Selle aasta kahe viimase kuuga on uue töökoha leidnud 38 töötut

Selle aasta kahe viimase kuuga on uue töökoha leidnud 38 töötut

 

Samal ajal, kui töötute arv järjest suureneb, on Saaremaal kahe viimase kuuga uue töökoha leidnud 38 töötuna registreeritud inimest.

Novembris läks registreeritud töötutest uuesti tööle 26 inimest ja detsembris 12 inimest, rääkis tööturuameti Saaremaa osakonna juhataja Kaie Lepp.

“Suvekuudel läheb inimesi tööle 50 kaupa ja rohkem, aga sügis ja talv on natuke nukramad, nii et 26 inimest on novembri kohta väga hea näitaja,” rääkis Lepp, kelle sõnul on mindud näiteks turvafirmasse või kaubandusse. “Need on olnud sellised üksikud töökohad, suuri ühte firmasse minemisi nagu meelde ei tule,” lisas ta.

Aktiivsemad töötuks jäänutest on varmad ümber õppima. Näiteks nii mõnelgi Orissaare internaatkooli sulgemise järel tööta jäänud spetsialistil on oma senisel erialal väga keeruline tööd leida, mistõttu on osa neist valinud uue eriala.

“Inimesed on selles mõttes tublid, et osalevad koolitusel, õpivad uue ameti ja lähevad eluga edasi. Tean, et osa internaatkooli töötajatest on käinud lapsehoidja- ja kokakursusel,” rääkis Kaie Lepp.

Lepa sõnul on tööturuametisse töötuna arvelevõtmisele tulnud isikud pikkade järjekordade tõttu sageli üsna närvilised. “See on täiesti pöörane lugu, inimesi tuleb meeletult, meie viis konsultanti vormistavad igaüks töötuks 3–4 inimest päevas, samas on neil vaja ka teiste inimestega tegeleda ja pabereid vormistada,” palus Lepp töötutelt kannatlikkust.

“Meil läheb siin ühe inimese arvelevõtmiseks tund aega ja igaüks tahab, et temaga tegeldakse. Midagi pole parata, aga meie tööpäev on ikkagi kindla pikkusega,” lisas ta.

Eriti pahased on osakonna juhataja sõnul need isikud, kelle töötuna arvelevõtmise kuupäev on nihkunud jaanuarikuusse. “Inimesed ei jää ju oma rahast ilma, neile hakatakse seda lihtsalt veidi hiljem maksma. Kõik saavad oma töötuskindlustuse perioodis ettenähtud hüvitise kätte,” lausus ta.

Kaie Lepa sõnul on paljudel inimestel praeguses raskes olukorras nõustamist vaja. “Paljudel on laenud ja järelmaksud ning inimesed ei oska enam oma eluga toime tulla. Tegelikult jube pilt,” tõdes ta.

Vaatamata töötuse kasvule on aga jätkuvalt töökohti, kuhu keegi minna ei soovi. “Ma ei taha kellelegi näpuga näidata, aga on erinevaid põhjusi, miks inimesed teatud tööandjate juurde kohe kindlasti ei lähe,” rääkis Kaie Lepp. “Mõnel on liiga madal palk ja mõnel töötingimused kehvad. Info levib ja seetõttu need täitmata kohad seisavadki,” viitas ta.

Novembri viimase päeva seisuga oli Saaremaal registreeritud 516 töötut, novembrikuu jooksul lisandus maakonnas ligi 90 töötut. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes on registreeritud töötute arv suurenenud 36,1 protsenti.

Kordades on vähenenud vabade töökohtade arv. Kui jaanuaris oli pakkuda kuu jooksul 226 ja mais koguni 295 vaba töökohta, siis praegu pakub tööturuameti Saaremaa osakond vaid 60 vaba ametikohta.

Print Friendly, PDF & Email