Kontsert kogus tuge sõrvekeelsele aabitsale (1)

Kontsert kogus tuge sõrvekeelsele aabitsale

REGIVÄRSID AABITSA TOETUSEKS: Ansambel ja sõpruskond Sinimaniseele (vasakult) Eneli, Oliver, Triin, Mari, Mirjam, Keiu.

Uue aasta teisel päeval andis Salme rahvamajas kontserdi ansambel ja sõpruskond Sinimaniseele, mille mitmelt poolt Eestist pärit liikmed on Tartus kokku tulnud, et peamiselt regivärsilisi rahvalaule laulda ja vanemaid rahvapäraseid pillilugusid mängida. Kontserdi eesmärgiks oli koguda toetust sõrvekeelse aabitsa väljaandmiseks.

Rahvamuusika sõprade seltskond tuli kontserdile aastavahetust veetmast Abruka saarelt, kus ühiselt mitu päeva laulude ja tantsude seltsis lustiti, nii et kontserdil kõlasid kandlehääled ja laululood õige reipalt.

Naispool laulis neiukeste laule, mis rääkisid, kust need tütarlapsed laule saavad, kui kaunis on piigapõlv, kuidas on kuri noorelt kurb olla ja vaev vaiki seista.

Meeste lauldud vanad lood sõjast, meresõidust ja mõisaorjusest kutsusid esile tormilise aplausi. Pärast laule mängis rahvas laulumänge ja tantsiti aastasaja taguseid rahvapäraseid tantse, nii et suurem osa Sõrvest kokku tulnud publikust agaralt kaasa lõi.

Kontserdile tuli kohale ka praegu Saaremaal elav Janika Viilma, kes pea tosin aastat tagasi koos Ülle Paltseriga ansambli Sinimaniseele Tartus asutas. Vanal kombel lauldud regilaulude ja tantsulugude sees on nad mõlemad sama hästi kui üles kasvanud, sest veetsid suure osa oma noorusest Tallinnas vana esitusviisi alal hoidva rühma Leegajus noorte seas.

Minu poeg kasvas mitu sentimeetrit selle kontserdi jooksul ja peaaegu laulis meestelaule kaasa. Esinemised on lastele head arenemiseks, ütles Sinimaniseele liige Kristiina Ehin oma pisipojast Hannesest rääkides. Usun tõepoolest, et need tantsud, laulud ja mustrid jätavad endast hea jälje.

Äge, et valla toetus on tugev, ütles kontserdi järel rahvamaja suures saalis uneleval pilgul klaverit mängiv Rapla kihelkonnast Mahtrast pärit ansambli liige Jüri Metssalu, kes palgatööd teeb Tartu ülikoolis.

Tegelikult oli Sinimaniseele kontserdil Salmel ka üllas eesmärk koguda raha sõrvekeelse aabitsa väljaandmiseks. Asja on ette võtnud Ansekülast pärit ansambli liige Mari Lepik, kelle sõnul ei ole asja eesmärk mitte niivõrd uut raamatut kokku kirjutada, vaid hoopis korjata praegu elavatelt sõrve keele rääkijatelt kokku jutte, millest annaks aabitsa kokku panna. Selline ettevõtmine ei saa õnnestuda ilma kohaliku rahva abita.

Mönusas sörve keeles kirjapandud esivanemate elutarkusi on aabitsa koostamisel oluliselt rohkem tarist kui raha, on Mari veendunud. Ometigi on ilmselge, et raamatu trükkimiseks ja muudeks väljaandmise kuludeks on ka rahva rahalist toetust hädasti tarvis. Lähipäevil avatakse Anseküla põllumeeste seltsi juures ka sõrvekeelse aabitsa arvelduskonto, nii et on võimalik teha annetusi.

Kallid sõrulased! Kui keegi teist teab mõnda toredat lugu, mida oskab sõrve keeles kirja panna või mõne vanema inimese suust üles kirjutada, võiks ta selle saata e-kirjaga aadressil aabits@salmevald.ee . Oma jutukesi saate saata ka postiga aadressil: Mari Lepik, Anseküla, Salme vald, Saaremaa, 93201.

Samal aadressil saate kirjutada ka siis, kui soovite Mariga nõu pidada. Kui endal pole jaksu või jutukirjutamise soont, kuid kange tahtmine aabitsa koostamisel kaasa lüüa, siis andke endast julgesti teada!

Pääsu Parrest

Print Friendly, PDF & Email