Enerpoint Saare – 10: Uue tootmishoone avamine kinnitab soovi jätkata Saaremaal (2)

Enerpoint Saare – 10: Uue tootmishoone avamine kinnitab soovi jätkata Saaremaal

AVAMISE OOTUSES: Eeloleval reedel kolib Enerpoint Saare uude 1300-ruutmeetrisse tootmis- ja laohoonesse, mis mahutab ettevõtte kogu personali ühe katuse alla.

Sel reedel avab äsja kümneaastaseks saanud elektroonikafirma Enerpoint Saare OÜ Kuressaares uue 1300 m2 suuruse hoone. Firma tegevjuht Erik Keerberg loodab, et kuna uus hoone koondab ettevõtte tänaseks juba enam kui 160-liikmeliseks kasvanud personali ühe katuse alla, võimaldab see tõsta tootmise efektiivsust. Samas kinnitab tehtud investeering, et firma kavatseb oma tegevust Saaremaal jätkata, ja lükkab ümber kuuldused elektroonikaettevõtte kolimisest odavama tööjõuga riiki.

“Praegu näiteks asub meil ettevõtte juhtimine eraldi majas ja on tootmisest eraldatud,” põhjendas Keerberg uue hoone valmimise vajalikkust. “Nüüd aga kolib juhtimine keset tootmist, mis loodetavasti tõstab meie efektiivsust.”

Lisaks on uues hoones 300 m2 puhast tootmispinda ja enam kui 700 m2 laopinda. “Seni oleme laona kasutanud endist nõukogudeaegset angaari, mis on täielikult amortiseerunud ega vasta tänapäeva nõudmistele,” jätkas Keerberg, lisades, et just see viimane asjaolu oli ehk peamiseks põhjuseks, miks uus ehitus ette võeti.

Möödunud aastat võib pidada õnnestunuks

Kuna praegu räägitakse palju üha enam süvenevast majanduskriisist, ei saanud me seda teemat vestluses Enerpoint Saare juhiga vältida. Küsimusele, kas majandussurutis on ka neile mõjunud, vastas Keerberg, et möödunud aastal oli ettevõtte käive umbes 155 miljonit krooni, mis teeb aastaseks juurdekasvuks umbes 10%.

“Kuigi läinud aastal oli meie käibe kasv varasemate aastatega võrreldes mõnevõrra tagasihoidlikum, hindame me praegu seda saavutust ikkagi õnnestumiseks,” märkis Keerberg.

2007. aastal, mil majandus kogu maailmas veel ülesmäge läks, kasvas Enerpoint Saare käive koguni 35% võrra. Kuid ega aastad pole ju vennad. Nii oli ka 2008. aastal, mil Erik Keerbergi sõnul hakkas majandussurutis end kusagil I kvartali lõpus näitama.

“Ilmnes see sedakaudu, et meie kliendid ja eelkõige suured võtmekliendid, kelle tellimused moodustavad meie käibest ligi 40 % , vähendasid oma tellimusi,” kirjeldas Keerberg aasta tagasi aset leidnud sündmusi. “Tookord nad ütlesid kohe ausalt, et olukord turul on nüüd niisugune ja nad lihtsalt müüvad vähem kui algselt lootsid.”

Maailma turuliider saunaelektroonika vallas

Keerbergi sõnul läheb Enerpoint Saare toodang 100 % välismaale. Tõsi, klientide seas on ka üks Eesti ettevõte. Kuid kuna emafirma Enerpoint OY, kellega kliendid tarnimislepingud sõlmivad, asub Soomes, võib öelda, et Saaremaa ettevõtte kogu toodang läheb välisturule.

Rääkides ettevõtte toodangust, lausus Erik Keerberg: “Põhiline osa, millega me praegu tegeleme, on traditsiooniline valdkond, kus oleme tegevad juba ettevõtte loomisest alates ja milles oleme ka tugevad.”

See valdkond on termoregulaatorite tootmine, täpsemalt aga põranda- ja ruumikütte termostaadid, kuid ka saunaelektroonika, saunakeriste juhtimiskeskused. “Mis puutub näiteks saunaelektroonikasse, siis võib öelda, et vähemalt viimased neli aastat oleme selles valdkonnas olnud maailmas turuliider,” rääkis Enerpoint Saare tegevjuht.

“Me toodame elektroonikat kahele maailma suuremale saunakeriste tootjale, kusjuures neist ühele me lisaks veel ka projekteerime 100 % ulatuses kogu juhtimisautomaatika.”

Tulevikuga tootevaldkond

Viimastel aastatel on Enerpoint Saare tootearenduses üha tugevamalt esile kerkinud valgusdioodtehnoloogia ehk LED-valgustid. Selle teemaga on firma nüüd tegelenud viimased viis aastat ja Keerberg on veendunud, et tegu on valdkonnaga, millel on suur tulevik.

