Koorijuhtimine on müstika

Koorijuhtimine on müstika

KOOSTÖÖS PEITUB EDU VÕTI: Koorijuht Anne Kann (vasakul) ja kontsertmeister Kairit Levit mõistavad teineteist poolelt sõnalt.

Nii leiab dirigent Anne Kann, kes osales novembrikuu keskel Tallinnas Eesti Naislauluseltsi võistulaulmisel ja seal Saaremaa neidude kooriga B-kategoorias esikoha sai. Saagiks oli veel kolm eripreemiat: parima kohustusliku laulu preemia, parimaks kontsertmeistriks tunnustati Kairit Levit ja Anne ise sai parima dirigendi tiitli. Vabariikliku neidude kooriga sai Anne Kann A-kategoorias kolmanda koha, kusjuures esikohast lahutas vaid kaks punkti.

Emotsioonidest kõneldes tunnistab Muhus elav koorijuht, et tal oli väga hea meel ja palju rõõmu valmistas see, et kontsertmeister ära märgiti. Anne peab Kairitit väga heaks klaveriõpetajaks, võrratuks kontsertmeistriks ja kolleegiks Orissaare muusikakoolis, kus dirigent juba 1991.aaastast, mil ta ka Tallinna Riikliku Konservatooriumi lõpetas, muusikaõpetajana töötab.

Viie aastaga tekib juba koori ühtne sisetunne

Enda suhtes äärmiselt nõudlik koorijuht hindab meeskonnatööd ja koos õpetaja Laine Lehtoga, kes hakkas Kuressaare huvikoolis Inspira oma koori looma, sündis ka 2007. aastal Saaremaa neidude koor. Baaskooriks sellele sai Anne käe all varem laulnud Orissaare neidude koor ja vastloodud neidudekoor Neidis. Ta leiab, et just dirigent loob koori vaimsuse ja õhkkonna, koori kriitiliseks massiks peab Anne 30 lauljat, Orissaares oli tal sel hooajal 20 lauluneidu.

Anne: “Olen valinud sellise tee, et koorilaulja ei tule proovi puhkama, vaid endale hingelist sisu leidma, endale teadmisi juurde hankima. Laulmine on ju rikastav, pühendumist nõudev tegevus. Mu psühholoogist sõbranna ütles alles hiljuti: “Kas te kujutate endale ette, kui palju kõrgeid vibratsioone te laulmisega tekitate! Laulmise kõrge vibratsioon on oluline inimesele ja kogu maailmale.”.”

Orissaare muusikaõpetaja on veendunud laulu ülendavas jõus, kõige rohkem on ta seda ülendavat kogemust tundnud just Muhu kammerkooriga Muhu kirikus lauldes, aga ka oma neidudega, kes on dirigendi sõnul väga tublid ja toredad. “Muhu kammerkooriga lauldes käis mul iga kord laine üle selja, oli kõla ja muu energia vastastikune kontakt. Leian, et isegi fotograafil ja filmimehel pole asja dirigendi ja koori vahel. See on intiimne energiavahetuse tsoon.”

Nokib igalt poolt tarkuseteri

Teri märkab noor naine kas lugedes, muusikat kuulates või ka inimestega suhtlemisel. Näiteks toob ta, kuidas alles hiljaaegu koori hääleseadja uuris teistelt kolleegidelt, kuidas sünnib kahinata laul. Anne katsetas seda kohe oma solistide peal ja arvab, et koorijuht on nagu käsitööline: leiab, arendab enda jaoks välja teooriaid, mida vahel ei saagi tõestada.

Teda võlub tüdrukute noorus ja see, et neid saab usaldada. Täiskasvanud tahavad ta sõnul vähem muutuda. Annele on koor põnev organism: eeldab ühtemoodi mõtlemist, hingamist ja ühtede ideede poole sammumist. Koorijuht peab nii koori kuulama kui ka leidma tee, et lauljad temast aru saaksid, et ta tunded ja mõtted vastu peegelduksid ja kajaksid.

