Prof Kosmose ennustus: elu läheb ilusamaks (1)

Prof Kosmose ennustus: elu läheb ilusamaks

 

Aasta 2008 on kohe otsa lõppemas ja 2009 ootab ees. Naela toimetus palus endale külla kuulsa hiromandi, sipelgauurija ja mälumänguri prof Kosmose, kes kergitas veidike katet uuel aastal ees ootavast. Alljärgnev ei ole horoskoop, mida võib tõlgendada mitmeti. Need sündmused, mis kohe teie ees lahti rulluvad, saavad toimuma päriselt.

JAANUAR

Aasta algab hästi. Kuna majanduslanguse ajal kellelgi raha eriti ei ole, saab jõulutoitude jääkide söömise najal esimesed 8 päeva uhkelt üle elada.
Kuu keskpaiku hakkavad ilmnema esimesed kriisitunnused. Lumi tuleb maha ning koolid ja asutused pannakse kinni, kuna kellelgi pole jõudu ennast kohale vedada.

Õnneks jõuab 22. jaanuaril kohale Euroopa Liidu abi 49 tonni makaronide näol ja seega on toiduga selleks aastaks mureta. Kahjuks suureneb kohaliku kiirabi töömaht, kuna kõik Saare maakonna elanikud kogunevad Kuressaare päevakeskuse ukse taha järjekorda ning just samal päeval saabuva 18 miinuskraadi tõttu tuleb paljudele anda esmaabi.

Parteid alustavad valimiskampaaniat. Esimese suure visiidi teeb Saaremaale Edgar Savisaar oma jüngerkonnaga, kes kannavad seljal suurt plakatit kirjaga “Meie ei ole UFO-d, Ansip on!”

26. jaanuaril tähistab oma 60. sünnipäeva veteranide maailmameister maadluses Olev Kiirend, kes selle puhul korraldab linna keskväljakul simultaanmatše ja võidab kõik vastased. Sealhulgas seljatab ta ka linna jõulukuuse, mille juubilar õlale võtab ja abajasse jaanituld ootama viib.

VEEBRUAR

Kuu esimesel päeval toimub Saaremaa suusamaraton, mis tekitab palju paksu segadust, kuna samal ajal toimub Karujärve piirkonnas Kaitseliidu ja Naiskodukaitse esimene ühine esmaabi suurõppus “Kuidas siduda haavatud sõjameest”. Suusatajad satuvad paanikasse, kui näevad, et terve rada on täis pikitud jõhvikamoosise näoga laigulistes rõivastuses mehi.

Segaduse tulemusena tunnistatakse maratoni võitjaks lahingustressis sihitult liikuv ja eksikombel finišijoone ületanud Toomas Luik.

Veebruari kolmandal dekaadil võtab Kuressaare linnavalitsus vastu eelarve, avastades pärast hääletamist, et kolmandiku eelarvest võtavad ooperipäevad ning kolmandiku e-suhtekorraldus. Volikogu otsustab minna ooperipäevadeni puhkusele ja lugeda linnas toimuvast Kuressaare Sõnumitest.

Kadi raadio alustab uue saatesarjaga “Vaikuse tund”, kus kohalikud arvamusliidrid stuudios vaikimas käivad. Saade osutub väga menukaks.
23. veebruaril toimuval maavanema vastuvõtul kuulutab Toomas Kasemaa välja Esimese Saaremaa Vabariigi ning ennast selle presidendiks. Muhulaste tormilise vastuseisu tõttu surutakse idee aga paberi peale tagasi ning ajalugu sellest intsidendist edaspidi vaikib.

MÄRTS

Paastukuu esimesel nädalavahetusel tuleb huvitav uudis Leisi vallast, kus on nähtud senitundmatut elukat nuusutamas selle aasta esimest sinist lille. Lähemal uurimisel selgub, et tegu on paljuräägitud ahmiga, kes Saaremaa heast aurast tingituna on läbi teinud vaimse muundumise ning toitub nüüd taimede ja lillede nuusutamisest.

Hea uudis paneb kõik kohalikud jahimehed suurest õnnest nutma. Loom viiakse Vilsandile, kus ta tervitab kõiki saarele tulijaid ning lööb Jaan Tätte lauludele jauramiga takti.

13. märtsil algab kevad ning selle auks lubavad kõik saarlased anda 45% oma selle kuu sissetulekust talvisest makaroniabist ilma jäänud hiidlastele. Hiidlased tulevad tänutäheks kõik oma saare lõunaservale lorilaule laulma.
Eesti jalgpalli meistriliigas alustab mänge FC Kuressaare, kes on talvel oma ridu täiendanud mitme võõrmängijaga.

