Noore leiutaja looming: müraindikaator ja lapsepesumasin (2)

Noore leiutaja looming: müraindikaator ja lapsepesumasin

TUBLID LEIUTAJAD: Mõlemad tüdrukud lubasid oma ideedega kindlasti kandideerida ka järgmisel aastal.

“See on selline pisike asi, mis hakkab ebameeldivalt piiksuma, siis kui ruumis müra tekib, välja arvatud vahetunnis,” tutvustas väike leiutaja Mariann Rehesaar õhinal oma tunnustuse saanud ideed.

Mariann on üks neist õpilasleiutajatest, kellele anti Õpilaste Teadusliku Ühingu aastakonverentsil üle konkursi “Pisiasjad, mis muudavad elu paremaks” parimate auhinnad.

Kuressaare gümnaasiumi I klassi õpilane Mariann (“Müra indikaator”, juhendaja Eve Sepp) ja Liisi Kippak KG VI klassist (“Joogi temperatuuri mõõtev tass”, juhendaja Tiina Vaher) pälvisid oma vanusegrupis I preemia. Juhendaja preemia pälvis Eve Sepp.

“See müraindikaator võiks klassides täiesti olla,” arvasid KG õpetajad Eve Sepp ja Raili Kaubi, kelle arvates oli idee väga hea ja aitaks õpilasi klassis distsiplineerida.

Kuid peale selle leiutise oli Mariannil välja mõeldud ka teine vahva riistapuu. “Lapsepesumasin,” märkis tüdruk. “Lähed vanni, teed ukse lahti, siis paned kinni, siis muusika hakkab mängima ja harjad pesevad ja nühivad lapse puhtaks.”

Temperatuuri mõõtva tassi leiutanud Liisi Kippaku sõnul tuli ta sellisele mõttele siis, kui oli ühe hommikuse teejoomise ajal keele ära kõrvetanud.
“Siis mul tuligi mõte leiutada selline tass, mis näitab joogi temperatuuri,” selgitas Liisi. Leiutise idee sõnastamisel ja kujundamisel aitas tüdrukut ema.

“Idee oli selles, et vabariiklikul konkursil osaleks terve kool,” rääkis õpetaja Raili Kaubi, kelle sõnul töötati siis õpetajatega välja vastav koolijuhend.
Iga klass pidi esitama ühe töö, mille hulgast õpetajad paremad välja valisid, mis vabariiklikule konkursile saadeti. “Sellist konkurssi on lastele väga vaja, et lisaks lugemisele ja matemaatikale saaksid nad ka oma loovust arendada,” kinnitas Eve Sepp.

Õpetajad kiitsid ka lapsevanemaid, kes oma lapsi toetasid, nentides, et kooli ja kodu koostöö on väga oluline. Konkursil edukalt osalenud tüdrukud hakkavad juba järgmiseks aastaks ideid välja mõtlema.

Ise kohvi segav lusikas, helkurlõng, käekotivalgusti ja keskkonnasäästlik prügikast – need on lisaks saarlaste ideedele vaid mõned koolilaste leiutised, mis igapäevaelu lihtsamaks teeksid.

Loe ka juhtkirja

Print Friendly, PDF & Email