Võltsija võttis saarlase juhiloa abil 38 000 krooni pangalaenu (7)

Võltsija võttis saarlase juhiloa abil 38 000 krooni pangalaenu

RÖÖVITUD IDENTITEET: Võltsitud juhiluba kasutades esines kurikael teise inimese nime all, avas konto ja võttis pangast laenu.

Saaremaal elav mees langes identiteedivarguse ohvriks: tema nimel avati pangas võltsitud dokumendiga konto ja võeti BIG-ist 38 000 krooni laenu.

Mees (toimetusele nimi teada) sai tema nimele võetud laenust teada, kui talle paar nädalat tagasi BIG-ist helistati ning öeldi, et ta ei ole oma laenu tagasi maksnud.

“Hakkasin mõtlema, et mis laenu? Ei ole BIG-ist kunagi laenu võtnud,” rääkis mees. Jutu käigus tuli välja, et tema nimel on laenu võetud Tartus Lõunakeskuse BIG-i kontorist. “Ma pole Tartus paar aastat käinud, rääkimata mingist BIG-i kontorist,” imestas mees.

Korra mõtles mees, et keegi teeb temaga halba nalja ning hakkas naermagi, kuid naljast oli asi kaugel – laenu oli tema nimel võetud 38 000 krooni. Edasiselt selgus, et laenu võtmiseks oli esitatud juhiluba, kuid juhiloa number ei vastanud mehe enda juhiloal olevale numbrile.

Võltsitud juhiloaga avati konto

Võltsitud juhiluba kasutati kolmel korral erinevates firmades. Kurjategija oli kõigepealt käinud Hansapanga kontoris ning võtnud laenu saamiseks mehe konto väljavõtte. Seejärel oli pahalane avanud Nordea pangas tema nimel uue konto ning võtnud BIG-ist laenu, mis kanti Nordea panga kontole. Seejärel võeti paari päeva jooksul automaatidest kogu raha välja.

Mees käis Nordea pangas ka oma kontot vaatamas ning see oli tühi. Lisaks sai ta näha ka juhiloa koopiat, mis konto avamisel tehti.
Juhiloal oli tema nimi ning isikukood, kuid foto oli kellegi teise oma. “Kiilakas kapp oli seal peal, mina see ei olnud,” rääkis ta. Tegemist oli uue, väikeseformaadilise juhiloaga.

Nordea Panga Eesti kommunikatsioonijuht Kristel Peikel ütles, et antud juhul on tegemist keeruka juhtumiga, kus Nordea panga töötaja on omalt poolt kõiki reegleid täitnud. Isiku tuvastamine toimub pangas isikut tõendava dokumendi alusel.

Pank aktsepteerib seadusega kehtestatud dokumente. Pangatöötaja võrdleb dokumendi esitajat dokumendil kujutatud isikuga, samuti dokumendi esitaja poolt pangadokumendile antud allkirja isikut tõendaval dokumendil oleva allkirjanäidisega. Töötaja kontrollib ka dokumendi kehtivust.

Peikeli sõnul puutub pank identiteedivargustega kokku väga harva. “Vaatamata asjaolule, et klienditeenindajate tähelepanu juhitakse regulaarselt sellele, kuidas kliente usaldusväärselt ja korrektselt tuvastada, ei ole täna ühegi institutsiooni käsutuses selliseid vahendeid, mis võimaldaksid identiteedivargust sajaprotsendiliselt välistada,” rääkis Peikel.

“Üldisem olukorra paremaks muutmine nõuab arendust riigi tasandil, näiteks sõrmejälgede või silmaiirise kontrolli.”

Ei pea tagasi maksma

Kohe pärast BIG-ist saadud kõnet tegi mees politseisse avalduse ning sealt lohutati, et tema ei pea õnneks võõrast laenu tagasi maksma hakkama.
“Aga lihtsalt on imelik, et kõik on täiesti avalik, et niimoodi saab konto väljavõtteid võtta ja nad ei kontrolli dokumendi numbreid,” imestas mees.

BIG-ist öeldi mehele, et nad kontrollisid juhiloa numbrit ning see olnud kehtiv, ehkki polnud sama, mis mehe õigel juhiloal.
Kummaline oli seegi, et Tartu postkontorist oli BIG-ile esimene laenu tagasimakse tehtud.

Print Friendly, PDF & Email