Hankevaidlused takistavad jäätmejaama valmimist (3)

Hankevaidlused takistavad jäätmejaama valmimist

TAGASILÖÖK: Aasta eest Eestis alanud prügisorteerimise ajastus on praeguseks kätte jõudnud kriis.

Kudjape jäätmejaama ehitushangete ümber puhkenud vaidlused seavad ohtu jäätmejaama tähtajalise valmimise, mistõttu võib Saaremaa prügi minna mõnda aega mandrile sorteerimata kujul.

Niigi ajahädasse jäänud jäätmejaama ehitus on viimased kaks kuud seisnud hankevaidluse taga, kuna sorteerimisliini tarnimise hankel kaotajaks jäänud AS Konsensus-Lao-maailm on jäätmejaama sorteerimisliini soetamise hanked kahel korral vaidlustanud, vaidlustatud on ka sorteerimishoone ehitamiseks väljakuulutatud hange.

“Eks nad mängivad selle peale, et oleme nagu plindris ja meil on vähe aega,” ütles Kudjape jäätmejaama rajava OÜ Saaremaa Prügila tegevjuht Mihkel Paljak. Kudjape jäätmejaam peab olema sorteeritud prügi mandrile saatmiseks valmis 16. juuliks, mil Kudjape prügila lõpetab jäätmete vastuvõtu.

Riigihangete ameti juures asuva vaidlustuskomisjoni liige Ulvi Reimets ütles Oma Saarele, et komisjon arutab vaiet 12. jaanuaril, otsuse tegemiseks on komisjonil aega kümme tööpäeva.

Mihkel Paljak lausus, et komisjoni positiivse otsuse korral jõutakse hankega ühele poole selle kuu lõpus. Kui vaidlustuskomisjon jätab aga õiguse hanke vaidlustajale, seisab ees kohtutee.

“Kui jaanuaris hankega ühele poole ei saa, siis ei jõua me sorteerimisjaama õigeaegselt valmis. Siis tuleks mingisugune ajutine lahendus leida, kus prügi pressitakse ja viiakse sorteerimata välja,” rääkis Paljak.

Kuressaare linnavalitsuse keskkonna- ja välisprogrammide spetsialist Karli Valt ütles, et päris sorteerimata saarlaste prügi mandrile ei jõua, sest kõigil Eesti elanikel on kohustus sorteerida oma jäätmetest välja pakendid ning paber ja papp.

Küll aga möönis Valt, et kui Paikuse prügimäel peaks avastatama, et segaolmejäätmete hulgas on ka palju eraldi kogutavaid jäätmeliike, võidakse seda seal uuesti sorteerima hakata.
“Või kui näiteks peaks avastatama ohtlikke jäätmeid, võidakse koorem ka tagasi saata või koguni vedajat trahvida,” selgitas Valt.

Print Friendly, PDF & Email