Lisandunud on kaks abruklast, üks vilsandlane ja kolm ruhnlast. Esimesel mängul ruhnlased eemaldatakse, kuna neil on jalas rotinahksed sokid, mille tarbeks üks ruhnlane mitu kuud tagasi rotti nülgis ja sellest ka internetiavarustes pilte näitas.

Valimiskampaaniat alustab Rahvaliit. Kaasatakse kõik sellesse parteisse kuuluvad vallavanemad ja volikogude juhid, kellele antakse käsk vallad omavahel liita. Esimese valimiskäiguna teeb Jüri Saare juhitud Kihelkonna vald liitumisettepaneku Raimu Aardami Orissaarele.

APRILL

Kuna saarlased unustasid 22. märtsil suveajale üle minna, saabub aprill siia kümme tundi varem. Kõikide (mitte ainult saarlannade) bioloogilised kellad on lootusetult sassis. Kellasepp Antti Kopliste saadetakse langevarjuga olukorda fikseerima. Kopliste kontrollib olukorda, annab õhus kontserdi ning sätib kellad paika.

Aprillis saab teoks ka uue bussioperaatori liiniletulek. Maavalitsuse väljakuulutatud hange on läinud edukalt ning selle on jällegi võitnud GoBus. Uue hanke kohaselt sõidavad bussid ainult kesklinnast Tuulte Roosi ja Kudjapele.

Kuu keskel toimuv rahvusvaheline orienteerumisvõistlus Metssiga 2009 nimetatakse ringi Ahm 2009-ks. Sellega seoses pannakse kõik kontrollpunktid puu otsa, jäljendades sääraselt ahmide elukombeid.

Aprilli teisel päeval oma 90. sünnipäeva tähistav ajaleht Meie Maa otsustab lõpuks kirjutusmasinate ja käsitsikirjutamise asemel kasutusele võtta arvuti ning muutub ka ajalehe välimus. Enam ei kasutada vanaaegset kirja, vaid hakatakse lehte välja andma kirillitsas.

Golfiväljakul tehakse selle aasta esimene löök, mis osutub üliedukaks. Nimelt suudetakse sooritada esimene window in one, mis tähendab palli läkitamist väljaku veeres elava golfiettevõtte nõukogu esimehe Urmas Sepa elutoa laual asuvasse lillevaasi. Auhinnaks saab edukas golfar (arvatavasti on ta soomlane, meessoost, 64-a, kannab sarvraamidega prille ja Karhu dresse) Tullio Libliku vana Audi 80 ning kolm ruutmeetrit maad. 

MAI

Kuu tähtsaima üritusena peetakse Mustjala vallavanema Kalle Kolteri 50. juubelisünnipäeva. Terve Saare maakond pidutseb, peab tantsu- ja laulupidusid ning Kolter saab 24. mail maavanema käest medali. Selle ürituse tarbeks kantakse Kolter kätel Mustjalast linna ja viiakse tagasi ka.

Maikuu teisel nädalavahetusel peetakse aga Kuressaare 446. sünnipäeva. Volikogu katkestab hetkeks puhkuse, et võtta pits kangemat. Linnarahvas pidutseb ja linnapea Urve Tiidust kantakse kuni valimisteni kätel.

Antakse välja Kuressaare Sõnumite 446-leheküljeline juubelinumber, millest 445 lehekülge moodustab Meie Maa Extra.
Salmel peetakse külateatrite festivali. Laureaadiks tunnistatakse vabaõhuetendus “Salme muinaslaeva teekond läbi ajaloo”, mis kestab kolm päeva. Parima näitleja auhind, muinasaegne mõõk tehakse pooleks Meelis Juhandi ja Kalmer Poopuu vahel.

Kuressaare politsei asub võitlema vohava liikluskorratusega. Värvipoti ja pintsliga varustatult maalivad arestialused kodanikud tänavatele lamavaid politseinikke. Kohalikul kiirabil on jällegi kiired ajad, kuna esmaabi vajavad mitmed šokeeritud autojuhid, kes arvavad, et nad on alla ajanud politseiniku. 

JUUNI

Saaremaa sportlased suunduvad kõik Ahvenamaale, kus toimuvad Saarte Mängud. Kuna rahapuuduse tõttu ei suudeta osta kohti reisilaeval, asub appi piirivalvelaev 112 Valve, kes toimetab Ahvenamaale VIP-külalised, sportlaste jaoks üüritakse kõik Saaremaa kalapaadid. Ujujad kasutavad kondimootorit.

12. juunil saab 60-aastaseks Saare ja Muhu laulik Ivo Linna. Tallinnast saabuvat Iffi kogunevad Kuivastusse vastu võtma kõik maakonna elanikud. Koos esitatakse laul “Meil Iff elas Aia tänavas”. Iff on rõõmus ja pakub kõikidele saarlastele kartulipudru hakklihakastme, hapukurgi ja kapsasalatiga.

