Teele Koel võitis vabariikliku konkursi Koolimood 2008 (4)

Teele Koel võitis vabariikliku konkursi Koolimood 2008

STIILINÄIDE: Fragment Teele võidukollektsioonist Cocoon.

Laupäeval Pärnus toimunud üle-eestilise koolinoorte moekonkursi Koolimood 2008 võitis Saaremaa ühisgümnaasiumi 10.a klassi õpilane Teele Koel kollektsiooniga Cocoon.

“Praegusel hetkel olen päris õnnelik, poleks seda oodanud,” ütles Teele Koel eile. “Kogemuse mõttes on tore osa võtta, aga võit on veel parem.” Noor moelooja rääkis, et selline tunnustus on talle väga tähtis ning annab innustust moeloomisega edasi tegeleda.

Teele hakkas moega tegelema kunstikoolis moe eriala valides, pärast mida hakkaski moekunst teda sügavamalt huvitama. Esimest korda näitas Teele üht oma kollektsiooni juba 5. klassis õppides, kuid siis ei võitnud ta veel midagi. Edaspidi said neiu tööd rohkem tunnustust ning nüüd ütleb Teele, et soovib samal alal jätkata ja pärast gümnaasiumi lõppu moekunsti edasi õppima minna.

Sama kollektsioon Cocoon võitis kevadel Saaremaal toimunud School Fashion Show grand prix’ ning sellega on Teele üles astunud ka FIBITi tulevikutalentide esitlusel. Töös kasutas neiu vitsasid, mida ta üksi metsas lõikamas käis ning hiljem toas kokku punus.

“Idee tuli sellest, et ma ööbisin sugulaste juures, kus keegi okstest korve punus,” rääkis konkursi võitja. “Ööbisin samas toas ning mõtlesin, et see on huvitav ja et võiks ise ka proovida.” Nii hakkas neiu uurima, kuidas punutisi tehakse, luges raamatuid ning hakkas oma lahendusi välja töötama.

Nimi Cocoon (eesti k kookon) tuleb sellest, et punutised modellide seljas on justkui kookonid, kust äsja välja on koorutud. Üks modell on aga täielikult kookonis, nii et käedki sisse peidetud. Tegemist on lavalaudadele suunatud kunstiga, mitte igapäevarõivastuseks mõeldud esemetega.

Teiste osalejate kõiki töid Teele konkursil ei näinud, sest astus ka ise enda kollektsioonis modellina lavale. Kuid nähtus hakkas talle silma huvitavaid lahendusi, eelkõige show poole pealt. “Palju tööd oli tehtud, vaeva nähtud ning tööd olid detailsed, hästi läbi töötatud,” ütles ta teiste moeloomingu kohta.

Neli teost Saaremaalt

Koolimoe lõppvooru Pärnus oli valitud kümne noore moekunstniku tööd üle Eesti. Nende seas oli neli tööd Saaremaalt. Lisaks Teele Koelile osalesid seal Laura Saks, Maris Tustit ning üks Kuressaare gümnaasiumis tehtud kollektiivne töö.

Žüriiliige Andrus Jõhvik rääkis, et tööde puhul hinnati terviklikkust, ülesehitust, kompositsiooni, ühtsust ja ilu, loomingut ja sära. “See oli seal kõik olemas,” ütles ta võidutöö kohta. Žüriis käis ka vaidlus võitja üle, aga kui punktid kokku liideti, sai võitjaks Teele Koel.

Jõhvikule isiklikult meeldis kõige rohkem teise saarlase, Laura Saksa kollektsioon, mis näitab, et žüriis kaaluti võitjatena mitut saarlast. “Kõik saarlased olid minu meelest väga head ja kihvtid,” ütles Jõhvik.

Koolimoe žüriisse kuulusid disainer Diana Kurves, EKA moetudeng Eve Gutmann, tantsija-koreograaf Marilin Kongo, Pärnu tekstiilikunstnik Kadri Rebane ning Pärnu teatri butafooriameister Andrus Jõhvik.

Koolimood 2008 on koolinoorte üritus, mis on suunatud vanema astme õpilastele, et välja selgitada parimad moekavade loojad.

Print Friendly, PDF & Email