Endine vallavanem rajab Salmel kodulookambrit (6)

Endine vallavanem rajab Salmel kodulookambrit

 

Lümanda endine vallavanem ja kunagise Sõrve ühismajandi direktor Jaanus Reede võttis vastu Salme vallavanema Kalmer Poopuu pakkumise rajada Salme kodulookamber.

Ühe esimestest käikudest tegi Reede (pildil) Saaremaa muuseumi teadurite juurde, saamaks teavet, kuidas kõige otstarbekamalt pisikest vallamuuseumi luua.

“Olen Salme ja kogu Sõrve eluga viimased 25 aastat kursis olnud, seepärast otsustasin vallavanema pakkumise vastu võtta,” märkis Jaanus Reede.

Saaremaa muuseumi osakonnajuhataja Külli Rikas soovitas kodulookambri eestvedajal diktofoni ostu, kuna peab ajaloolasena väga tähtsaks vanemate inimeste mälestuste talletamist.

Eelmise reede õhtul andsidki Reede ja Leo Filippov Salme kultuurimajja kogunenud inimestele teada mõnest legendist, mis sõrulaste hulgas põlvest põlve ja suust suhu edasi kandunud.
Nii on Reede kuulnud pajatusi Novgorodi saadikutest, kes käinud Sõrvest endale valitsejat otsimas.

“Legendi järgi kadunud novgorodlaste jäljed Sõrves. Heledapäise, pikka kasvu ja siniste silmadega noormehe olevat nad igatahes leidnud. Niisugusena olevat Novgorodi vürsti kirjeldatud.

Teatavasti olid sõrulased muiste just sellised – pikka kasvu, heledate juuste ja siniste silmadega. Asja tuleb uurida!” nentis Reede.
Seni ei ole keegi uurinud ka seda, millest on Raka järv endale nime saanud.
“See rootsipärane nimi on seotud habemega või habemeajamisega. Meremehed teavad, et kaua teel olnud laevadele tekib “habe” alla. Kas siin võis olla see koht, kus laevad üles tõsteti ja neid puhastati?” küsis Leo Filippov.

Jaanus Reede sõnul on sõrulastel säilinud väärtuslikku vanavara ja mõnelgi on tallel haruldasi muinasleide, mida saab kodulookambris eksponeerida.
Üheks peamiseks magnetiks peaksid ilmselt saama Salme viikinglaeva leiuga seotud eksponaadid.

“Mõtteid ja ideid on palju. Kaalukamad terad rajatava kodulookambri jaoks tuleb sellest virr-varrist välja sõeluda.
Loodame oma projektile ka fondidest toetust ja usun, et meie uus ettevõtmine, mis vanad asjad päevavalgele toob, paneb inimesi Salme ja kogu Sõrve vastu rohkem huvi tundma,” loodab Jaanus Reede.

Print Friendly, PDF & Email