Kuressaare staadionil toimub Saaremaa 44. tantsupidu. Peatantsuks on “Töömeeste polka”, mille käigus tantsijad lammutavad vana staadioni. Staadioni jäänused viiakse abajasse jaanituld ootama.

Jaanipäeval süttivad üle Saaremaa jaanituled, Läätsa kandist leitakse Sõnajalaõisi. Reformierakond alustab valimiskampaaniat ja jaanipäeva auks võtab nende siinne esinumber endale uueks nimeks Jaani Uss Tamkivi.

Muhus toimub JuuJääb, mille avaakordiks saab etteaste, kus peakorraldaja Villu Veski puhub saksofonist välja tulekeeli, mille abil taasläidetakse meresõidul kustunud 25. laulu- ja 18. tantsupeo tuli.

Terve juunikuu jooksul peetakse Kuressaares asuva Veski trahteri õuel pärimuskultuuri õhtuid. Õhtute enimlevinud tunnuslauseks saab “Ma võtaks veel ühe ölle”.

JUULI

Saarlased saabuvad Saarte Mängudelt, tuues tagasi laevatäie kulda ja paar skalpi. Sportlaste auks saab Meri spaa ees seisev Suur Tõll sellest kullast kaela hiiglasliku medali. Piret saab aga pähe ehtsa kullatud paruka.
Kuressaare linnavolikogu naaseb puhkuselt. Vaadatakse ja kuulatakse ära ooperipäevad ja minnakse korralisele puhkusele.

Kuu tippsündmuseks kujunevadki Saaremaa ooperipäevad, mis algavad väikese ebaõnnestumisega. Nimelt katavad töölised kilega mitte Kuressaare linnuseõue, vaid linnuse enda. Seetõttu viiakse ooper hoopis Angla tuulikute juurde, kus laulmisest tekkiv õhuvärelus aitab tuulevaikust kiruval möldril jälle jahu jahvatada.

Mustjalas algab Viimase Jala jooks, kus võidab kõige viimaseks jäänu. Jooksu võitja läbib kirikust poeni kulgeva distantsi täpselt 4 kuu ja 23 päevaga.

Saaremaa purjetajad korraldavad regati Roja sadamasse Lätis, kus nad eksikombel röövpüüdjate pähe vahistatakse. Merispordi seltsi liige, advokaat Andres Tamm, suudab läbirääkimiste abil saavutada selle, et purjetajad peavad ära andma ainult oma viinavarud. Lätis hakkab viinahind langema. 

AUGUST

Saaremaa matkaklubi üritab vallutada Iirimaa kõrgeimat mäetippu Carantouhillini, kuid kahjuks see ebaõnnestub, kuna enamik matkajaid satub Püha Patricku lummusesse, kes neile ristikheinalehe abil püha kolmainsuse võlusid tutvustab ja ennustab, et lähitulevikus sünnib Saaremaal palju punase peaga lapsi.

Isamaa ja Res Publica liit alustab valimiskampaaniat, esitades Saaremaa piirkonna taasiseseisvumispäeval Kaarma maalinnal müsteeriumi “Oravate peletamine Saaremaalt – Vesse näitel”.

Salmel lõpevad muinaslaeva väljakaevamistööd, lisaks Euroopa kõige haruldasema laevamatuse leiule avastatakse koolimaja ümbrusest veel maapõue mattunud aluseid. Välja kaevatakse kolm Saare Kalurile kuulunud traalerit koos tundmatule Aafrika suguharule kuulunud relvadega ning üks arvatavasti lätlastele kuulunud kastmõrd.

Torgus toimuvad kuu lõpus suured pidustused tähistamaks aasta möödumist vallavanem Maile Aale ametisse valimisest. Vallarahvale jagatakse sulli ja feimi ning kõikidele vallaelanikele avatakse sünnipäeva puhul rate.ee-s konto. Kokatädi Luule keedab maitsvat uhhaad. Kohalik selgeltnägija ennustab Mõntu külmhoones kalasoomuste pealt Mailele edukaid valimisi.

SEPTEMBER

Algab kooliaasta. Linnatänavatel asendatakse lamavad politseinikud septembri esimeseks nädalaks seisvate politseinikega.
16. septembril tähistatakse suure peoga sügise algust. Hiidlastel, kes kevade alguse puhul laulma hakkasid, palutakse vaikida.

Saaremaa Laevakompanii paneb käiku esimese uue laeva mille nimeks saab Luitunud Saarepiiga. Uus laev on nii kiire, et suudab poole tunniga läbi sõita kõik Väinameres asuvad parvlaevasadamad. Laeva kapteniks hakkab Vjatšeslav Leedo isiklikult.

