Pireti heategevusturult leiab uskumatuid asju (9)

Pireti heategevusturult leiab uskumatuid asju

HEATEGIJAD: Laata hoiavad koos kollastes Lionsi põlledes Aive ja Piret. Aive võlus just kottide ja riiete vahel asuvast mänguasjade kastist välja auto.

Esmaspäeval ostjatele avatud Lions klubi Pireti heategevusturg, mis asub endise Ülikooli apteegi ruumides Lossi tänaval, kus veel varem asus Hansapank – tead küll, seal õigeusu kirikust üle tee, on rahva seas menukaks osutunud. Inimesed on annetanud kõikvõimalikke esemeid ning huvi tuntakse kõige vastu.

Heategevusturu juba eelmisel aastal ühel unetul ööl välja mõelnud Aive on igatahes rahul. “Hinnad on nii odavad, et igaühele on siit jõukohane osta.”
Kogu turul müüdav kraam on varem inimeste poolt annetatud ning asjadele on määratud sümboolsed hinnad. Näiteks riided on enamasti 10–15 krooni.
Müüdud kraami eest kogunenud raha läheb Lions klubi kaudu heategevuseks. Kellele täpselt abi antakse, ei ole veel otsustatud.
Asju, mida turult leida võib, on tõesti erinevaid ja seinast-seina. On nibukaitseid ja lutipudeli otsikuid ning suuski, arvuteid ja kirjutusmasinaid. Sinna juurde veel ehteid, riideid, mänguasju, raamatuid, fotoaparaate, köögitarbeid.

Aive võlub näitamiseks asjade vahelt välja nõukaaegse elektrilise veekannu, mis täitsa pruukimata. “Inimesed tahavad asju juurde tuua, kuid enam me vastu ei võta, meil pole neid kuhugi panna.”

Eriti algul oli kogu ruum asju täis. Oli supitirinaid, kannusid. “Võtsime vastu kõike, mis oli korralik, igale asjale on oma ostja. Kui sa vaatad, et kes seda tahab, siis keegi ikka tahab.”

Aivel on kahju, et ei saa turgu pikemalt kui pühapäevani töös hoida, sest oma päris töö seisab sel ajal. Ta näitab meile veel kihvte asju – nõukaaegsed piltidega morsiklaasid, mis maksavad 3–5 krooni.

“Neid on ostetud kilodega!” Ühed on veel olümpiaaja Vigriga, teised lillede või autopiltidega või koguni Tallinna ja Sõrve sovhoosi kirjadega. Ei ole imestada, et heategevusturu esimesed külastajad nädala alguses olid antiigipoodnikud.

“Eelmisel aastal, kui selle peale tulin, et niisugust asja teha, oli endale üllatuseks, mida kõike toodi. Siin oli videokassette, arvutimänge, raamatuid päris palju.” Nagu ka nüüd. Praegu ei taha turulised rahast rääkida, kuid ütlevad, et on hästi läinud. Eelmisel aastal kogunes 33 000 krooni.

Kui esmapilgul jääb mulje, et tegemist on tavalise kasutatud riiete poega, siis süvenedes jääb silma kõikvõimalikku kraami. Viilutajad, fritter, elektrilised lokirullid, fotoaparaadid, väike raadio, mahlapress, kohvimasin, väike magnetitega reisikabe, karvased mänguasjad.

Turul on käinud päris palju soomlasi, kes on ostnud iseäranis palju kala serveerimisaluseid ja supitirinaid. Nõukogude Naise aastakäigud 1961–1976, jalutuskepp, rulluisud, spordijalatsid, käekotid, stepper, millel jalgu treenida… “Täna müüsin läpaka maha, hommikul toodi ja just müüsin.”

Ehkki turul käib palju rahvast ja ostjaid, on selge, et kõike ära ei müü. Mis üle jääb, selle saavad turu lõppedes endale lastekodulapsed, paljulapselised pered, meesteriided lähevad Sõmerale ja Kaarma kogudusse.


Oma Saar haaras nööbist mõnel ostjal

Maiu tuli turgu vaatama tuttavate juhatuse järgi. “Laat on väga kena,” ütles ta ja näitas üht kummalist rõivast. “Võib-olla ostan sellise asja.” Tegelikult jäi tal silma hoopis tähtsam asi.

“Lapselapsel on unistus saada rulltossud, nägin siin selliseid.” Maiu jaoks on turu heategevuslik aspekt oluline, teadmine, et kellelgi on tänu sellele jõululaud rikkalikum kui igapäevaselt. “Möödunud aastal käisin ka samal turul ja viisin kottide viisi asju ära. Arvan, et iga inimene ikka saab siit midagi. Üldiselt pole neid asju tegelikult vaja, aga järsku midagi leiab.”

Varjunime Nau all tegutsev proua üritas põgeneda, kuid saime ta siiski kätte. “Tahtsin vaadata, mis inimesed on toonud, ja küsida, kas võtavad veel asju vastu. Ei võta. Oleks toonud ise ka. Üldiselt oleme viinud teistesse kohtadesse.”

Proua sõnul on turul täiesti normaalsed asjad, nii et kui keegi tahab tulla, kellel on kodus ruumi või mõni asi puudu, siis tulgu aga. “Inimesed siin otsisid sobivaid asju kodus katki läinud klaaside asemele ja leidsid. Mina täna ei osta, vaatasin, et on selline uus koht, see tuleb ikka ära vaadata.”

Print Friendly, PDF & Email