Riigikogulased uurivad sundkolimise tagamaid

Riigikogulased uurivad sundkolimise tagamaid

EI TAHA SÕMERALT LAHKUDA: Aastaid Sõmeral elanud naise hinnangul tekiks inimestel Koluveresse kolides tõsiseid raskusi, sest ise tuleks teha nii süüa, riideid osta kui ka neid pesta. Selles on neid siiani abistatud.

Sel nädalal pöördus riigikogu liige Vilja Savisaar Sõmera hooldekodu elanike sundkolimise küsimuses sotsiaalminister Maret Maripuu poole ning menetlust alustas õiguskantsler Indrek Teder.

“Meie eest püüti asja saladuses hoida,” ütles Oma Saare toimetusega rääkinud hoolealune. Tema sõnul tuli lugu ilmsiks siis, kui kaks hoolealust Mõisamaa hooldekodusse viidi.

Ehkki need kaks inimest olid minekuga nõus, ei soovi mitte kõik Sõmera elanikud elukohta vahetada, on see ju nende kodu olnud pikka aega. Kellel 15, kellel koguni 26 aastat.

Palun aidake meid!

“Meile pakuti küll, et me võiksime Koluveresse vaatama minna, kuid inimesed on nii hellaks tehtud, et nad ei julge isegi bussi istuda – äkki ei tooda enam Sõmerale tagasi,” edastas ta Sõmeral valitsevat meeleolu. “Palun aidake meid!” kostis telefonis ahastav appikutse.

Naise hinnangul tekiks inimestel Koluveresse kolides tõsiseid raskusi. Kuna tegemist on nn toetatud teenuse alla käivate hooldekodu klientidega, peaksid nad mandril ise hakkama saama – muretsema riided, maksma elamise eest ning kuna Koluveres pakutakse vaid lõunasööki, siis ostma-valmistama ka toitu.

“Ja seda kõike 3000 krooni eest kuus, sellega ei saa hakkama tavalisedki inimesed,” oli naine nördinud, lisades, et helistas AS-i Hoolekandeteenused juhile Maarja Mändmaale, et küsida, mis saab siis, kui nad paberile alla ei kirjuta. Kuid Mändmaa katkestanud kõne, vastamata naise küsimusele.

Ühe Sõmera hooldekodu töötaja sõnul keerab AS Hoolekandeteenused pea peale kõikidel erivajadustega inimesi puudutavatel koolitustel õpitu.

“Alati toonitatakse, et psüühiliste häiretega inimeste puhul on olulisimad stabiilsus, rutiin ja turvatunne, kuid meil seda enam pole, meie inimesed on nagu katsejänesed, sest lisaks mandrile kolimise plaanile on neid kohapeal ühest majast teise solgutatud,” rääkis töötaja, lisades, et kui televisioonis “Inimeselt inimesele” saadet tegev Linnu Mae Sõmeral käis, soovitas ta Sõmera inimestel kohtu poole pöörduda.

Asjale ametlik käik

Päris kohtusse ei ole asi veel jõudnud, küll on aga muret kurdetud riigikogu liikmele Vilja Savisaarele ning saadetud kiri õiguskantslerile.
Sel nädalal esitaski Savisaar sotsiaalminister Maret Maripuule kirjaliku järelepärimise olukorra kohta Sõmeral.

Savisaar soovib Maripuult teada, millised on põhjendused nende inimeste üleviimiseks ning kui palju sellega raha kokku hoitakse. “Kuidas plaanite sekkuda?” seisab kirjas sotsiaalministrile.

Teder alustas menetlust

Õiguskantsleri büroo pressinõunik Jaana Padrik kinnitas Oma Saarele, et õiguskantsler on tõesti alustanud menetlust ajakirjanduses avaldatud ja temale laekunud informatsiooni alusel ning eesmärgiga kontrollida AS-i Hoolekandeteenused tegevust isikute põhiseaduslike õiguste ja vabaduste tagamisel.

Menetluse alustamisest on Indrek Teder teavitanud ka sotsiaalministeeriumi ja Saare maavanemat.
AS-ilt Hoolekandeteenused toimetusel eile lehe trükkimineku ajaks kommentaari saada ei õnnestunud.

Print Friendly, PDF & Email