Valja on surnud, Piiast andmed puuduvad (1)

Valja on surnud, Piiast andmed puuduvad

VIIMNE SIGNAAL: Pildil oleva ehitise ja liivahunniku vahelt Siinai poolsaarel saabus Piia saatjalt viimane usaldusväärne signaal.

Saaremaalt Valjala kandist pärit must-toonekurg Valja on rändel hukkunud, kuid tema liigikaaslase, Hakjala kandis pesitsenud Piia saatuse kohta linnuteadlastel andmed puuduvad.

Ornitoloog Urmas Sellis ütles Oma Saarele, et must-toonekurg Valja kohta saabusid viimased usaldusväärsed teated septembri lõpus. “Tookord asus lind Lähis-Idas Süüria ja Iisraeli piiri lähedal,” rääkis Sellis. Linnuteadlase sõnul on tänaseks selge, et Valja sai Süürias surma.

Küsimusele, kas ornitoloogidel on õnnestunud Valja selga kinnitatud raadiosaatja kätte saada, vastas Sellis eitavalt. “Edasised signaalid, mis saatja edastas, olid niivõrd ebatäpsed, et raske oli selle asukohta määratleda,” lausus ta.

Piia otsingul

Mis puutub Piiasse, siis tema saatus on teadlastele juba kaks kuud ebaselge olnud. “Oktoobri alguses saime Piia saatjalt signaali,” kirjeldas Sellis olukorda. “Tookord asus lind Siinai poolsaarel, seejärel aga signaalid katkesid.”

Urmas Sellise sõnul siirdusid Kotkaklubi kaks liiget Piiat otsima, kuid kahjuks ei leitud ei lindu ega tema saatjat. “Kui mehed koju tagasi jõudsid (s.o 12. novembril – toim),” jätkas ta, “selgus, et Piia saatja oli edastanud mõned signaalid. Need viitasid kohale reoveetiikide juures, kust meie mehed oma otsingutel pea iga päev mööda sõitsid. Praegu on Piiaga saatus meile teadmata.”

Ornitoloogid oletavad, et heal juhul on midagi juhtunud Piia saatjaga, näiteks on mõni sulg sattunud päikesepatarei peale, mis takistab saatja tööd. Kuid halvemal juhul võib ka Piia olla hukkunud ja tema küljes olnud saatja on keegi omastanud.

Priidu täis elujõudu

Piia kaasa Priiduga on seni kõik aga kõige paremas korras. Lind talvitub Sudaanis. Vahepeal külastas Priidu lähedal asuvat Kesk-Aafrika Vabariiki. Täpselt samamoodi käitus ta ka möödunud aastal.

Priidu ja Piia poeg, kes sündis selle aasta suvel Hakjala lähistel ja samuti raadiosaatjaga varustati, hukkus 7. oktoobri õhtupoolikul Saudi Araabias ühes hävinud palmiistanduses. Tõenäoliselt oli tema surma põhjuseks toidupuudus.

Urmas Sellis ütles, et noorlindude hukkumise tõenäosus on väga suur. Näiteks saab ligi 50% must-toonekurgedest surma juba esimesel eluaastal. Tänavu on kõik neli Eestis sündinud noort must-toonekurge, kes suvel saatjatega varustati, loodusliku valiku käigus kaotajaks jäänud.

Print Friendly, PDF & Email