Jää paneb saareelanikud teistmoodi rütmis elama (4)

Jää paneb saareelanikud teistmoodi rütmis elama

ABRUKA LAEV: Heili saabumas Roomassaare sadamasse. Nädala pärast võib jää juba laevaliikluse katkestada.

Püsivad miinuskraadid ja aina rohkem merepinda kattev jää muudavad keerulisemaks saareelanike eluolu. Vilsandilt tuleb üle jää kelguga poes käia ning Abruka rahvas pole üldse kindel, kas laev kodusaarele tagasi niipea läheb.

“Ikka jala ja see on ka selline käimine, et vahepeal oled vees,” ütles Vilsandi saarevaht Jaan Tätte, kes ajakirjaniku helistamise ajal parasjagu üle jää Vilsandi poole liikus.

Ta märkis, et paadiga saarele enam asja ei ole. Samas ei olevat jää veel ka nii tugev, et autoga Saaremaale sõita. Sestap peab Tätte kaubatoomiseks kasutama kelku ja seljakotti. Kokku tuleb mehel mööda jääd käia edasi-tagasi 8 kilomeetrit.

Meri on sealkandis vahelduva eduga kaanetunud juba eelmistest külmadest saadik. “See jää vaikselt mängib ja liigub,” märkis Tätte, lisades, et muidu on elu saarel tore. “Valgust on juba rohkem ja see teeb rõõmu.”

Abruka rahvas on ootel

Eile veel laevaga Abrukalt Kuressaarde sõitnud saarevaht Rein Lember ütles, et Abruka ja Roomassaare vahel on vaba vett ehk vaid 200 meetrit ning lõunatuul toob ka sinna jääsodi sisse.

Lember lausus, et iga laevasõitu tuleb võtta kui viimast, sest pole teada, kas nädala lõpus laevaga enam koju tagasi saab. “Loodan oma toidulaariga reedel ikka tagasi saada,” oli Abruka saarevaht lootusrikas. “Oleme nagu ootel.”

Ta lisas, et kui ilmaprognoosid täppi lähevad ja külmakraadid püsivad ja kangemaks lähevad, nagu lubatakse, siis võib Abruka ja Roomassaare vaheline laevatee varsti täiesti jääs olla ning koju saab ka muude vahenditega. “Jää on paks, oma 5 kuni 10 sentimeetrit,” kirjeldas Lember olukorda.

Eelmisel talvel olid ilmad nii soojad, et laevasõitu sai teha terve talve läbi. Lemberi teada on aga olnud ka aastaid, kus jää kannab veel aprilliski.
Aina suureneva jäämassi eest lahkus eile Roomassaare sadamast ka piirivalvelaev 112 Valve.

Laeva komandöri Vaido Luksi sõnul sai praegu veel sadamast välja, kuid ilmaprognoose vaadates oleks laeva väljumine sadamast muutunud lähipäevil jää tõttu keeruliseks.

Luksi sõnul loodeti ankrupaika leida Mõntu sadamast, kuid jääolud ei võimaldanud ka sinna jääda. Edasi võttis Valve kursi Veere sadamasse, mis komandöri andmetel on jäävaba.

Ruhnus asuva Ringsu sadama ülevaataja Priit Kapsta ütles, et olukord keset Riia lahte väga jäine ei ole. Kalda ääres olevat paarkümmend meetrit jääd, kuid ülejäänud meri on lahti.


Millal tuleb jäätee?

Lähinädalatel peaks selguma ka Saaremaa–Hiiumaa ning Muhu ja mandri vahelise jäätee võimalikkus. Tiina Reisman maanteeameti avalike suhete osakonnast ütles, et Hiiumaa ja Saaremaa vahel on praegu veel vaba vett. “Juhul kui jää tekkeks soodne külm vähemalt öösiti jätkub, plaanitakse esimest jääseiret teha tuleva nädala teisel poolel,” märkis Reisman, lisades, et Muhu ja mandri vahelist seiret ei hakata tegema kindlasti mitte enne kui aasta kaheksandal nädalal.

Print Friendly, PDF & Email