Lõppev aasta kultuuritöötajate pilgu läbi

Lõppev aasta kultuuritöötajate pilgu läbi

ME LAULAME JA MÄNGIME NING LUULETUSI LOEME: Kunagine Tornimäe rahvamaja juhataja, nüüdne Muhu muuseumi ürituste korraldaja Helen Pihl (vasakul), Orissaare kultuurimaja juhataja Anu Viljaste, maakonna rahvakultuurispetsialist, esimese rahvakultuuri aastapreemia Mudsu Mudsu laureaat Krista Lember ja maakonna kultuurijuht Valve Heiberg moodustasid kultuuriaasta pidulikul lõpetamisel Kuressaare kultuurikeskuses maakonna ligi paarikümneliikmelisest kultuurijuhtide perest vaid väikese osa, kes publikule üleriigilisel konkursil võidu pälvinud kava esitasid.

Üleeile särasid paljud kultuurikolded tuledes. Peeti pidusid rahva-, kultuuri- ja seltsimajades. Nii nagu jõulude ajal ikka, sätendasid kuusepuud saalinurkades ja jõuluvana jagas kinke.

Esineti laulude, luuletuste ja tantsudega. Loodetavasti jäid kõik peolised rahule. Uude aastasse, mis on üldlaulu- ja tantsupeo aasta, minnakse heatujuliselt. Saaremaa kultuuri- ja spordikalender 2009 annab meile pildi sadadest kultuuri- ja spordisündmustest. Olgem siis valmis neis ise osalema või publikuna osa saama.

Kuidas aga hindavad kultuuritöötajad ise lõppevat aastat? Tore, et igaühel on midagi meeldivat meenutada ja eelolevaks aastaks prognoosida. 

Rein Orn, Kaarma valla haridus- ja kultuurinõunik
Aasta tähtsündmuseks oli kindlasti koolide muuseumi avamine Vaivere vana koolimaja renoveeritud osas. Tähtsuselt teisele kohale asetan juunikuus peetud II meestelaulupeo Kaarma kirikuaias.

Taasiseseisvumispäeval, kui Tallinnas toimus Märkamisaja öölaulupidu, said inimesed Kaarma maalinnal näha vabaõhuetendust “Põrgupõhja uus Vanapagan”. Enne seda toimus kirikukontsert. Tuleval aastal samal ajal on maalinnal taas traditsiooniline öölaulupidu.

Uuel aastal püüame traditsiooniliste kultuuri- ja spordisündmustega jätkata. Jaanipäeva paiku toimub külade spordipäev koos Kaarma rammumehe väljaselgitamisega. Juulikuus saame Kaarma III puhkpillipäeval maalinnal puhkpillimuusikat kuulata. Mõtteid ja plaane on palju. Paljuski sõltub plaanitu elluviimine valla majanduslikust seisust.

Margus Kõrgessaar, Kihelkonna valla kultuuritöötaja
Meie valla kultuuritöö valdkonnas oli vast kõige tähtsamaks sündmuseks uuele kultuurimajale nurgakivi panek. Loodame uuel aastal uue maja avada.
Üle mitme aasta toimusid jaanipäeva paiku Kihelkonna valla päevad. Viidumäe mängud olid meie valla korraldada. Tähtsaks pean sedagi, et saime oma laululava korda. Rekonstrueeritud laval saime kõik oma suvised üritused korraldada. Panime sinna ka külakiige üles. Oktoobervest ja mihklipäeva laat läksid samuti korda.

Meeldiv on see, et nii kool kui lasteaed kultuuriüritustel kaasa löövad. Olen käinud nii kooli- kui lasteaiapidudel ja saanud sealt meeldiva elamuse.

Aili Salong, Taritu rahvamaja juhataja
Hea, et saime hakkama kõigi traditsiooniliste ürituste korraldamisega. Teist aastat järjest toimus Lümanda ja Paikuse valla laste töö- ning puhkelaager. Lapsed elasid Taritu vanas koolimajas, kus neid ka toitlustati. Tööd aga tehti mitmes paigas.