“Proovis sõltub väga palju inimese mõtlemisest. Mul on Orissaare segakooris selline inimene, kes kohe proovi alguses programmeerib positiivse mõtte. Kui oleme nõnda kooriga ühel lainel, mulle annab see dirigendina enesekindlust,” räägib Anne.

Sellistel hetkedel veendub ta, et koorijuhtimine on tõesti peegeldumisprotsess. Orissaare segakoori puhul peab ta arengupiduriks just koorilauljate puudust. Orissaare õnnistuseks, ka kogu Saaremaa õnnistuseks on dirigendi sõnul aga fantastiline Kairit Levit.

Suunanäitajad ja Europa Cantat

Anne Kann on õnnelik, et Jõelähtme kooli muusikaõpetaja Elsa Rikandi, tõeline elu näinud Siberis käinud naine, kelles oli tarkust avastada temas muusikualge, suunas ta Tallinna muusikakeskkooli 5. klassi ja samas alustas tüdruk 8. klassis ka dirigeerimisõpinguid.

Nüüd on tal endal Orissaare muusikakoolis dirigeerimist õppiv kasvandik – avatud, püüdlik ja andekas. Anne õppis ainsa Saaremaa muusikuna Tartu Ülikoolis mentorlust, tegi praktikad õigel ajal, õppis vaid A-dele ja B-dele. Tõestas eelkõige iseendale, et saab ka muuga peale dirigeerimise ja muusikaõpetamise hakkama.

Anne projektkoorideks on Eesti Naislauluseltsi vabariiklik neidude koor Leelo ja Saaremaa neidude koor (kord kuus tuleb olla nii Tallinnas kui Saaremaa eri paikades laululaagrites). Ta juhendab ka Orissaare segakoori Horele, samas veel Orissaare gümnaasiumi lastekoori ja tütarlastekoori.

“Kurvastav on, et just siis, kui hakkad töö vilju nägema, lähevad paljud Kuressaare koolidesse ja koos sellega ka teistesse kooridesse, vahel ei lähe üldse koori. Mu energiat neelavas töös taastab mind just abikaasa ja tütre tahe minu jaoks alati olemas olla, ja aiatöö tegemine. Värskust toovad koos sõbraliku koeraga jooksmine-jalutamine, kõik positiivne ja ka vaikus.”

Dirigeerimisõpingute ajast mäletab koorijuht, et muusikakeskkooli õpetaja, dirigent Eevi Eespere andis nõudlikkuse, avas teda dirigendina. Anne oli vaimustuses alati põlevast õppejõust professor Ants Üleojast, kes on ka inimesena ääretult meeldiv. Nooruse segakoori (seal Anne ka laulis) juht Ene Üleoja õpetas, kuidas kooriga suhelda, enda mõtteid lauljateni viia ja laulude sisu noortele avada.

Anne Kann peab väga positiivseiks koorijuhtide täiendamisel Vigala seminarlaagreid. Alates 1985. aastast on ta osalenud Eesti kooriühingu korraldatud koolituslaagrites. Euroopa Cantat on viinud koorijuhi Austriasse, Prantsusmaale, laulunädalale Hispaaniasse ja Tartusse. Anne meelest on põnev jälgida maailma erinevate koorijuhtide tööd paljudes ateljeedes.

Dirigent lisab oma loovuse helilooja loomingule

Vahel avab Anne mõnd laulu täiesti ootamatust nurgast, et ergutada lauljaid mõtlema ja koorijuhi sõnul tegutseb ta seejuures intuitiivselt ja tavapäratult.
Arvan, et Anne teeb eriliseks ta soov kooriga laulu ette valmistades helilooja mõtete taha jõuda, et tema tunnetus oleks laulu interpreteerimisel sarnane helilooja tunnetusega.

Küllap nõnda jõuti ka kohustusliku laulu eripreemiani võistulaulmisel: lisati oma loovus helilooja loomingule, tabades laulu “Päev läeb puudele punane” mõtte.

Tuleval aastal läheb nõudlik dirigent Anne Kann Europa Cantat’i raames Hollandisse Utrechti, et kinkida endale väga hea eneseharimise võimalus.

Print Friendly, PDF & Email