Rahvas on rõõmus ja sillaehitamiseks mõeldud raha annetatakse hiidlastele, kes jälle laulma hakkavad.
Kõik parteid valmistuvad eelseisvateks valimisteks. Pidevalt laekuvad teated maanteeröövlite arvu suurenemisest.

Siiski on tegu vaid endale valijaid värbavate kandidaatidega, kes peatavad teedel liiklejaid ja jagavad neile valimislubadusi. Valimiskomisjonide ees avatakse tasuta viina ja sakusmendi letid. Üks partei kutsub valijaid kogunisti kohalikku hulgilattu tasuta kaupa saama.

OKTOOBER

18. oktoobril on aasta tähtsaim päev – kohaliku omavalitsuse volikogude valimised. Tulemused loetakse ette 20. oktoobril, kui riigis tähistatakse ettelugemise päeva.

Valimisaktiivsus jääb väga väikeseks, kuna enamik inimesi osaleb samal päeval toimuval 36. Saaremaa kolme päeva jooksul. Siiski suudetakse künnis ületada ning valimised lähevad korda.

Viimasel hetkel otsustab Muhu vald, et nemad valimisi ei korralda, vaid tahavad enda juhiks vaid hiiesõber Martin Kivisood.
Teistes maakonna omavalitsustes vahetuvad volikogud ja elu läheb palju ilusamaks. Loobutakse isegi talveajale üleminekust. Paljud senised vallavolinikud jäävad sooja kohata ja hakkavad valmistuma järgmisteks valimisteks.

Kuu teisel nädalavahetusel toimub 42. Saaremaa ralli. Kuna ülemaailmne rallisari on kokku kuivanud, koguneb saarele maailma rallisõitjate koorekiht. Siiski suudavad oma mullust võitu korrata Ott Tänak – Raigo Mõlder, kuna lõbusas tujus ja meelega reegleid eirav publik teeb ülejäänud sõitjate elu põrguks ning nood peavad katkestama.
Nähakse esimesi päkapikke.

NOVEMBER

Elu tundub ilusamaks minevat. Enamik omavalitsusi saab uued juhid. Kuressaare linnapeaks valitakse Toomas Takkis, kuid esimesel tööpäeval ilmub meeri kabinetti üks hoopis tundmatu kodanik. Lähemal vaatlusel osutub ta siiski Takkiseks, kes on habeme ja juuksed maha ajanud.

Kuressaare gümnaasiumi asub tema asemel juhtima keemik Argo Kirss, kes esimesel tööpäeval roosteläinud oskuste tõttu väikese plahvatuse korraldab. Õnneks ohvriteta. Senine linnapea Urve Tiidus suundub tagasi meediatööle ja hakkab volikogu istungitelt Pereraadiosse ülekandeid edastama.

Head tööd tegev Tiidus saab varsti istungitele autoriõigused ning edaspidi laseb ta eetrisse vaid seda, mida tahab. Vajadusel ka üksnes sahinat ja kahinat.

Saare maakond saab endale kokku 13 vallavanemat. Endistest jääb ainsana paika nooruke Torgu vallavanem, keda tema mõõtmatu kuulsuse tõttu lihtsalt ei juleta välja vahetada.

Maha sajab esimene lumi ja tulevad miinuskraadid. Saare- ja Muhumaa jäävad lumevangi ning üle pikkade aastate rajatakse mandrile jäätee. Hiiumaale teed teha pole võimalik, kuna ikka veel ja jätkuvalt saar-lastele hosiannat laulvate hiidlaste hingeõhk sulatab kahe saare vahelise jää.
Saabub esimene advent. Elu tundub olevat juba palju ilusam kui kuu alguses.

DETSEMBER

Kõikjal süüdatakse kuuskedel jõulutuled. See viib aga rivist välja maakonna elektrivarustuse ja muu tegevuse puudumisel vaadatakse Pimedate Ööde filmifestivalil ilusamaid pimedaid öid.

Ajaleht Oma Saar saab kolmeaastaseks. Selle tähistamiseks rivistatakse kõik leheneegrid keskväljakule üles, et inimesed saaksid neile piparkooke tuua.

Maakonnas antakse välja kultuuri- ja spordipreemiaid. Kuna valimised olid terve aasta jooksul üks suur teater ja higivalamine, saavad kõik volikogu esimehed ühe preemia kultuuri eest ja teise spordi eest.

Saarlased otsustavad suurest jõulutundest ajendatuna teha sel aastal teha kingitusi üksnes hiidlastele. Tingimusel, et nood laulmise lõpetavad.

Print Friendly, PDF & Email