UKU meistrite tööd Muhus näitusel

UKU meistrite tööd Muhus näitusel

ENDISED UKU TÖÖTAJAD: (Vasakult) Kati Saaremäel, Velli Saabas, Marika Rauk, Leela Ligi, Sirje Tarvis, Helju Murd, Elo Nõu, Helgi Kolk, Floriida Tüür, Helve Teevet.

Pühapäeval avati Muhu muuseumis näitus Muhu meistrite töödest-tegemistest kunagises rahvakunstimeistrite koondises UKU. Näituse avamisele olid oodatud ennekõike UKU Orissaare osakonna kunagised käsitöölised-meistrid ning külalisi koguneski üllatavalt üle 40 inimese.

Muhu muuseumi direktriss Kadri Tüür ütles avamisel, et näituse mõte oli tegelikult juba kaua aega õhus, aga suurema tõuke sai see tekstiilipärandil põhineval tootearenduse kursusel, mida juhendab Anu Kabur. Seal tuli jutuks, kuidas peaks kajastama UKU rolli Eesti käsitöö arengus ja kas UKU toodangu autoritele sai osaks õiglane tähelepanu.

Näituse panid kokku kunstnik Hilja Tüür ja muuseumi varahoidja Eda Maripuu, abiks olid ka teised muuseumi töötajad. Näitus on üles pandud Muhu muuseumi Välja talus püsiekspositsiooni ees, mis annab hea võimaluse võrrelda UKU Muhu-põhist käsitööd muhulaste vana käsitööpärandiga.

UKU näitus on küll olemuselt ajutine näitus, kuid jääb üles käesoleva aasta sügise lõpuni, kui lõpeb muuseumiaasta.

Kunstnik Hilja Tüür lisas, et püüti teha põhjalik töö selle materjali juures, mis oli kättesaadav. UKU koondis oli kunagi suur ettevõte ja toimis 30 aastat. UKU loomine omal ajal oli tähelepanuväärne, kuna see toimus sügaval kommunismiajal, kui enamik toodetavatest suveniiridest oli väga “matrjoonastunud” ja suurem osa Eesti juhtivaid kunstnikke vene rahvusest.

Erinevatest materjalidest eri tüüpi rahvuslikke tooteid tuli välja 1000 ringis ja seda võiks Hilja Tüüri sõnul nimetada omaaegseks tikkivaks-kuduvaks revolutsiooniks.

Print Friendly, PDF & Email