Varisenud käik jääb pikemaks ajaks suletuks

Varisenud käik jääb pikemaks ajaks suletuks

VARISEMISOHTLIK: Ain Pihel Rändmeister OÜ-st uuris käigu lage ning tunnistas kohe esimesel pilgul, et tegemist on ohtliku asjaga.

Kuressaare linnuse põhjabastioni käigu varinguga käisid eile tutvumas spetsialistid restaureerimisfirmast Rändmeister, kes tõdesid põgusal vaatlusel, et koht, kust kivid alla kukkusid, ei ole ainus ohtlik paik, vaid see ala on laiem.

Nädalavahetusel langenud kivid jätsid tunneli lakke umbes meetri laiuse augu ning kuna kardeti veelgi varisemist, pandi käigu väravad kinni. “Seda võib kohe praegu öelda, et asi on ohtlik,” tõdes Ain Pihel renoveerimisettevõttest põgusal vaatlusel.

Ta ütles, et kivid on kohati veega lausa ära lagundatud. Spetsialistid võtsid uurimiseks kaasa ka paar kivi. Uuringu põhjal saab koostada edasise avariitööde programmi.

Tõenäoliselt jääb käik suletuks pikemaks ajaks, sest aega võtavad nii uurimine kui ka pärast tehtavad renoveerimistööd, mis on aeganõudev käsitöö. “Tahaks optimist olla küll, mina katsun selle nimel asja ajada, et käik saaks turismihooajaks lahti,” ütles muuseumi direktor Endel Püüa. “See halvab päris tugevasti liikumist nii mereranna kui ka lossihoovi ja linna vahel.”

Arvatakse, et käigu varisemise põhjustas külma, niiskuse ja sooja koostoime. Ka ei ole see Püüa sõnul esimene kord, kui selles käigus on varisemise ilminguid näha olnud. “Tegelikult ta tuli sealt väikeste kivikestena juba eelnenud aastatel,” ütles ta. “Talvel ja kevadel tuli ikka krohvikihti alla.” Muuseumi töötajad kopsisid küll neid lagesid, kuid siis midagi ohtlikku ei tuvastatud.

Püüa rääkis, et käigu osa, kust kivid alla kukkusid, ei ole varem renoveeritud. See osa käigust jäi omal ajal õhku laskmata ning varingule ehitati sein ette. Nii sai käigust kelder, mida restauraatorid kasutasid laoruumidena.

Print Friendly, PDF & Email