Vilja Savisaar: otsime kriisirohtu (6)

Eile pidas Kuressaares spaa-hotellis Meri fraktsioonikonverentsi Keskerakond. Täna lisanduvad riigikoguliikmetele kõikide erakonna piirkondade esimehed ning ka Keskerakonna juht Edgar Savisaar.

Saarde tuleku põhjuseks on poolaasta plaanide seadmine ning ühtlasi avatakse täna kultuurikeskuses ka Rahvarinde 20. aastapäeva näitus.

Riigikogu Keskfraktsiooni esimees Vilja Savisaar, miks olete just Saaremaal?
See on Keskfraktsiooni ammune traditsioon, et me aasta alguses koguneme ühte Eesti linna paariks-kolmeks päevaks ning arutame läbi poolaasta tööplaani – mis suunas liikuda, milliseid eelnõusid ette valmistada. Siin on aega vaielda, rahulikult arutleda. Oleme teinud selliseid mõttetalguid igal aastal ning seekord otsustasime tulla Saaremaale.

Kas päevakavas on midagi põletavat ka?
Põletavat ei ole, eks me kõik otsime praegu lahendusi, millised oleksid meie ettepanekud sellest majanduskriisist väljatulekuks ja mida inimestele öelda, kuidas neid aidata, kui nad ise hakkama ei saa.
Põhimõtteliselt räägime läbi ka sotsiaalsed teemad. Kui majandus läheb allapoole, siis sotsiaalprobleemid ainult tugevnevad, kuid samas raha, et neid lahendada, on suhteliselt vähe. Ka siin tuleb leida see oluline, mis selle eelarve tingimustes on võimalik ehk siis millele keskenduda ja mis on Keskerakonna prioriteedid.
Täna räägime ka sellel teemal, et sotsiaalministeerium on jätnud üsna palju asju tegemata. Minister on avalikkusele valetanud, et tema ei teadnud sellisest olukorrast midagi – me räägime nendest puuetega inimeste toetuste kättesaamisest –, ja meie arutame, mida saaks siin ette võtta, kas umbusaldada või mitte minister Maripuud.
Teine, mis on sama oluline, on pensionide kojukanne, mis seaduse muudatusega muutus. Inimestele saadeti koju kirjad ja ankeedid, mis olid nii rasked, et inimesed ei osanud neid täita, osa kirju läks ka valedel aadressidel.
On väga palju inimesi, kes tõenäoliselt ei saa ka veebruaris oma pensioni kätte. Sotsiaalministeeriumis on olukord läinud kontrolli alt välja ja me peame siin ka reageerima.

Kas on veel mõni teema, mis hetkel opositsioonile väga tähtis?
Eks me jälgime muidugi eelarve täitmist. Eelarve vastuvõtmisel hääletasime sellele vastu, sest meie hinnangul on see 10-miljardiline auk sisse programmeeritud.
Eelarvet hakati koostama nii, et kõigepealt pandi kirja vajadused ja siis hakati otsima, kui palju meil selleks kõigeks tegelikult raha on, kust seda raha saada.
Te teate, et tõsteti aktsiise ja võeti ära sealt, kust võtta sai, kaasaarvatud laste ranitsatoetused ja isapuhkused, mis olid äsja just lubatud.
Kahe kuu pärast hakkavad selguma esimesed maksulaekumised. Sealt on juba näha, kui suur see eelarve auk võiks tegelikult tulla.
Kui rääkida näiteks tööpuudusest, siis praegu jääb Tallinnas iga päev kaheksa inimest tööta. Kui see tendents jätkub, prognoosime aasta lõpuks tööpuudust üle 10 protsendi. Aga juba 10-protsendiline tööpuudus on sotsiaalne katastroof.

Kui teete siin poole aasta tööplaani, siis selle aja sisse jäävad ju ka ühed valimised. Kas sellest ka räägite?
Need on Europarlamendi valimised, keskerakonnal on oma sisevalimised tehtud, nimekiri on põhimõtteliselt paigas.
Kaasa arvatud mina ja nii mitmedki fraktsiooni liikmed kandideerivad. Kahtlemata see fraktsiooni tööle mingit mõju avaldab, aga samal ajal mitte nii olulist, sest me käime nagunii rahvaga kohtumas.

Te ise ei ole väga sage Saaremaal käija.
Siia on üsna kauge ja tülikas tulla, sõit võtab ikka nii palju aega. Meil on siin aga head saadikud – Ain Seppik ja Kalle Laanet –, nemad käivad siin pidevalt. Nii et saarlaste probleemid on meil teada.

Print Friendly, PDF & Email