Aktiivne puhkus Eestis talvisel ajal – on see võimalik?

Aktiivne puhkus Eestis talvisel ajal – on see võimalik?

TALVINE EESTIMAA: Matkates, kaart näpus ja seljakott seljas, võib avastada seninägematuid paiku ja loodusnähtusi.

Võtame ette uurimistöö teemal “Aktiivse puhkamise võimalikkusest talvises Eestis”, keskendudes käesolevale talvele. Lepime kokku, et unustame seekord täielikult ära eestlaste lemmiku – spaapuhkuse. Eesti spaadest ollakse juba üsna teadlikud, kuid aktiivse puhkuse võimaluste osas võib veel uudiseid olla. Häid ideid peaksid siit saama nii lastega pered kui ka üksildased seiklejad.

PÕHJA-EESTI
Tallinn ja lähiümbrus

Nõmme seikluspark Tallinnas. Seikluspark on talvel isegi elamusterikkam kui suvel. Talvine seiklusrada on uus kogemus ka siis, kui olete seiklusparki varem külastanud. Lühike talvepäev ja pimeduski pole takistuseks, sest ronida saab ka pärast päikeseloojangut. Selleks varustatakse seiklejad pealambiga ja saab jällegi uue kogemuse – pimedus ja piiratud nähtavus rajal pakuvad elamusi, mida on raske sõnadesse panna.

Kui lähiajal saabub pakane, avatakse kõigi seiklusjanuste rõõmuks ka Eesti suurim jäätorn, millel ronides saab eheda talvise mägironimiskogemuse keset Tallinna. See puhas rõõm ei ole vaid “ekstremistidele” – esimese jääronimiskogemuse saamiseks on tornil olemas ka laugem sein. Jääronimisel kasutatakse professionaali ronimisvarustust, kõigile tehakse algkoolitus ning tagatakse ohutus.

Jõuluküla Eesti Vabaõhumuuseumis

20.–21. detsembril on avatud Eesti Vabaõhumuuseumi jõuluküla Tallinnas. Külaline viiakse elavale ajaloorännakule läbi paari eelneva sajandi. Ajastukohastes rollides tegelased askeldavad kaheksas talus ning annavad ülevaate eesti jõulukommetest läbi aegade. Maitsmisrõõmu pakuvad hõrgutised Rannarootsi tootevalikust ja kodumaised Kalli-kalli iirised.

Sutlepa kabelis toimuvad mõlemal päeval kontserdid ning pühapäeval toomapäeva jumalateenistus. Ringi tatsab üks õige eestimaine jõuluvana – lambanahkses kasukas kirjude kinnaste ja takuse habemega sõbralik taat. Avatud on väike käsitöölaat.

Jõululaat Tallinna vanalinnas. Sobib külastamiseks igal ajal kuni uue aasta alguseni. Kontserdid, jõuluvana ja päkapikud, käsitöölaat. Kõigile tasuta.
Talvine süstamatk Tänavjärvel ja Veskijärvel, Vihterpalu kandis, 80 km Tallinnast. Retk kestab keskmiselt kolm tundi ning sobib igas eas ja ettevalmistusega inimestele.

Räätsamatk Kakerdaja rabas Järvamaal (60 km Tallinnast) või Kõnnu suursoos Kõrvemaa maastikukaitsealal (60 km Tallinnast). Tõelist SOO hõngu saab kõige elamuslikult nuusutada ikka Soomaal. Räätsad (sooräätsad, lumeräätsad, rajad) on Eestimaal tuntud juba vähemalt tuhat aastat, maailmas tuhandeid aastaid. Need aitasid meie esivanemail vähese vaevaga liikuda nii paksus lumes kui ka tümal soopinnal – sa ei vaju nii sügavale sisse.

Hõljukmatk Kajamaa hõljukpargis. Kahekohalised hõljukid sobivad individuaalsõiduks ja grupiürituste korraldamiseks looduses. Vigursõidurada on võimalik läbida aja peale, nii maal kui ka vees. Hõljuki juhtimise muudab eriliseks see, et hõljuk ei tee äkilisi liigutusi ning satub pöördel külglibisemisse. Juhtimine sarnaneb autosõidule jäärajal. Pärast matka saab sauna minna.

VIRUMAA
Eestimaa päike tõuseb Virumaalt!

