Vereloovutajad ummistasid Kuressaare kultuurimaja (1)

Vereloovutajad ummistasid Kuressaare kultuurimaja

VERELOOVUTUS ON IN: Verekeskuse töötajad on tähele pannud, et viimasel ajal tuleb üha rohkem noori verd loovutama.

Eilsele doonoripäevale Kuressaare kultuurikeskuses kogunes nii palju rahvast, et ootejärjekord vere loovutamiseks kujunes suisa kahetunniseks. Sellist doonorite tungi ei osanud oodata verevarujad ega kogenud doonoridki.

Tund aega enne doonoripäeva lõppu olid arstid sunnitud inimesi tänaseks tagasi kutsuma, sest verekotid said otsa ning neid tuli tänaseks ettenähtud varudest juurde võtta.

Kultuurikeskuses on üles seatud kuus voodit, millel lebades doonorid verd loovutavad. PõhjaEesti regionaalhaigla verekeskuse arsti Sirly Tikase sõnul kestaks vereandmise protseduur koos paberite täitmisega tavaliselt pool tundi või mõned minutid rohkem, kuid eile päeval kulus mõnel inimesel selleks poolteist, teisel isegi kaks tundi.

“Saaremaal ikka mõnikord juhtub, et nii palju rahvast tuleb,” ütles Tikas. Oktoobris tuli ühel päeval näiteks 161 inimest. Kahe päeva jooksul loodeti Kuressaarest seekord saada 200 doonori verd, kuid eilse päeva lõpuks saadi juba 173 veredoosi.

Arsti sõnul on see rekordiline kogus isegi pealinna mõistes. Reklaamitud doonoritelgi üritustelgi on seal verd võetud umbes 180 inimeselt.
Doonoreid vastuvõtvate arstide sõnul tuldi seekord verd loovutama üllatuslikult lausa klasside kaupa. Näiteks toodi Leisi keskkooli ja Kuressaare gümnaasiumi abituuriumiklassid.

Verekeskuse töötajate sõnul oli seekord kohale tulnud ka palju esmakordseid doonoreid, keda oli veerand inimestest.
Üks selliseid noori oli Saaremaa ühisgümnaasiumi õpilane Siim, kes vestluse ajal parajasti verd andis ning oli juba 300 ml võrra kergem. “Enesetunne on normaalne, nagu ikka tavaliselt,” ütles Siim.

Noormees sattus verd andma sõprade mahitusel, kes on varem doonoriks käinud. Sõbrad said doonoripäevadest teada koolis, kus sellest räägiti. Siimu jaoks oli kõik ootuspärane peale selle, et ootamatult palju rahvast oli kokku tulnud. “Loodan, et pärast on normaalne olla, et pikali ei kuku, kui püsti tõusen,” ütles ta naerdes.

Mida Siimu verega edasi tehakse, seda ta täpselt ei tea, talle piisab teadmisest, et see läheb abivajajatele. Doonoriks käimine on veidi kasulikki, sest nüüd sai värske doonor teada oma veregrupi, mille oli varem unustanud.

Kuressaare ametikooli õpilane Kaarel tuli verd andma, kuna talle saadeti koju vastav kutse. “Mingit tunnet ei ole, see on mul kaheksas kord juba,” ütles noormees. “Mind kutsutakse kogu aeg tagasi. Mul on null negatiivne veri, seda on alati vähe.”

Vere loovutamine on Kaarli jaoks juba pigem harjumuseks saanud. Endal tal teiste verd kunagi vaja läinud pole ja doonoriks käib ta lihtsalt soovist aidata.

Tänane doonoripäev kestab kella 8st 13ni ning arstid loodavad, et rahvast tuleb tänagi palju. Vastu suudetakse võtta 110 doonorit.

Raul Vinni, Sergo Selder

Print Friendly, PDF & Email