Meie kollektiivid alustasid ettevalmistusega laulu- ja tantsupeoks. Taritust lähevad segarahvatantsurühm ja segakoor. Kuigi laulupeo repertuaar on keeruline, saab meie elujõuline koor sellega hakkama. Lauljaid on kooris 25. Loodame, et me selle sõela läbime.

Tantsurühmas tantsib 8 paari. Küll me hakkama saame. 23. jaanuaril on esimene tantsude ülevaatus. Ka koor astub aasta alguses kohe hindajate ette. Ega meil suurt aastavahetuse puhkust tule.

Kui rääkida maakondlikest kultuurisündmustest, siis pean hiljuti toimunud kultuurikonverentsi üheks väga vajalikuks ettevõtmiseks. Kõik esinejad rääkisid väga huvitavalt. Vahest oleks see aga pidanud olema veelgi Saaremaa-kesksem, nagu pärast üks osaleja mainis. Järgmisel konverentsil saab aga kõigi ettepanekutega arvestada ja rohkem detailidesse laskuda.

Tiiu Villsaar, Kuressaare Kultuurivara rahvakultuurijuht
Aasta 2008 meeltes ja mõtetes… Oli meie oma riigi 90. juubeli aasta! Kõik see, mida selle seest leida võib, väärib mõtestamist! Ühel eluhetkel lihtsalt jõuame äratundmisele, et see omariiklus on üks suur ja tähtis ja ülendav seisund…

Kõik kulmineerus pildis ja helis öölaulupeoga Märkamisaeg Tallinnas ja kodukootud variandiga Öölaulud Ilusale Eestimaale Kuressaares. Uueks aastaks soovin kindlat kestmist Eesti riigile, inimestele, kodudele! Enne olgu mõte ja tegu pärast ning olgu neil hing!

Maire Sillavee, Salme valla kultuurijuht
2008 oli tegus aasta ja tänu headele sõpradele ning meeldivatele koostööpartneritele ka edukas. Meeldejäävamaid sündmusi on koguni kolm: Sõrvemaa laulupüha 145. aastapäev – seoses sellega said korda Rannapargi laululava ja rannapaviljon ning avasime laulupüha mälestuskivi –, “Kalevipoja” ja Punaste Sõstarde üleriigiline tunnustamine ja Salme jalgrattatee avamine ning muinaslaeva leid.

Selle kiiluvees seilame me ilmselt tulevikuski hulk aega. Uuelt aastalt ootan jätkuvat positiivset koostööd kõikvõimalike toetusprogrammide ja fondidega – Salme kultuurimaja saal vajab hädasti remonti. Ning üksteisemõistmist ja küünarnukitunnet kolleegidega oma maakonnas ja ka mandrimaal – hea sõber võidab võõra väe!

Ulvi Põld, Lümanda valla kultuurijuht
Aasta 2008 kõige meeldejäävam sündmus oli Lümanda naiskvarteti 20. tegevusaasta tähistamine ja kontsert. Kvartetti kuuluvad Külli Luup, Ulvi Põld, Aive Brunh ja Ülle Reinsoo, kes on olnud meie juhendaja ja lugude kirjutaja. Samal õhtul toimus ka Ülle esimese lauliku presentatsioon. Saal oli rahvast täis, tagasiside oli väga hea.

Uuelt aastalt tahaks, et rahvas mõtleks rohkem üksteisele ja oleks vähem rahakesksust. Hoidkem kokku, külarahvas, ühistegevuses peitub jõud! Ja sooviks veel, et Lümanda väike segakoor suudaks laulda ennast suurele peole, et saaks ühes hingata laulukaare all ning et Lümanda laste tantsurühm jõuaks tantsupeole.
 
Anu Viljaste, Orissaare kultuurimaja juhataja
Kõige meeldejäävam on ikka kõige raskem ja huvitavam, seega meie vabaõhuetenduse “Helena” lavaletoomine ja ettevalmistamine. Kas ta lõpuks ka sai selline, nagu pidi, selle otsustas vaataja, keda etendusele jätkus.

