Orkaan 3 tõi Karujärvele tõelise lahingu

Orkaan 3 tõi Karujärvele tõelise lahingu

 

Reede õhtust pühapäeva lõunani olid Karujärve metsad täis kaitseliitlasi, oma 300 hinge, kes harjutasid kolme Kaitseliidu maleva – Saaremaa, Lääne ja Pärnumaa – koostööd. Õppus kandis nime Orkaan 3 ning võib öelda, et Hollywoodi tippteosed oma lahingustseenidega kahvatuvad selle kõrval, mis Karujärvel aset leidis.

Kui suitsuküünalde tossu ja imiteeritud lahingumüraga liikumise ajal tuli kõvasti fantaasiat appi võtta, et lahinguväljal toimuvast selgust saada (kohtunikud ilmselt said, sest nemad varjusid paugutamise ajal putka taha), siis pühapäeva ennelõunaks kohale jõudnud sinised (need olid vaenlased, kes kandsid kiivritel ja käistel siniseid linte) tõid endaga kaasa tõelise lahingu.

“Poisid saavad ikka südamest paugutada,” kommenteeris Kaitseliidu Saaremaa maleva propagandapealik Taavi Tuisk toimuvat.

Said küll, sest varitsustes käis tuleandmine ja automaatide laadimine käsikäes, valangud ja suits olid nii võimsad, et kinolinalt sellist pilti vaevalt kohtab. Ainus vahe filmi (ja ilmselt ka päris) sõjaga oli see, et puudusid haavatasaanute oiged, sest paukpadrunitega “pihta” saanud sõdurile andis kohtunik vigastuste kohta kollase sedeli. Kes sai surma (sellegi fakti otsustas kohtuniku terav pilk), oli mängust väljas.

Mis puutub vigastuste kirjeldusega kollasesse sedelisse, siis oli õppusel käibel juba ka sõdurinali, et diagnoos nimetusega “lahingustress” sümptomitega “kõnnib sihitult ringi, küsimustele ei vasta, korraldusi ei täida, aeg-ajalt karjub ilma põhjuseta”, iseloomustavat kõige paremini staabiohvitsere.

Õppuste üldjuht, Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik kapten Toomas Luik ütles, et meeste ülesandeks oli hoida enda käes ühte maa-ala, kus paiknes alajaam. Ja ehkki vahepeal anti käsklus taganemiseks ning tundus, et mehed on kaotamas oma positsiooni (siniseid tuli lausa mitmest küljest ja hulgi), siis lõppkokkuvõttes sai ikkagi rahu maa peal taastatud ning “humaansuse märgiks” anti pärast madinat naiskodukaitsjate keedetud sõdurisuppi süüa isegi “vaenlastele”.

Skeptiku arvamusele, miks Kaitseliitu üldse vaja on, kui Eestis piisab vaid Toompea lossi ja mõne teise eluliselt tähtsa objekti hõivamisest, selgitas kapten Luik, et linnad võivad küll vaenlase käes olla, aga vaenlane ei saa oma inimesi rahulikult liikuma saata, kui külas iga põõsas võib tulistada.

“Kui ma võtan enda seisukohast, siis Orkaan 3 läks väga hästi korda, igast asjast õpib midagi ja ehkki me eemaldusime tegelikult, saime üldplaanis siiski hakkama,” arvas saarlasi õppustel juhtinud lipnik Heiko Kull.
Kokku osales kolme maleva ühisõppustel 70 Saaremaa kaitseliitlast.

Print Friendly, PDF & Email