Toomas Takkis: elu mõte on elu ise

Toomas Takkis: elu mõte on elu ise

 

Oma Saare online-intervjuude sarjas vastas neljapäeval küsimustele Kuressaare linnavolikogu esimees ja Kuressaare gümnaasiumi direktor Toomas Takkis. Siinkohal toome ära umbes kolmandiku esitatud küsimustest ja Takkise vastustest.

Kas Kuressaare on üks nendest Eesti linnadest, mida on tabanud kohutav majanduskriis?
Valage klaas poolest saadik vett täis. Pange kirja esimesena pähetulnud mõte, kui vastate järgmisele küsimusele: kas klaas on pooltühi või on klaas pooltäis?
Kui klaas on pooltühi, siis on ka Kuressaaret tabanud kohutav majanduskriis. Kui klaas on pooltäis, siis pole see nõnda mitte.
Kui küsija on meesterahvas, siis on arukas teha see katse õllega. Mis selle veega ikka solgutada. Tulemusest hoolimata peaksime silmas pidama, et hiidlaste olukord on ikka hullem.

On teile meele järele Urve Tiiduse tegemised ja korraldused linnaelanike heaolu ja linna korrashoiu mõttes?
Olen avalikult, aga ka otsesuhtluses päris mitmel korral avaldanud meie linnapeale tunnustust. Arvan, et selleks on ka piisavalt põhjust. Ja volikogu esimehena on mul teinekord olnud põhjust ajada linnapeaga ka miinusmärgiga juttu. Igatahes saame me oma jutud räägitud kenasti ja lahtise tekstiga. Loodan, et meie selline koostöö kestab kaua.

Mida arvate sellest, et linnavalitsus pankrotti läinud ooperipäevade võlad volikogu heakskiidul korstnasse kirjutas? Mida hakkab linn peale ooperipäevade logoga, mis maksis sadu tuhandeid?
Linnavalitsus ei saa reeglina ise midagi suuremat korstnasse kirjutada. Enamiku rahaküsimusi otsustab linnavolikogu.
Minu mäletamist mööda – saame kontrollida – kohustas volikogu linnavalitsust tegema jõupingutusi selleks, et raha linnakassasse tagasi tuua.

Kui linnavalitsus otsustas ooperipäevade kaubamärgi ära osta, eks siis oli vist kaval plaan see kasudega maha müüa. Kui aga, arvestades raskeid aegu, see ei peaks õnnestuma, ehk siis oli linnavalitsuse liikmetel plaan see kaubamärk kambapeale endale osta, klapivad igaüks 50 000 krooni. Kui see plaanis polnud, siis saab volikogu asja arutada ja ehk jääb asi nii, nagu see tänaseks on kujunenud.

Oleme saanud endale suurepärased ooperipäevad ja raha, mis selleks on kulunud, on läinud asja ette. See väide ei tähenda muidugi seda, et paremini poleks saanud. Aga tagantjärele tarkade partei on ju ikka olemas ja saab ka tulevikus olema.

Miks teie arvates Kuressaare linnavolikogu koalitsiooni koosseis on nii pikka aega muutumatu olnud (st ühed ja samad võimul kogu aeg)?
Koalitsioonis olemine on nagu kooselu. Ju siis osatakse koos linna edendamise nimel üksikuid erakondlikke ja isiklikke huve tagasi hoida, üksteist vastastikku vajadusel korrale kutsuda.

On olnud mõned muljetavaldavad erakondlikud suurpuhastused, kui asjaosalised pole end õigustada suutnud. Respekt nendele juhtidele, kes seda tegid, selle asemel, et mätsimisega tegeleda. See on siis praktilise tegevuse poole pealt.

Me ei tohi aga unustada, et volikogu laua taha saavad isikud siiski läbi valimiste ja saavad need, kellele antakse enam hääli, ehk siis need, keda inimesed enam usaldavad. Ju siis on seda seltskonda usaldatud.

Kas teie arvates oleks võimalik Kuressaares ka koalitsioon IRL+KE, ilma Reformita? Kuidas Kuressaares need suhted on?
Kindlasti on linnas võimalikud igasugused valitsuskoalitsioonid. Mõned nendest on siiski vähetõenäolised. Välistada eri variante täielikult pole aga samuti põhjust.

Isikute tasandil on meil linnavolikogus suhted normaalsed, minu esimeheks olemise kolme aasta jooksul meeldejäävaid erimeelsusi, teravusi, ebaviisakusi, kismat ja muud sellist kõmupõnevust pakkuvat pole olnud. Ja kena on. Oleme saanud tööd teha.

Tõstsid oma uusaastakõnes selgelt esile maakonnas ühe omavalitsuse moodustamise vajaduse. Kas sul on kavas lähiajal selle protsessi algatamiseks midagi konkreetset ette võtta?
Isamaa ja Res Publica Liidu Kuressaare osakonna juhatuses on meil sellel teemal kujunenud arvamus, et selline ühinemine on mõistlik. Eriti peame silmas laiemat koostööd ja ühinemisarutelusid Kaarma vallaga.