Uuelt aastalt isiklikus elus tahaks, et perel läheks hästi ja vana aasta mured jääks mööduvasse. Kultuurimajal tuleb sünnipäeva aasta ja sellega seoses on tulemas ka mitmeid huvitavaid üritusi. Selleks loodan enda ümber koondada hea meeskonna.

Jõudu ja pikka närvi meie tublidele ringijuhtidele ja taidlejatele. Edu neile laulu- ja tantsupeosõela läbimiseks. Soovin kõigile uuel aastal nende ettevõtmiste õnnestumist ja tugevat tervist.

Annely Õisnurm, Sandla kultuurimaja juhataja
Meil oli sel aastal suur üritus – maakondlik koorilaulupäev. Uuelt aastalt ootaks, et ikka rahvas leiaks raskel majanduslikul ajal tee kultuurimajja. See on kõige tähtsam, et oleks inimesi – neid, kellega koos üritusi teha. Uuel aastal sooviks veel, et saaksime laulupeole, millest ka Pihtla naiskoor üritab osa võtta.

Ariina Kollom, Ruhnu rahvamaja juhataja
Meeldejäävaim sündmus oli kindlasti Kihnu-Ruhnu mängud, mis oli väga suur üritus. Et me selle ära tegime ning inimesed rahule jäid.
Uuelt aastalt ootan ikka häid ja toredaid üritusi.

Virge Varilepp, Kärla kultuurijuht
Kõigepealt on rõõm tõdeda, et paljud Kärla inimesed said suure tunnustuse osaliseks nii vabariigi kui maakonna tasemel. Sama suur rõõm on ka nende inimeste üle, kellele Kärla vald jagab tunnustust ja preemiaid valla lipupäeval, 6. detsembril. On tore, et me märkame tegusaid inimesi endi ümber.

Kärla klubi tegemistele mõeldes oli kindlasti kõige rõõmustavam uue saalipõranda valmimine. Sellel on lausa lust tantsida, ja ega lauljadki nurise.

2009. a esimesel poolel valmistub meie taidlejatepere põhiliselt üldlaulu- ja tantsupeoks. Kärlalt on laulu- ja tantsupeole tahtmas 3 koori ja 2 tantsurühma. Kultuuritöötaja suurimaks sooviks on, et me kõik suurel peol ka osaleda saame. Terve märtsikuu on täis erinevaid ettevõtmisi ja üritusi, mille läbivaks teemaks on meie raamatukogu 130. aastapäev. Üldiselt tuleb ikka ja jälle tegus aasta.

Aastalõpusoov läheb klubikatele-kultuuritöötajatele. Võta aeg maha, pane plaat peale või laula ise laulu “Kui sadam ootab” ja tee kaasa Ungaris loodud tantsuliigutusi ning usu mind – su tuju läheb lausa ülemeelikuks. Ja nii ongi uue aasta hakul kergem öelda: Tuleb minna.

Evi Ringmäe, Pöide valla kultuuritöö kuraator
2008. aasta oli meil eelkõige juubeliaasta. Juubeleid tähistasid näitering Ingla Leisi juhendamisel, naisrühm Pöide Piigad Ene Laagi eestvedamisel ja raamatukogu on olnud 20 aastat meie majas, raamatukoguhoidja Anu Urmet.

Üritustest on suuremad olnud emadepäeva ja lastepäeva tähistamine, valla päevad ning jõuluaeg mitmete üritustega. Mille üle hästi rõõmus olen, on see, et tekkinud on kaks uut ringi: noorte naiste ansambel Fervaat, mida juhendab kõrgetasemeline õpetaja Kairit Levit, ja noorte meeste näitering Tungal. Esile tõstaksin eriti Gerri Grünbergi osalust näiteringi loomisel.

Kindlasti tõstaksin esile veel rahvamaja perenaist Aili Juhkami seltsiga Aderkas ja uhkustaksin siiski veel kinoga. Kino eest on seisnud ikkagi vald ja nüüd ka kinomehhaanik palju aastaid Vello Kallus.

Kestvatest ringidest toonitan Ene Laagi panust, kes viib oma naised laulu- ja tantsupeole. Ning tooksin esile Helle Peeti, kes õpetab rida- ehk line-tantsu. Nende järjekindlus ja visadus on imetlusväärne. Noortekeskuses on väga hea koostööd teha Ly Miiliga.

