Hinnaralli aastal 2008: Kokkuvõte Oma Saare ostukorvist (1)

Oma Saare ostukorvide põhjal saame teha järelduse, et miskipärast tegid toiduainete hinnad Saaremaa kauplustes hüppe üles käesoleva aasta suve lõpus ja sügise hakul, mil majanduskriisist siin Eestimaal esimest korda laiemalt rääkima hakati.

Kuid juba aasta lõpuks on olulisemate toiduainete hinnad stabiliseerunud ja koguni mõnevõrra langenud. Seletatav on see ehk majanduskriisi arenemise ja nõudluse vähenemisega.

Nõudluse vähenemise taga võib aga omakorda olla kas elanikkonna ostujõu langus või inimeste finantskäitumise muutumine – majanduskriisi süvenemisest tingitud kartus (pasundab ju ajakirjandus iga päev, et “raskemad ajad seisavad meil veel ees”), mis on pannud inimesi vähem kulutama ja senisest enam säästma.

Viinahind tegi järsu tõusu

Samas on aga üks erand – ainsana on lakke karanud viinahind. Nii näiteks on Lauaviina hind möödunud aasta detsembrikuuga võrreldes kerkinud 48 kroonilt 20 sendilt 65 krooni 60 sendini, mis teeb juurdekasvuks veidi enam kui 36%.

Viina ja ka teiste alkohoolsete jookide hinna säärane järsk tõus on seletatav aktsiisimaksu suurenemisega. 2008. aastal tõusis alkoholiaktsiis kahel korral (1. jaanuaril ja 1. juulil) ning aastataguse perioodiga võrreldes on kange alkoholi aktsiis kerkinud ligi kolmandiku võrra. Umbes sama palju on kerkinud ka õlle ning lahjemate (kangusega kuni 6%) veinide ja kääritatud jookide aktsiis.

Aasta lõpus hinnad langesid

Ülejäänud toiduainete (ärgu vooruslik lugeja siinjuures pahandagu, et me viina toiduaineks nimetame – siin oleme šnitti võtnud statistikutelt, kes hinnakorvi arvestamisel viina meie vaat et igapäevaseks toiduaineks peavad) hinnad, mida OS-i ostukorvide põhjal analüüsisime, on kõik aasta lõpuks mõningal määral siiski langenud.

Nii näiteks pürgis Saarlase leiva hind tänavu septembrikuus lausa 23,8 kroonini, kuid aasta lõpus tegi see taas pisikese (–4,8%) languse.
Nii odavat nisujahu nagu möödunud aasta sügisel (12,4 kr) enam saada ei ole.

Saaremaa poodides kerkis jahu hind tipptasemele läinud aasta detsembris, mil 2-kilose jahupaki eest tuli välja käia keskmiselt 17,26 krooni (hind erinevates kauplustes mõnevõrra erinev). Praegu, s.o 2008. aasta lõpus maksab 2-kilone jahukotike keskmiselt 16 krooni ja 45 senti, mis teeb hinnalanguseks (aastases arvestuses) 4,9%.

Piimahinna tipp oli tänavu märtsis (9,71 krooni), aasta lõpuks on see langenud koguni 14%. Kaerahelbed tegid hinnarekordi selle aasta septembris (19.30), kuid juba detsembris langes hind 16.17 krooni; hinnalangus tipptasemega võrreldes 19,4%.

Ka kanamunade hind langes aasta lõpuks keskmiselt 19,4%. 2008. aasta detsembris on kanamunade hind langenud koguni viimase aasta kõige madalamale tasemele – praegu maksab Saaremaa toidupoodides 10 kanamuna keskmiselt 15,07 krooni. Kuid veel märtsis olid 10 kanamuna keskmiselt 18 krooni.

Kokkuvõtteks

Ja lõpetuseks: kui me võtame kuue toiduaine (leib, jahu, piim, kaerahelbed, munad ja viin) summaarse hinna, siis selgubki, et kõige kõrgemad olid toiduainete hinnad 2008. aasta septembris. Kolm kuud tagasi maksid nimetatud kuus kaupa Saaremaa poodides keskmiselt 148 krooni ja 76 senti. Detsembri alguseks oli see näitaja langenud 144,54 kroonini.

Kui me aga viina sellest seltskonnast välja jätame (loodame, et saarlaste jaoks pole viin siiski peamine toiduaine ja igapäevane vajadus), selgub samuti, et toiduainete hinnad olid Saaremaa kauplustes kõige kõrgemad lõppeva aasta septembris.

Tookord oli viie eelpool mainitud toiduse hind kokku 83,86 krooni. Detsembri alguseks oli see näitaja langenud 6,2 protsendipunkti võrra, moodustades 78,93 krooni.

Jääb vaid loota, et peagi algaval aastal meie inimeste sissetulekud ei vähene, kuid esmatarbekaupade hinnad jätkavad langemist. Eks näe, kas see ilus unistus ka täitub…

Aili Kokk, Urmas Kiil

Print Friendly, PDF & Email