kuressaare auks

MINU AADRESS ON KURESSAAREGATAN: Sattudes Raseborgi ning tundes koduigatsust, võib minna jalutama Kuressaare tänavale. Sellise žesti tegi kohalik linnavõim sõpruslinna auks.
Foto: Kristoffer Nöjd/ Västra Nyland

Endisest Tammisaarist kolme linna liitumise tõttu Raseborgiks saanud Soome linnas on peatselt Kuressaare-nimeline tänav – Kuressaaregatan ehk Kuressaarenkatu avatakse pidulikult veebruari viimasel päeval.

Tammisaari, Pohja ja Karjaa liitumisel selle aasta algusest tekkinud Raseborgi linnas muudeti veebruari alguse seisuga üle 200 tänavanime, kuna kolmes linnas oli enne palju sarnaseid tänavanimesid.

Nii kandis Kuressaare tänav varem Tammisaari linnas Aia tänava nime. Lisaks nimetati tänavaid ümber veel näiteks Chicago järgi ning omanimelise tänava sai ka Tammisaari. Kuressaare tänav asub mere lähedal ning selle ääres on jalgpalli- ja tenniseväljakud.

Endine Tammisaari, nüüdne Raseborgi linnapea Marten Johansson ütles Oma Saarele, et Kuressaare ei ole esimene sõpruslinn, mis saab omanimelise tänava. “Meil on olemas ka Ystadsgatan, mis on nimetatud Ystadi linna järgi Rootsis,” tõi Johansson näite.

Sõpruse kinnitus

Kuressaare nime taotlemise eest seisis Tammisaari linnas tegutsenud Saaremaa selts, kes on toimetanud üle 20 aasta ja kus on nüüdseks juba rohkem kui 100 liiget.

Seltsi aktiivse eestvedaja Hans Rehnströmi kinnitusel toimub tänava avamine väikese tseremooniaga, kus osalevad Raseborgi (soome k Raasepori) linnapea, Kuressaare linnapea ning kuhu on oodatud ka Eesti suursaadik Soomes.

“Väga sümpaatne, et omavalitsuste sõprussuhe sel moel jäädvustatakse,” märkis Kuressaare linnapea Urve Tiidus.
Vastupidiselt Soomele ei ole Kuressaares kombeks nimetada tänavaid kohanimedega, kui tänav just selle koha poole ei kulge. Linna nimekomisjoni pikaajalise liikme Olavi Pesti mäletamist mööda pole komisjonis kunagi säärast teemat üles võetud.

“Nimepanemise heaks tavaks ma seda (tänavate nimetamist sõpruslinnade järgi – toim) ei pea, kas või sellepärast, et need linnade sõprussidemed on pikas mastaabis märksa ebapüsivamad kui linnatänavad,” ütles Pesti.

Raseborgi kohalik ajaleht Västra Nyland kirjutab, et tänavanimede muutmine toob endaga kaasa tuhandete aadresside muutumise. See võib esialgu tekitada segadust ning inimesed peaksid olema tähelepanelikud, et näiteks kiirabi kutsudes ei öeldaks vana tänavanime või päästjad ei sõidaks valele tänavale.


Kuressaare talu, tänav ja küla

Oma Saare andmetel on olemas teinegi Kuressaare tänav. See on Eestis Tarvastu vallas asuvas Mustla alevikus. Samas vallas on olemas ka Kuressaare nimeline küla. Lisaks on olemas kaheksa Kuressaare nimelist talu, mis asuvad enamasti Lõuna-Eestis. Võrumaal asuvas Meremäe vallas on aga lisaks Kuressaare talule olemas ka Saaremaa talu.

Print Friendly, PDF & Email