Virumaa loodus on eriti kaunis just talve hakul. Tee jalutuskäik Saka–Ontika–Toila pankrannikul ja sa näed unikaalset Valaste juga. Pankranniku keskmine kõrgus on 55 m. Soovitan ka mõnusat jalutuskäiku Virumaa tunnustatud matkaradadel nagu Saka–Ontika, Selisoo, Kotka, Vaivara, Purtse, Kurtna ja Saka. Tunneta ajaloolist hõngu Toila Oru pargis ning veeda õhtupoolik Kurtna järvestikul päikeseloojangut vaadates. Virumaal veedetud ajale sobib tagasi vaadata Iisaku vaatetornist.

Kohtla kaevanduspark-muuseum

Kohtla kaevandus oli omalaadne selle poolest, et seal toimus üheaegselt nii allmaa- kui ka pealmaakaevandamine.

Kaevanduspark-muuseum tutvustab huvilistele kaevurite raskeid töötingimusi. Muuseumi giidideks on kaevanduses pikka aega töötanud kogenud kaevurid, kes vastavad meeleldi küsimustele ning käivitavad hea meelega kaevanduspargis töötanud tehnika. Nii on võimalik hästi ette kujutada, millist vaeva nähakse meie igapäevase elektrienergia tootmiseks.

Mine vaata, kuidas Piisonifarmis elu käib!

Piisonifarm asub Põlula külas, Lääne-Virumaal. Piisonifarm on suurejooneline keskkond, kus keset õnnelikku loomariiki pakutakse suurepärast toitu ja toimuvad enneolematud üritused. Unustamatuid maitseelamusi pakub Steiginauding ning lastele jääb pikaks ajaks meelde Piisonifarmis veedetud perepühapäev.

LÕUNA-EESTI
Tartu ja lähiümbrus

Talvepealinn Otepää on suusatajate, lumelaudurite, mootorsaanisõitjate ja üldse kõigi lund nautivate inimeste paradiis – neid ootavad slaalominõlvad Kuutsemäel (217 m), Väikesel Munamäel (208 m) ja Ansomäel, erineva pikkusega murdmaasuusarajad Tehvandil ja Käärikul, snowtubing’urajad, ATV- ja mootorkelgusafarid.

Külasta kindlasti Paap Kõlari safarikeskust, mis asub Otepäält Valga suunas vaid mõni kilomeeter edasi. Kelgud, haagised, ATV-d ja pikk lipurivi paistavad juba kaugelt. Seal on ka pääs safariparki, mis ise paikneb Väikese Munamäe taga, alates Kellamäest kuni Alakülani ja veelgi kaugemale.

LÕUNA-EESTI
Võru- ja Valgamaa

Metsamoori perepark. Metsamoori juures sügaval Võru metsades leiab aktiivset tegevust nii suur kui väike. Vahvatest toimetustest vääriksid esiletõstmist seenekoolitus Kivi-seenekojas, tutvumine Kaanikuninga võsukestega kaanikojas, Loitsukelder ja sõnumised looduses ning palju muud.

Pokumaa asub Võru- ja Põlvamaa piiril Urvaste ja Kanepi vallas. Pokukojas (pildil) võib näha Edgar Valteri originaalillustratsioone ja õlimaale, tema raamatute peategelasi põnevalt eksponeerituna ning fotosid Edgar Valterist ja pokudest eri aastaaegadel.

Saab uurida pokude hingeelu, uudistada originaalset sisekujundust ja huvitavaid sisustusdetaile, osaleda erinevates tegemistes ja üritustes, mille temaatika seondub eeskätt loodusega, Võrumaaga, Edgar Valteri loominguga.

KESK-EESTI

Kilplala asub peaaegu Eestimaa keskpaigas Järvamaal Müüsleri külas. Kilplased on naljanditegelased, kes on kuulsad oma ebaotstarbeka, mõttetu tegevuse ja narritempude poolest. Kilplaste muistendeid tunti juba 400 aastat tagasi Saksamaal. Eesti rahvakirjanik Fr. R. Kreutzwald tõlkis kilplaste lood eesti keelde.

Kilplalas on praeguseks valminud mitmed atraktsioonid: peavärav (kilplastel aeda ei olnud, aga värav ikka oli), kilplaste nõukoda, mänguväljak ronimisstatiivide ja liurenniga, kiik, püstkoda, kilplaste ilmajaam, terviserada, täpsusviskemäng kurikatega, kilplaste kahekordne kiiksuga kemmerg – häda-abi-koht ehk puu-ce. Kilplalas on avatud ka käsitöötuba, kus saab juhendaja abiga portselanvärvidega kruuse maalida.

