Ametnike väitel pensionide kättesaamisega probleeme ei tule (2)

Pensionide kättesaamise muutustega veebruarist Saaremaal suuri probleeme ei tohiks tulla, arvavad valdade sotsiaalnõunikud ning Pärnu pensioniameti esindaja Saaremaal Marve Nellis.

Nellis ütles Oma Saarele, et Saare maakonnas saadeti toetuste ja pensionide saajatele välja üle 5000 kirja. Eilse seisuga oli maakonnas umbes 100 inimest, kellega pensioniamet ei olnud suutnud veel ühendust saada. Kuid Nellis on optimistlik ning loodab, et probleem saab lahendatud. 

Inimesed on saanud küll äraütlevaid vastuseid kojukande osas, kuid siis leidnud teise lahenduse – enamjaolt olnud nõus maksma Eesti Postile 60 krooni teenustasu.

“Meil on väga head kontaktid valdade sotsiaaltöötajatega,” kinnitas Nellis, lisades, et palju raskem on üles leida lastetoetuste saajaid, kes pole endast märku andnud, kuid on saanud siiani toetuse kätte sidejaoskonnast.

Orissaare sotsiaalosakonna juhataja Tiiu Mägi on saanud pensioniametist teada oma valla kahe inimese kohta, kellega tarvis ühendust saada.
Mägi teab ka, et üsna paljudel on tasuta kojukandesoov rahuldatud – Orissaare vallast on vaid kaks saanud äraütleva vastuse.

“Eks siin oli probleem selles, et inimesi oleks pidanud paremini teavitama avalduse täitmisest, sellest, et nad peavad oma olukorda väga täpselt kirjeldama,” arvas ta.
Sama meelt oli ka Pihtla sotsiaalnõunik Anne Lõhmus, kes päris paljudel vanakestel aidanud ka avaldust täita.

“Aga eks omaksed, naabrid või keegi postkontorist on aidanud inimestel avaldusi ka täita,” teadis ta.
“Meil on väga hea naabriabi,” sõnas ka Mägi.

Ta ütles, et kartis hullemat seisu, kuid mingit krahhi ta küll tulemas ei näe. “Eks igasugused muutused ole alati segadusi kaasa toonud, kuid minu isiklik arvamus on see, et rikuti vanainimeste meelerahu,” avaldas Tiiu Mägi. 

Mägi arvas, et palju õigem olnuks lasta vanainimestel pension veel endist viisi kätte saada, kuid neile, kellel pensioniiga nüüd kätte jõudmas, võinuks rakendada uut süsteemi.
Ka Kärla valla sotsiaalnõunik Greta Vaik kinnitas kolleegide öeldut – mingit paanikat ei ole ka nende kandis täheldatud.

“Tean paari-kolme äraütlemist, kuid siis on inimesed leidnud teise tee, kas lasevad laste arvele pensioni kanda või on nõus maksma,” sõnas ta. “Olen ühte äraütlevat kirja näinud, seal oli põhjenduseks, et koos hajaasustusega pidanuks inimesel ka puue olema,” märkis Kärla sotsiaalnõunik.

Eile kinnitas sotsiaalkindlustusameti peadirektor Külli Pedak, et riigi kulul saavad pensioni koju kõik, kes seda vajavad.

Print Friendly, PDF & Email