Enne sügisel toimuvaid kohalikke valimisi kellegagi ühineda – kui ka soovi oleks – enam ei jõua. Usun, et eelolevate kohalike valimiste ettevalmistamise käigus paneme oma eesmärkidesse need asjad kirja ja pärast valimisi püüame juba volikogu uue koosseisuga jõuda ühiskokkulepeteni, et mis ja kuidas ja millal ja kellega. Avaliku arvamise teadasaamine võtab samuti teatava aja.

Kas te siiani ei kommenteeri golfikeskuse ümber toimunud segadust? Olete selles suhtes paksu nahaga?
Golfiväljaku projekteerisid, ehitasid ja järelevalvet teostasid oma ala vaieldamatud professionaalid. Juhataja Aivar Aru tegutses suurepärase organiseerijana. Kogu aeg oli tagatud suuromaniku, Kuressaare linna toetus ja järelevalve.

Mingil ajal hakkas mõnele asjaosalisele tunduma, et kas meie juhataja ikka esindab meie, s.t meie linna huve piisavalt agaralt. Nimetagem toimunut pisikeseks armsaks lojaalsuskonfliktiks.

Järgnes juhataja ametist vabastamine. Siis asjaosalised vestlesivad, poolte nägemine asjast lähenes, saavutati sobilikud kompromissid erinevates küsimustes ja täna on kõik õnnelikud. Golfiväljak on valmis, kvaliteetne, sai linna parima ehitise konkursil parima terviklahenduse tiitli jne.

Golfikompaniil on piisavalt varasid ja korralik nõukogu koosseis. Probleem on likviidsusega. Iga asja käimajooksmine võtab aega. Majanduslanguse ajal eriti.

Kui golfikompanii jõuab 4–5 aastaga plussi, on tehtud tublit tööd. Siin saab meie juhataja ennast ka võimeka majandajana realiseerida. Seni aga peab Kuressaare linn olema vägagi ettevõtte selja taga, sest 80miljonilist investeeringuprojekti ei lasta käest ära.

Kaudne kasu tuleb linnale tagasi juba täna nende mängijate kaudu, kes meie linna teenuseid tarbivad ja meie ettevõtetele käivet teevad. Otsene kasu tuleb siis, kui linn oma osaluse, kas siis suuremal või väiksemal määral, realiseerib.

Ja müts maha nende meeste ees, kes selle väljaku rajamise omal ajal algatasid. Müts maha ka nende kohalike ettevõtjate ees, kes on ostnud aktsiaid või krunte. Tõnu Toompuu, Lembit Soe, Raul Maripuu jpt. Respekt, mehed! Iga patriootiline Kuressaare ettevõtja võiks täna aktsia osta. Teod maksavad.

Millise karistuse said need noored, kes teise poisi, küll tema oma palvel, kinni teipisid ja Rae poodi viisid?
Poisid said mitterahuldava käitumishinde. Pärast seda, kui olime nendega asja arutanud, ja mulle tundus, et nad said aru, mille eest. Kooli määratud raamidest üleastujaid oli teisigi. Mulle toodi nimekirjad, et kes ja mida. Klassivanemad tõid. Leppisime kokku, et lend/klassid määravad ise endale karistused.

[See oli] Minu elu üks suurimaid aplause õpilastelt, kui selle otsuse kooli aulas välja kuulutasin. Valdavalt valiti töö ja heategevuslik toimetamine. See kõik on tänaseks tehtud. Meie lend on ühtne ja tubli. Kuressaare gümnaasium ei ole kurjuse kool – nagu viitas Õhtulehe juhtkiri.

Esialgse loo avaldajad Meie Maas, kenad ja tublid inimesed, nagu neid põgusalt tunnen, võiksid aga tegeleda sisekaemusega. Teemal – ajakirjaniku eetika.

Seletage lahti, mis jama selle Kuressaare Sõnumitega siis ikka toimus.
Leht sisu poolest mind, ja saan aru, et ka paljusid teisi ei rahulda. Olen linnapeale edastanud oma ettepanekud, et kuidas asju paremini teha. Kui asjaosalised tõsiselt suhtuvad, siis peaks tulemus kuupaari jooksul näha olema.

Kui küsija mõtleb jama all riigihanke teemat, siis minu arusaamise kohaselt hanget kui sellist ei toimunud, järelikult ei saadud seda ka üles panna. Ju siis ei teatud, et selline asi hanget vajab.

Mõtlen nii, et kui miskit on rikutud, saab seda parandada. Ja siis ka parandatakse. Olulisem on lehe sisukus ja siin ma ootan küll tõsisemat liikumist. Mitte evormis, vaid reaalselt.

