Oortiga regilaulude lummuses (1)

Oortiga regilaulude lummuses

 

Kolmandal advendipühapäeval astus Orissaare kultuurimajas rahva ette regirokibänd Oort – kuueliikmeline ansambel, mis taaselustab regilaulu, andes sellele väge juurde nii roki-, popi- kui metalli- ja džässielementidega, liidriks Aleksander (ehk Sass) Sünter (fotol), kes siitsamast Hindu külast pärit.

Sass jutustas enne iga lugu, millest seesinane kõnelema hakkab, sest murdekeelsed värsiread ei pruugi kõigile ühtmoodi mõistetavad olla, kuna tõlgendusviisid on ju erinevad.

“Akustiline muusika eeldab seda, et kui muusiku hing on astunud sammu publiku poole, peab ka publik oma hingega sammu vastu tegema ja siis sünnibki kuulamises läbi ühise hingamise ime,” rääkis Sünter.

“Me võime oma elus kihutada läbi imekaunite maastike, viibida imeliste inimeste keskel ja olla siiski õnnetud. Kõige väärtusliku märkamine siin elus on meie endi kätes. Nii on ka muusikaga. Selleks, et meie hing kosutust saaks, peab ta astuma omalt poolt sammu selle suunas. Akustiline muusika hoiab meie meeled erksad. Siis ei lase me kõigel kaunil ennast puutumata mööda libiseda.”

Ehkki Oorti kontsert oleks rohkem sobinud väiksemasse ning vahetumat laadi suhtlemist võimaldavasse ruumi, kus toolil istudes jalaga takti tagumise asemel nina vastu bändi kaasa õõtsuda saaks, jõudis laulude sõnum kindlasti kõigi, olgugi et kasinalt kohale tulnud kuulajate hinge ja südamesse.

Oorti üks tuntumaid lugusid “Öised orjad” kõlas jätkuvalt võimsalt, “Maarja kuld” võlus vaimustava viisiga ning positiivse energiaga täitis laul “Veere, veere päevakene”.

“Päevake selles loos võib olla mis iganes, kas päike, mis igal hommikul tõuseb, või hoopiski armas, kallis inimene või hoopis tunne, hetk, mida endaga kaasas kanda,” kutsus Sass kuulajaid ajas rändama, sulgema silmad ning külastama meeldivaid paiku ja inimesi.

Kontserdi viimane laul kõlas ühislauluna.
Tänaseks on arhailisi esinemisrõivaid kandev ja erinevaid rahvapille mängiv Oort üllitanud kaks kauamängivat heliplaati, millele lisandub tuleva aasta märtsikuus kolmas ja kuuldavasti küpseim.

Seekordne akustiliste kontsertide kava oligi omamoodi loogiline etapp nende laulude sügavama tunnetuse saavutamiseks, et siis kevadel inimesed taas jõulise muusikaga rännakule viia.
Lisaks Orissaarele sai Oorti kuulata Tallinnas ja Tartus Jaani kirikus.

Ivika Laanet, Elina Kalm

Print Friendly, PDF & Email