Riigikogulased küsivad Angla Tuulikumäe jaoks raha (12)

Riigikogulased küsivad Angla Tuulikumäe jaoks raha

TURISTILE PÕNEVUST: Ettevõtja Alver Sagur on veendunud, et tänapäeval tuleb turistile pakkuda just interaktiivset puhkust, sest “see aeg, kus turist tuli siia niisama sööma ja magama, on läbi”.

Riigikogulased Jüri Ratas ja Kalle Laanet pöördusid regionaalminister Siim-Valmar Kiisleri poole taotlemaks Angla Tuulikumäe projekti täielikku finantseerimist ettevõtluse arendamise sihtasutuse poolt.

Riigikogu aseesimees Jüri Ratas ja liige Kalle Laanet leiavad oma pöördumises, et seisus, kus MTÜ Angla Tuulikumägi peaks projekti kogumaksumusest ise finantseerima 29,4 miljonit krooni, tähendab see sisuliselt kogu projektiarenduse seiskamist. Nimelt ei ole projektis ettenähtud eesmärke ja tegevusi võimalik pooliku arenduse korral ellu viia ja taotletud tulemusi saavutada.

“On täiesti selge, et sellist finantseeringut ei ole ühel ääremaa mittetulundusühingul ise võimalik kuidagi rahaliselt katta,” kirjutavad Ratas ja Laanet Kiislerile, lisades, et projektiarengu seiskamine tähendaks MTÜ-le Angla Tuulikumägi otseseid materiaalseid kahjusid. Sest kõik senitehtud projektieelsed ja projekteerimistööd ning kulutused osutuvad siis nende väitel kasutuks.

Riigikoguliikmed tunnevad muret ka Saaremaa kogukonnale tekitatava kahju pärast, kuna külastuskeskusest loobumine seab suurde ohtu pärandkultuuri objektide, tavade ja kommete säilimise, turismi elavdamise ja Saaremaa Sadama arengukavad. MTÜ Angla Tuulikumägi juhataja Alver Sagur tõdes, et kui projekt jääb sellise rahastusega, siis külastuskeskust Tuulikumäele ei tule, küll aga jätkab ta tuulikute taastamist.

Samas on Sagur seda meelt, et tegemist on maakonna jaoks olulise objektiga ning tunneb heameelt riigikoguliikmete toetuse üle. “See kiri ministrile oli puhtalt nende initsiatiiv, mis näitab, et asja vastu on olemas laiem huvi,” märkis ta. Saguril on plaanis teha Anglasse kompleks, kus turistid saaksid toimetada ka villa-, dolomiidi- ja ehtesepa kojas ning ise “käe mustaks” teha.

“Käisin suvel Narvas ja sealse kindluse õue peal olid analoogsed töötoad, need olid väga vahvad,” tõi Sagur näite. Ka Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep on teinud Angla Tuulikumäe arenduse toetuseks siseministeeriumile kirja.

“Oleks väga kahju, kui projekt seisma jääb, sest alustaval MTÜ-l pole sellist rahasummat kuskilt võtta ning ilma külastuskeskuseta võib kogu piirkonna arendus soiku jääda,” märkis vallavanem.

Tema hinnangul oleks piirkonna arengu jaoks vajalik, et turiste suudetaks natuke kauem koha peal kinni hoida. “Praegu nad seisavad korraks, teevad paar pilti ja sõidavad edasi,” iseloomustas Mõtlep praegust olukorda.

“See, et Sagur suutis esimese aastaga ühe tuuliku teha korda, on väga hea näitaja, kuid külastuskeskuseta võib asi soiku jääda,” kardab vallajuht, kes toonitab, et vald on Angla Tuulikumäe arendamisest väga huvitatud.

Print Friendly, PDF & Email