Martin Kivisoo sai Hiie sõbra tiitli (2)

Laupäeval Tartus toimunud Hiie väe tunnustussündmusel kuulutati esimest korda ajaloos välja Hiie sõber, kelleks sai Muhu saare põliselanik, eesti hobuste kasvataja ja turismitalunik Martin Kivisoo (fotol).

Martin Kivisoole anti Hiie sõbra nimi eriliselt silmapaistva, tulemusliku ja eeskujuvääriva tegevuse eest kodusaare hiite ja teiste looduslike pühapaikade uurimisel, hoidmisel ja tutvustamisel.

Tema algatusel, toetusel ja osalusel on alates 2005. aastast toimunud Muhus looduslike pühapaikade väliuuringud, mille käigus on teadlased saanud andmeid enam kui 60 seni teadmata pühapaigast. Uurimistöö edukuse üheks põhjuseks on see, et Martin Kivisoo eestkoste ja usaldusväärsuse varal on kogukond ajaloos esimest korda usaldanud uurijatele teadmisi, mida seni on hoitud rangelt oma teada.

Maavalla koda märkis ära ka noore hiiesõbra Minni Saapari tubli tegevuse. Põhikooli viimase klassi tüdrukuna otsis ta uurijate nõu ja abi ning kaardistas eelmisel aastal Saaremaa Pihtla valla ajaloolised looduslikud pühapaigad. Tema töö päästis hävimast mitmed pühapaigad ja annab olulise lähteteabe selle piirkonna pühapaikade uuringuks.

Martin Kivisoolele anti lugupidamise ja tänu märgiks üle Hiie sõbra kirves. Nii Martin Kivisoo kui Minni Saapar vöötati tänutäheks rahvariidevööga.
Tiitli võitnud Martin Kivisoo pidas tunnustamist ise väga tähtsaks, öeldes, et kui siiani on rohkem räägitud hiite vaenlastest, siis tegelikult hoopis olulisem on teada anda, et hiitel on ka väga palju sõpru.

“Loodusväge kaasav ellusuhtumine leiab pooldajaid kogu maailmas. Lääne-Euroopa on oma vana metsarahva kultuuri unustanud, meil on ta veel alles. Kui me oleksime oma vana kultuuri unustanud, siis me ei oleks okupatsioonide all rahvana püsinud. See oli vaja meil identiteedi hoidmiseks. Nüüd võime oma teadmistega looduse väest taasrikastada ka Euroopa teadmisi,” arutles Martin Kivisoo.

Giidina on Martin Kivisoo aastate jooksul Muhu pühapaiku tutvustanud tuhandetele huvilistele nii Eestist kui ka välismaalt.

“Mina ei ole seda meelt, et kõik pühapaigad peaksid olema hoitud saladuses. Kui me nii teeksime, siis kaob nende kandepind,” nentis Martin Kivisoo.

Print Friendly, PDF & Email