Lelud Kuressaare linnuses

Lelud Kuressaare linnuses

IGAL AJAL OMAD ASJAD: Kuressaare linna Rohu tänava lasteaia lapsed koos Tiia Toometiga uudistamas mänguasju, millega mängisid nende emad ja isad.

Tartu mänguasjamuuseum tõi Kuressaare linnusesse näituse, mille nimeks “Kohvritäis lapsepõlvelugusid”.

Tegemist on Eesti Vabariigi 90. sünnipäevaks valminud väljapanekuga, mida on varem olnud võimalik vaadata Albu mõisas, Narvas ja Viljandis.
Nagu ütleb näituse nimi “Kohvritäis lapsepõlvelugusid”, on Kuressaarde toodud mänguasjad tõepoolest kohvrites, mille juures mänguasjade kunagise omaniku pildid ja lugu.

Nii saab vaataja teada, millega mängis 1919. aastal sündinud Georg, 1930. aastal sündinud Helvi, 1936. aastal sündinud Mall või 1966. aastal sündinud Mihkel. Rea lõpetab 2000. aastal sündinud Karl Aleksander. Kohvrid, muide, on asetatud just nende laste lapsepõlveaegsetele toolidele.

Üks näituse kokkupanijaist, endine mänguasjamuuseumi juhataja Tiia Toomet tunnistas, et just täiskasvanuile pakubki see väljapanek äratundmisrõõmu.

“Igas eas inimestes tekitab emotsioone, kui nad näevad näitusel tuttavaid asju, millega on kunagi mänginud,” rääkis Toomet, kes on ka kirja pannud kohvrite juures olevad laste lood.

Näitusel saab veel vaadata dokumentaalkaadreid eesti laste tegemistest 20. sajandi kestel.

“Kaadrid on valitud Eesti filmiarhiivist ning kokku on pandud kaadrid eri ajastute lasteasutuste ja lasteorganisatsioonide tegevusest,” selgitas muuseumi kunstiline juht Mare Hunt, kelle sõnul on huvitav jälgida, kuidas võimu vahetudes muutus ka filmilinti saatvat teksti lugeva diktori häälekõla – Nõukogude ajal oli see eriti paatoslik.

Iga näituse külastaja saab meisterdada endale kohvri oma lapsepõlvelugudega. “Kohvritäis lapsepõlvelugusid” jääb Kuressaarde 19. aprillini.

Print Friendly, PDF & Email