Mida arvate linna esuhtekorraldamisest, et Tallinna kaudu käib suhete loomine?
Isiklikult mina sellist varianti ei poolda. Olen seda ka linnapeale väljendanud. Asutuse juhina ma ei tule selle pealegi, et meie kooli suhteid korraldaks keegi näiteks Pärnust.

Samas – peame aru saama, et juhtimisstiilid on erinevad. Kuressaares on hea tava, et volikogu ei sekku eriti tegevjuhtimisse. Volikogu tegeleb laiemate küsimustega ja sekkub siis, kui ämbrikolin liiga valjuks läheb. Linnapeal peab olema õigus kujundada oma meeskond ja valida tegevusviisid.

Mis oleks lühidalt teie elu mõte?
Elu mõte on elu ise. Katsun elada nii, et võiksin oma lastele ausalt silma vaadata. Kunagi tahtsin saada vanaisaks. Nüüd, kus puutun kokku kahe bioloogilise ja kolme vähembioloogilise lapselapsega, see enam nii väga mõte pole. Nüüd arvan, et kena oleks saada pensionäriks. Paras väljakutse, arvestades Eesti rahvastikustatistikat, tehtavat tööd ja eluviisi.

Mis te arvate, miks enamik noori, kes on “korraks” saarelt lahkunud, ei taha siia tagasi tulla? Kas ei võiks teha küsitlust, mis neid Saaremaal häirib või mis neil siin jääb saamata, ja teha selle põhjal Saaremaa ja Kuressaare jaoks arengukava.
Noored soovivad ikka maailma avastada. Ja see on tore, see on normaalne. Laias maailmas pakutavaga ei suuda me siin saarel ega Kuressaares kunagi konkureerida.

Elul saare peal ja elul Kuressaares on omad võlud. Lehtedest olen lugenud saarele tagasi tulnud noortest, lugenud põhjendusi, mis neid tagasi tõi. Lihtsad asjad. Vaikus. Rahu. Puhas loodus. Võimalus kenas keskkonnas oma lapsi kasvatada. Heatasemelise hariduse võimalus, laialdased huvitegevuse võimalused, võimalus kaugtööd teha jne.

Las inimesed leiavad oma kohad elus ja ruumis. Ärgem püüdkem kõiki arenguid arengukavadesse toppida.
Loodusteaduslikku tausta omava inimesena meeldib mulle teatav loomulik kulgemine ning üleminekud ja pooltoonid, mitte planeeritud ettemääratus.

Kas KG õpilased osalevad vabatahtlikult golfitreeningutel?
Meil on golfiõpetus 10. klassi õppekavas. Minuni pole jõudnud ühtegi nurinat golfiõpetuse kohta. Küll olen kuulnud positiivseid kommentaare nii
golfiõpetajalt, meie kehalise kasvatuse õpetajatelt kui ka õpilastelt. Tegeleme sisegolfi võimaluste loomisega kooli võimlas, et ka talvisel ajal, mil väljak suletud, saaksid soovijad käia lööke harjutamas.

Meie asutuses on üks noortest KPK ja teine KG lõpetanud. Mõlema teadmised on samased, aktiivsus, kreatiivsus ja enesehinnang on KPK lõpetanul suurem. Neid juhendab aasta vanem SÜGi lõpetanu. Kas põhjus on nõrgas KGs või tugevas KPKs?
Tänan suurepärase küsimuse eest, seni parim. Vastuse saab küsija tõenäoliselt Lapi targalt.
Küsin ka: taevas olid kõrgkihtpilved, taustamuusikaks lasti Anne Vabarna leelotusi, küsimus – kui suur on metsavahi tütre rinnaümbermõõt?

Mida arvate teie uue linnastaadioni rajamisest Kuressaare gümnaasiumi juurde?
Koolijuhina ei ole ma eriti vaimustatud maakonna esindusstaadionist kooli juures. Me kaotaksime poole oma territooriumist ja saaksime vastu staadioni piirangutega kasutusõiguse.

Meid huvitab palju enam see, et Kuressaare linn ehitaks välja meie kooli staadioni koos sellele kavandatava Saaremaa jõustruktuuride ühise harjutusrajaga. Staadionist enam huvitab meid ka võimalik jäähalli ehitamine tervisepargi äärde koos vajaliku parkla väljaehitamisega. Sellised arengud oleksid meie õpilaste võimalusi silmas pidades märksa mõistlikumad.

Mida arvate väitest, et mees kannab kõige meelsamini sellist soengut, mida ta kandis siis, kui ta oli oma elus kõige õnnelikum?
Seose otsimine soengu ja õnnelikkuse vahel on intellektuaalselt päris huvitav mõte. Ma kindlasti mõtlen seda mõtet edasi. Tänud küsijale. Ise poleks ma sellise asja peale eladeski tulnud.

Print Friendly, PDF & Email