Saarlaste sooduspileti eelnõud veel ei tule

Saarlaste sooduspileti eelnõud veel ei tule

SÕIT SOODSAMAKS? Päevakorda on tõusnud ka ettepanek võimaldada saareelanikele parvlaevasõidul osalist soodustust.

Saarte püsielanikele parvlaevapiletite hinnasoodustust võimaldav eelnõu, mis algselt plaaniti menetlusse anda juba jaanuari lõpus, on pidurdunud.

Riigikogu Saarte ühenduse 23 liiget, kes kuuluvad erinevatesse erakondadesse, tõdesid, et praegu maksavad saarte elanikud pealinna sõiduks ligi kaks korda rohkem kui Tallinnast sama kaugel elavad mandrielanikud, kirjutas Hiiu Leht.

Olukorra lahendamiseks pakkusid ühenduse liikmed välja kaks võimalikku lahendust – piletihinnasoodustus või toetus omavalitsuste kaudu.
Otsustati ühiselt välja töötada uus eelnõu, mis oleks erakondade ülene ja aitaks leevendada saarte elanike mandrile sõidu kulusid. Eelnõu üksikasju plaaniti arutada 13. jaanuari kohtumisel.

Nädal pärast kohtumist tunnistas Saarte ühenduse esimees Imre Sooäär Hiiu Lehele, et eelnõu niipea siiski veel ei valmi. Ta märkis, et kui sotsiaaldemokraadid on sel teemal alati rõhunud maanteepikenduse põhimõttele, siis nüüd on päevakorda tõusnud ka ettepanek osalise soodustuse võimaldamiseks kohalikele elanikele.

Saarte ühenduse laiendatud koosolekul, kuhu olid kaasatud riigikogu maaelu komisjon ja majanduskomisjon, Hiiu ja Saare maavalitsuse ning parvlaevafirma esindajad, leiti, et tegelikult võiks uute laevade tulekuga ümber korraldada kogu parvlaevapiletite müügi.

Maanteepikenduse põhimõttest lähtuvalt tuleks reisijatel meretee läbimisel tasuda samadel alustel kui tasulise maantee kasutamise eest. See tähendaks, et makstakse sõiduki eest, mitte selle järgi, kui palju inimesi selles viibib. “Laevakompanii esindaja arvas, et sellist süsteemi oleks võimalik rakendada,” vahendas Sooäär.

“Kogume jaanuari jooksul osapooltelt andmeid, milline süsteem oleks majanduslikult kõige soodsam, ning mingit eelnõu enne sisse ei anta, kui kõik osapooled on rahul. Vaja on pikemaajalist lahendust ja kõigi poliitiliste jõudude ühist soovi,” rõhutas Imre Sooäär. Tema sõnul asub Saarte ühendus teemaga taas tegelema 27. jaanuari kohtumisel.

Print Friendly, PDF & Email