
TURISTILE PÕNEVUST: Ettevõtja Alver Sagur on veendunud, et tänapäeval tuleb turistile pakkuda just interaktiivset puhkust, sest “see aeg, kus turist tuli siia niisama sööma ja magama, on läbi”.
Riigikogulased Jüri Ratas ja Kalle Laanet pöördusid regionaalminister Siim-Valmar Kiisleri poole taotlemaks Angla Tuulikumäe projekti täielikku finantseerimist ettevõtluse arendamise sihtasutuse poolt.
Riigikogu aseesimees Jüri Ratas ja liige Kalle Laanet leiavad oma pöördumises, et seisus, kus MTÜ Angla Tuulikumägi peaks projekti kogumaksumusest ise finantseerima 29,4 miljonit krooni, tähendab see sisuliselt kogu projektiarenduse seiskamist. Nimelt ei ole projektis ettenähtud eesmärke ja tegevusi võimalik pooliku arenduse korral ellu viia ja taotletud tulemusi saavutada.
“On täiesti selge, et sellist finantseeringut ei ole ühel ääremaa mittetulundusühingul ise võimalik kuidagi rahaliselt katta,” kirjutavad Ratas ja Laanet Kiislerile, lisades, et projektiarengu seiskamine tähendaks MTÜ-le Angla Tuulikumägi otseseid materiaalseid kahjusid. Sest kõik senitehtud projektieelsed ja projekteerimistööd ning kulutused osutuvad siis nende väitel kasutuks.
Riigikoguliikmed tunnevad muret ka Saaremaa kogukonnale tekitatava kahju pärast, kuna külastuskeskusest loobumine seab suurde ohtu pärandkultuuri objektide, tavade ja kommete säilimise, turismi elavdamise ja Saaremaa Sadama arengukavad. MTÜ Angla Tuulikumägi juhataja Alver Sagur tõdes, et kui projekt jääb sellise rahastusega, siis külastuskeskust Tuulikumäele ei tule, küll aga jätkab ta tuulikute taastamist.
Samas on Sagur seda meelt, et tegemist on maakonna jaoks olulise objektiga ning tunneb heameelt riigikoguliikmete toetuse üle. “See kiri ministrile oli puhtalt nende initsiatiiv, mis näitab, et asja vastu on olemas laiem huvi,” märkis ta. Saguril on plaanis teha Anglasse kompleks, kus turistid saaksid toimetada ka villa-, dolomiidi- ja ehtesepa kojas ning ise “käe mustaks” teha.
“Käisin suvel Narvas ja sealse kindluse õue peal olid analoogsed töötoad, need olid väga vahvad,” tõi Sagur näite. Ka Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep on teinud Angla Tuulikumäe arenduse toetuseks siseministeeriumile kirja.
“Oleks väga kahju, kui projekt seisma jääb, sest alustaval MTÜ-l pole sellist rahasummat kuskilt võtta ning ilma külastuskeskuseta võib kogu piirkonna arendus soiku jääda,” märkis vallavanem.
Tema hinnangul oleks piirkonna arengu jaoks vajalik, et turiste suudetaks natuke kauem koha peal kinni hoida. “Praegu nad seisavad korraks, teevad paar pilti ja sõidavad edasi,” iseloomustas Mõtlep praegust olukorda.
“See, et Sagur suutis esimese aastaga ühe tuuliku teha korda, on väga hea näitaja, kuid külastuskeskuseta võib asi soiku jääda,” kardab vallajuht, kes toonitab, et vald on Angla Tuulikumäe arendamisest väga huvitatud.
saarlased huvitaval kombel hoiavad väljaspool kodusaart hästi kokku aga kui keegi saares raha tahab mandrilt sisse tuua, siis on kadeduseuss kohe suur. Saage üle, mida rohkem vahendeid Saaremaale tuleb, seda parem, need ju jäävad siia ega neid keegi minema vii. Taodelge EAS-st, PRIA-st, minu poolest või kultuurkapitalist aga olge sallivamad ja ise tegusamad
Mõnel inimesel on muutunud täielikult elustiiliks, ainult EAS ja PRIA ning kõik muud fondid. See ei ole kadedus, on vaja kasutada rahasid, kui peaks ka endal olema ausat ärivaistu, et mitte suretada välja Saarekäsitöö.
Ära vingu! Sagur on tööd teinud küll ja ta on suutnud ettevõetud asjad ka lõpuni viia. Anglas on ju asi liikuma hakand. Aastaid on igasugu kuupalgalised arendusnõunikud ja muud asjakarbid soojades tubades konverentse ja seminare pidanud. Et tuulikud lagunevad ja keegi peaks midagi tegema ja bla-bla. Mis tolku? Tulemuse võtab kokku koristaja, kes esimese asjana ruttu akna avab ja siis laualt küpsisepuru ning kohviplekud pühib. Kõik.
Kõige pealt vastu rinda tagudes konkursil osalema ja siis vinguma, et raha ei anta tema ürituse jaoks. Bull-shit. Millegipärast käib selle mehikese ürituste ümber pidev itk ja hala, on see siis Kaali, Panga või Angla. Meil on paremaid mehi tema asemele, jumala eest.
Aga paku siis nimeliselt need paremad välja! Rumalus oleks neid EL-i toetusrahasid mitte küsida…ja kus on siis parem paik nende paigutamiseks?
Ja KUI PALJUD SIIS KONKURSIL IKKA KÕRVALE JÄID?
selle asemel, et siin kommida ajage endale ka raha fondidest välja – uskuge tuju läheb paremaks.
Proovige jah. Siis näete, millist vaeva näete. Varuge kannatust, projekti mitmekordset ümbertegemist, ametnike 1000-ndtetele teemat mittepuudutavatele küsimustele korduvat vastamist, komisjoni pikalevenivate vastuste ootamist. See võib kesta aasta või kauemgi. Kui sellele vastu peate, olete VÕITJA. Uskuge! Rõõmustate kogu südamest.
Kui projekt teostatud, siis hakkate pidevalt aru andma raha sihipärase kasutamise kohta. Vähemalt 5 aastat! Edu!
Kas alles nüüd selgus, et raha on vaja ?
nüüd selgus, et EAS ei rahasta suures ulatuses ja poolikut arendust ei saa ju loogiliseks pidada. Asi peaks valmima nii nagu komleksina plaanitud või üldse mitte
Malev – Vesse jutt kärajatel – tehakse tegemise pärast midagi mõtetut ja rahvaesindajad ajavad riigilt raha välja sest nad on rahva esindajad ja rahvas on…
Kas Tuulikumäel pole mõtet? Et probleemi lahendamist pole vaja? Et ei maksa proovidagi?
Miks Leisi vallavalitus üldse tegi rendilepingu kui Hr. Saguril ei ole raha, et kõike kavandatud valmis ehitada. IKKA AINULT RIIGI RAHAGA ja maksumaksja arvelt, hakka ükskord ise tööle ja siis arenda ajaloolisi objekte.