Apteegikaanid on sattunud Eestis väljasuremise äärele (2)

Apteegikaanid on sattunud Eestis väljasuremise äärele

 

Looduskaitsjad nendivad, et kunagi Lääne-Eestis ja saartel laialt levinud apteegikaanide elupaikade hulk on viimaste aastate jooksul kahanenud kriitilise piirini, kirjutab Eesti Päevaleht.

Vastava uuringuga seotud looduskaitsekeskuse Saare regiooni direktor Tõnu Talvi ütles, et möödunud suvel kontrolliti üle Eesti pea 50 veekogu ja märgala, kus arvati elutsevat või kust loodeti leida apteegikaane.

“Apteegikaanide esinemine tehti kindlaks ainult 17 leiukohas,” ütles Talvi, lisades, et enamik asustatud elupaikadest asuvad Saaremaal.
“Kuna tegu oli väga põhjaliku uuringuga, oli seda tunduvalt vähem, kui karta oskasime. See näitab, et nad on Eestis väga haruldaseks muutunud,” märkis Talvi.

Kuigi suviste välitööde käigus leiti Saaremaalt neli uut apteegikaani leiukohta, on liik Talvi kinnitusel siiski kadumisohtu sattunud. Tema arvates on kaanide vähenemise põhjuseks neile sobilike looduslike elupaikade hävimine.

“Märgalad on enamasti kuivendatud või on vesi põllumajanduses kasutatavate väetiste ja taimekaitsevahendite tõttu saastunud,” selgitas Talvi.

Kaanide väljasuremisest päästmiseks pidas Talvi esmatähtsaks praegu säilinud kaanikohtade hoidmist. “Praegustes apteegikaanide elupaikades püüame taastada või siis säilitada poollooduslike koosluste traditsioonilist hooldamist karjatamise kaudu,” rääkis ta.

Nimelt on kariloomade olemasolu kaanide püsimajäämiseks võtmetähtsusega, kuna liik vajab toitumiseks ja edukaks sigimiseks eelistatult just imetajate verd.

Print Friendly, PDF & Email