Sundraha pani Saagimi Saare mõisa korrastama

Sundraha pani Saagimi Saare mõisa korrastama

ARHITEKTUURIMÄLESTIS: Muinsuskaitse kinnitusel on Anu Saagim asunud Saare mõisa korrastama.

Muinsuskaitse sundraha hoiatus pani meelelahutusportaali Elu24 peatoimetaja Anu Saagimi taas huvi tundma oma Laimjala vallas asuva kinnisvara vastu ja ta palkas töömehed Saare mõisat korrastama.

Anu Nataly Saagim-Ratia Oma Saare kommentaari palvele ei vastanud. Varem on ta ajakirjanduses väitnud, et müüs Saaremetsa (Saareküla) külas asuva Saare mõisa maha või käivad selleks ettevalmistused. Siiski kuulub mõisakompleks siiamaani temale.

“Saare mõisa juures tööd käivad, mõisa kuivati müürid on saanud tänaseks ajutise katuse, samuti on prahist puhastatud ruumid. Töö on teostatud korrektselt,” kinnitas Saaremaa muinsuskaitseinspektor Rita Peirumaa Oma Saarele.

Muinsuskaitseamet tegi eelmisel aastal Saaremaal lisaks Saagimile sundraha hoiatuse ka Laimjala vallas asuva Audla mõisa omanikele.
Kuna sellest polnud kasu, andis muinsuskaitse 80 000-kroonise sundraha nõude kohtutäituri kätte ja täitur nõudis summa OÜ-lt Zerosystems välja.
“Loodetavasti võetakse lähiajal ka hooldustööd ette ja uut ettekirjutust teha ei tule,” sõnas Peirumaa.

Muinsuskaitse tegi sügisel Audla mõisa omanikele kaheksa ettekirjutust, kuna neid ei täidetud, rakendatigi igaühe täitmata jätmise eest 10 000 krooni sundraha.

Rita Peirumaa sõnutsi on Saare maakonnas veel mitmeid mälestisi, mille omanikud pole muinsuskaitseameti nõudeid täitnud või on täitnud neid vaid osaliselt.
“Loodan, et leiame siin omanikega üheskoos lahendused, millal ja mis järjekorras töid teha, et mälestiste seisukord ei halveneks ning ettekirjutuste ja sundrahadeni asi ei jõua,” lausus ta.

Muinsuskaitse ei sea omanikele kohustust mälestist restaureerida, küll aga on mälestise omanik tulenevalt muinsuskaitseseadusest kohustatud temale kuuluvat mälestist hooldama ja tagama selle säilimise.

Print Friendly, PDF & Email