LÄÄNE-EESTI
Pärnu ja Pärnumaa

Raja talu miniloomaaed asub Sigaste külas Pärnumaal. Raja talus on külastajatel võimalik näha mini-shetlandi ja mini-appaloosa ponisid, miniveiseid, minisigu, kääbuskitsi, kääbuslambaid, mitut kääbusküüliku tõugu ja paljusid kääbuskana tõugusid.

Lisaks miniloomadele ja -lindudele saab näha ka mitmeid suuri kana- ja küülikutõugusid, samuti hanesid, parte, paabulinde, mitut liiki faasaneid ja muidki huvitavaid elukaid. Mitmed looma- ja linnutõud kuuluvad harulduste hulka.

Ilusat jõuluaega saab veeta ka Pärnumaal Audru vallas Soomra küla Pihlaka talu koduloomaaias. Jõulumaa koos kogu loomapere toimetuste ja rahvakalendri kommetega kestab 1.12.08–9.01.09. Lisaks toimetamisele loomadega proovitakse ka talutöid – villakraasimist, kangakudumist ja käsikivil jahujahvatamist.

Lapsed saavad koju kaasa lisaks omameisterdatud esemele, isekraasitud õnnetoovale villatutile ja õnnetinale kogu Pihlaka talu loomapere ja päkapiku parimad jõulusoovid.

Loodusseiklus Tolkusel

Luitemaa on maastikuliselt üks ainulaadsemaid kaitsealasid Eestis, kus asuvad Baltikumi kõrgeimad luitemäed ning omapärane Tolkuse raba luiteahelike vahel. Seal saab kogeda sool kõndimist ning avastada paiku, kuhu pääsevad vaid üksikud inimhinged.

Soolaugaste vahel kõndimise teevad võimalikuks räätsad ehk lumekingad, mis on samal ajal säästvaim liikumisviis õrna ja haavatava loodusega soos. Seiklus algab ja lõpeb Lepanina hotellis ning on ca 7 km pikk. Pärast matka ootab seiklejaid kuum saun, mullivann ning rikkalik õhtusöök.

KÕIKJAL EESTIS
Talvised aktiivsed üritused sõpruskon-dadele ja ettevõtetele kõikjal Eestis

Firmadel on Eestis muidki huvitavaid tegevusi võimalik korraldada peale õhtusöök-jook-bänd-stiilis ürituse. Lisaks eelkirjeldatud aktiivsetele tegevustele maakonniti, tutvustan ka lühidalt, millised on võimalused sõpradega aktiivselt aega veeta terve Eesti piires, vabalt valitud kohas.

Gepsimine. Gepsimine on mäng, kus talvine pimedus lisab mängule särtsu. LED-lambid pähe ja seiklus võib alata! Hea ajaviide just talveõhtutel seltskondlikuks tegevuseks sõprade ringis linnas või maal, orus või mäel, metsas või põllul ning kas või Tallinna vanalinnas.

Toidu- ja joogikoolitused. Sushi-koolitus, kokakoolitus, konjakikoolitus, veinikoolitus, teekoolitus, kohvikoolitus, trühvlikoolitus jpm.
Kunstikursused ja töötoad. Kunsti- ja käsitöökursustele saab minna mitmes Eesti linnas, kuid töötoa saab kutsuda ka enda juurde koju. Põhimõtteliselt on see lihtsaimast lihtsam – kutsu sõbrad teatud kuupäevaks enda juurde ning saate koos meisterdada midagi, millest jääb kõigile kustumatu mälestus.

Lõppkokkuvõttes võib öelda, et aktiivset tegevust jagub Eestis täpselt nii palju, kui endal fantaasiat jätkub. Matkates, kaart näpus ja seljakott seljas, võib avastada seninägematuid paiku ja loodusnähtusi.

Ühine seikluslik üritus sõpradega on väärtuslik ja jääb meelde pikaks ajaks. Pereretk teemaparki valmistab rõõmu nii kõige pisematele kui ka nende vanematele. Kaunist talveaega ja indu Eestimaa avastamiseks kõigile lugejatele!

Dajana Tiitsaar
reisibüroo Wris
dajana@wris.ee
puhkaeestis@wris.ee

Print Friendly, PDF & Email