November oli lumetormine ja soe

November oli lumetormine ja soe

VIHMAVARI JA LUMEHANG: Novembris võis Kuressaares näha ka sellist pilti.

Kui meenutada möödunud kuu ilma, tuleb enamikule esimese asjana meelde lumetormide ja miinuskraadidega traditsiooniliselt ootamatult saabunud talveilm.

Numbrid aga näitavad, et keskmiselt oli novembris tegemist ilmaga, kus temperatuur püsis tublisti ülevalpool nulli ja ületas normtemperatuuri ning kuu ise kuulus ajaloo lõikes pigem soojemate kilda.

Tavaliselt on ikka nii, et meelde jääb kõige hullem. Novembris oli selleks kuu eelviimasel nädalal möllanud lumetorm, kui parvlaevad ei liikunud ning päästeteenistus soovitas parem nina kodust mitte välja pista.

Saaremaa pääses lume osas võrreldes mandrimaaga suhteliselt lihtsalt. Nii Vilsandil kui ka Sõrves mõõdeti lumikatte paksuseks vastavalt kuni 7 ja 8 cm.

Samal ajal võisid hiidlased uhkeldada 32 cm lumega Ristnas ning Kuusiku kandi rahvas Raplamaal maadles lausa 56-cm lumekihiga, teatas Oma Saarele Külli Loodla EMHI ilmavaatluste osakonnast.

Ilm oli keskmisest soojem

Lumi püsis maas vaid nädala ning eilseks leidus lund ainult Haanjamaal, kus seda võis leida kuni 3 cm paksuse kihina.
Kuu soojemad ilmad olid valdavalt kuu alguspooles. Sõrves mõõdeti 11. novembril 11,8 kraadi. Samal päeval oli temperatuur kuu kõrgeim ka teistes mõõtmispaikades: Roomassaares 10,4 kraadi ja Vilsandil 10,8 kraadi.

Suurimad külmakraadid mõõdeti 26. novembril. Sõrves näitas kraadiklaas siis –3,7 kraadi, Vilsandil –2,8 ning Roomassaares koguni 7,2 kraadi alla nulli. Seega oli Roomassaares kuu temperatuuri kõikumine 17,6 kraadi.

Sademeid ei olnud väga palju

Keskmiselt oli november kõige soojem Vilsandil, kus saadi kuu temperatuuride keskmiseks 5,4 soojakraadi, Sõrves oli omakorda 5,1 ning Roomassaares 4,9 soojakraadi. Normtemperatuur novembris on natuke alla nelja kraadi.

Kui keskmine ja maksimaal-ne temperatuur ületavad eelmise aasta sama näitajat kraadi võrra või natuke rohkemgi, siis minimaalne õhusoojus Sõrves näitas eelmise aastaga võrreldes külmemaid numbreid, Vilsandil oli näitaja sama.

Mõõtmisajaloo kõige soojem november on olnud aastal 1938, kui kuu keskmine temperatuur ulatus Vilsandil üle seitsme kraadi, ning kõige külmem november oli Sõrves 1998 –0,2 külmakraadiga ning Vilsandil 1992 miinus 1,2 kraadiga.

Kuigi kõigil mõlgub meeles, et tänaval sai juba Soome kelguga sõita ning korralikku lumesõda pidada, jäi Sõrves näiteks sajuhulk normist siiski allapoole. 64 mm sademeid jäi normile alla 2 millimeetriga ning eelmisele aastale lausa 23 mm-ga.

Vilsandil tuli Sõrvega võrreldes sademeid 20 mm võrra rohkem, mis oli eelmisel aastal enam-vähem sama. Roomassaare sajuhulk jäi Sõrvega samale tasemele.

Seda, et ilm läheb pimedamaks ja talvisemaks, näitab ka vähenenud päikesepaisteliste tundide arv, võrreldes oktoobriga.
Kui Sõrves oli oktoobris koguni 184 tundi päikest, siis novembris oli sama näitaja vaid 78. Siiski ületas see normi ligi 30 tunniga. Puhta pime ilm oli aga aastal 2007, kui sealse kandi elanikud said päikest nautida vaid 21 tundi.

Siiski oli Sõrve Saaremaa mõõtmiskohtadest päikeselisim. Vilsandi sama näitaja oli 48 tundi ning Roomassaares 57 tundi.
Alanud kuu tõotab EMHI kuuprognoosi alusel tulla külm ja sajune. Kui kuu esimesel poolel on lubatud keskmisest soojemat ilma, siis alates teisest dekaadist on oodata külmemat ilma ning saab näha ka lumesadu.

Print Friendly, PDF & Email