Uue aasta ootused:
1. KLAHVPILLIMÄNGIJA. Meil oleks väga vaja oma pillimeest, kes ringe aitaks ja pidusid toetaks.
2. Saali mööbel vajab uuendamist.
3. Et rahvamaja nägu võtaks jooni,
Et rahvamajja tuleks palju noori.

Annely Tamm, Piiri rahvamaja juhataja
Aasta 2008 oli Muhus tegus. Meeldejäävamad sündmused mööduvas aastas olid kindlasti Muhu päevad, naistenädal, aastavahetuse pidu ja Jõulumaa. Mis on aga eriti oluline, on see, et iga taidleja on tähtis, ilma temata ei ole midagi.

Selles peitub kogu hing. Kui sul on hea taidleja kõrval, on kõik asjad korras. Ainult tänu nendele saab midagi toimida. Neile sooviksin kindlasti jõudu ja jaksu, et nad ikka oleksid sellised nagu nad on. Ilusat lõppevat aastat ja veel paremat uut kõigile!

Anne Auväärt, Valjala valla kultuurijuht
Kõige meeldejäävam sündmus mööduvas aastas oli Eesti Vabariigi juubeliaasta alguse pidu meie rahvamajas, suursugune ja uhke üritus. Seal võis märgata Valjala valla inimeste ühtsust. Uuelt aastalt ootaksin, et rahvas ikka leiaks tee rahvamajja nagu mööduval aastal.

Kui rahvas käib nii nagu lõppeval aastal, siis saaksime rahule jääda. Et majandussurutis, millest nii palju räägitakse, ei ähvardaks ja saaksime oma üritused tehtud. Stabiilsust soovin!

Mae Nõu, Laimjala rahvamaja juhataja
Meeldejäävaid sündmusi on lõppevast aastast palju kaasa võtta. Siiski mainin ära rahvamaja 75. juubeli. Mitte seepärast, et see oli vahva pidu, vaid seepärast, et 75 aastat ühe rahvamaja jaoks on väga pikk aeg. Ja mul täitus sellel aastal rahvamaja juhatajana 5. tööaasta.

Loodan, et majandussurutis endast nii rängalt tunda ei anna ja me saame rahvamaja lava korda. Siis oleks maja seest juba päris korras. Kindlasti soovin palju hakkajaid inimesi rahvamaja seinte vahele ja kõikidele saareelanikele kannatlikkust ja tervist.

Aina Tomson, Pärsama kultuurimaja juhataja
Minul isiklikult, ja arvan, et kogu valla rahval, on südamest hea meel, et Pärsama kultuurimaja sai lõpuks ometi uue näo, see on suur ime, mis toimus! Julgen väita, et meie maja on üks omapärasema sisekujundusega maja kogu Saaremaal. Tulge külla!

Lausa lust ja rõõm on sellises majas töötada! Sügav kummardus tegijatele! Järgmiseks aastaks soovin kõikidele kolleegidele: pea püsti, naeratus suule ja ikka rõõmsalt edasi, pisiasjad meid ei häiri! Head vana aasta lõppu ja tujuküllast uut aastat!

Reine Vinter, Mustjala rahvamaja juhataja
Mustjala rahvale oli lõppev aasta juubeliterikas. Juulikuisel Mustjala laulupäeval tähistati kohaliku koorilaulu 150. aastapäeva, augustikuuse vilistlaste kokkutulekuga peeti Võhma koolimaja 80. sünnipäeva ja novembri lõpus kogunesid nii taidlejad kui praegused ja endised kultuurijuhid oma vana armsa rahvamaja 70-aastasele tähtpäevale.

Aastasse mahub veel hulk suuremaid ja väiksemaid kultuurisündmusi, nagu etendusega “Mustjala pulm” osalemine üleriigilisel külateatrite festivalil Kuhjaveres, kontsert “Helisevad Saaremaa orelid” Anna kirikus ja palju muud.

Ivika Laanet, Aare Laine

Print Friendly, PDF & Email