“Tõsi, laiatarbekasutusse jõuab LED alles praegu, sest inimesed on tasahaaval hakanud endale teadvustama, et tegu on tehnoloogiaga, millel on suur tulevik,” rääkis Keerberg. Kõigest hoolimata on aga kõnealuse tehnoloogia ümber endiselt säilinud rohkesti müüte ja eelarvamusi, mida on vaja kummutada. “Just sellega me praegu aktiivselt tegelemegi,” märkis Enerpoint Saare juht.

Siinjuures tõi ta ühe näite valgusdioodtehnoloogia kasutamise võimalustusest meie igapäevaelus. Koostöös kohaliku teedevalitsusega paigaldas Enerpoint hiljuti LED-valgustid Kuressaare linna ülekäigukohtadesse.

“Säärane ettevõtmine oli Eestis esmakordne,” selgitas Keerberg. “Tõsi, mõnes kohas on välisvalgustuses paari lampi kasutatud, kuid üldiselt pole seda veel tehtud. Ma vähemalt loodan, et oma ettevõtmisega siin Kuressaares saime skeptikutele märku anda, et ka palju energiasäästlikuma valgusdioodi abil on võimalik tänavat valgustada.”

Hiinasse kolimise plaane pole

Firma koduleheküljelt võib lugeda, et 2008. aastal oli Enerpointi kontsernile “suureks väljakutseks Hiinas tegevuse käivitamine ja edasiarendamine”. Erik Keerberg lausus aga kommentaariks, et vähemalt lähitulevikus neil Saaremaalt ärakolimise plaane pole. Selle kinnituseks on kas või uue tootmishoone avamine Kuressaares.

“Kahtlemata on elektroonikatööstus palgatundlik ja see tööstusharu liigub mööda maailma ringi,” rääkis ta. “Eks omal ajal Põhjamaade ettevõtjad seepärast Baltimaade poole vaatasidki – siin oli ju odav tööjõud. Kui võrrelda praegu palgataset Soomes ja Eestis, on vahe ju ikka endiselt suur.” 

Mis puutub aga Enerpointi tegutsemisse Hiinas, on sellel oma loogiline seletus. Nimelt toodab suur osa ettevõtte kliente oma lõpptooted Hiinas ja Hiina turule. Seepärast tahavad nad ka neile vajaliku elektroonika sealsamas Hiinas kätte saada, et seda mitte kauge maa tagant transportida.

“See asjaolu ongi meile olnud n-ö katalüsaatoriks, et Hiinas tootmist alustada, mis aga ei tähenda sugugi, et meil oleks kavas kogu oma tootmine Hiinasse üle viia, kuna seal on veelgi odavam tööjõud,” selgitas Keerberg.

Tema sõnul on Enerpointi eelis praegu see, et ettevõte asub paljude põhiklientide jaoks lähedal ning suudab suhteliselt kiiresti ja paindlikult tarnida klientidele ka kõige väiksemaid koguseid. “Kui aga kogu tootmine toimuks Hiinas, kaoks meil see eelis kohe ära,” lisas Keerberg.

Tulevikuplaanidest

Rääkides ettevõtte lähitulevikust, märkis Erik Keerberg, et alanud aastal – mille kohta, nagu teada, on asjatundjadki väitnud, et majanduslikus mõttes kujuneb see keeruliseks – püüavad nad säilitada olemasolevat tootmismahtu.

“Praegu oleme 2009. aasta eelarve koostanud samas suurusjärgus, kui see oli läinud aastal, ja kui meil see plaan õnnestub täita, võime alanud aastat enda jaoks kordaläinuks pidada,” kinnitas ta. Lisas aga samas ettevaatlikult: “Ent pole ka välistatud, et kuu või kahe pärast tuleb meil prognoose veidi korrigeerida.”

Küsimusele, kas Enerpoint Saare juhtkond on ka koondamiste peale mõelnud, vastas ettevõtte tegevjuht: “Eks mõelda tuleb kõikide arenguvariantide peale, hetkel pole me aga koondamist näinud kui vajadust. Kindlasti kasutame kõigepealt muid variante.”

Mis puudutab kaugemat tulevikku, siis siin oli Erik Keerberg küll veendunud, et firma on ka veel kümne aasta pärast täiesti elujõuline. “Küllap on tolleks ajaks oluliselt muutunud meie tootestruktuur – see on arenenud uue, praegusest enam energiasäästu võimaldava tehnoloogia suunas,” märkis ta lõpetuseks.


Enerpoint Saare OÜ

1998 – alustati 12 töölisega; ettevõtte sünni juures olid ka selle kaks tänast juhti Rando Kubits ja Aivo Palts
2001 – ettevõtte tegevjuhiks sai Erik Keerberg
2003 – Äripäeva Saaremaa pingereas saavutati 2. koht
2006 – avati uus tootmistsehh Orissaares
2009 jaanuar – avatakse uus tootmis- ja laohoone Kuressaares

Print Friendly, PDF & Email