Vabatahtlike pritsumeeste ind sai Karalas tagasilöögi (88)

Vabatahtlike pritsumeeste ind sai Karalas tagasilöögi

 

Lümanda vallas Karalas sai vabatahtlike pritsumeeste ühenduse loomine omapärase tagasilöögi, kuna tuletõrjeautole garaažiks mõeldud endisele laudale ei ole ametlikku ligipääsuteed.

“Auto tuleks ilmselt helikopteriga kohale viia ja tulekahju korral samuti toimida,” sõnas Karala külavanem Kaja Juulik. Probleem on tema väitel selles, et tuletõrjeauto garaažile pääseb ligi üle eramaa ja selle omanik pole maa kasutada andmisest huvitatud.

Samas väidab mainitud eramaa, Endli kinnistu omanik Endel Raun, et laudale on ka teine ligipääs. Oma maad ei luba Raun kasutada põhjusel, et see on õuemaa ja ta ei taha selle ülessonkimist.

Lümanda vallavalitsuse arendusspetsialist Katrin Trumann kinnitas, et garaažiks plaanitud laudale on tegelikult kaks ligipääsu, millest küll kumbki ei ole teemaana registris.

Neist üks ligipääsutee kulgeb üle Endli kinnistu, teine üle teisele poole lauta jääva Iilase kinnistu. Pritsumeeste MTÜ palus vallal tunnistada üle Iilase maa kulgev ligipääsutee ametlikuks teeks, kuid seda ei saa vald Trumanni sõnul kuidagi teha.

“Vald saab küll aru, et looduses on tee näha, kuid see asub eramaal ja ametlikuks teeks tunnistamiseks peavad avalduse tegema maa omanikud,” ütles Trumann.

Samas asub ka teine võimalik ligipääsutee laudale osaliselt Endel Rauna kinnistul. Kuid Katrin Trumanni sõnul oleks mõistlik, kui ligipääsutee asuks tervenisti Iilase kinnistul. Selleks peaks tee kulgema praegusega võrreldes umbes kolm meetrit (vt pildil punane joon) loode suunas.

Saaremaa päästeosakonna juht Margus Lindmäe sõnas, et Karala vabatahtlikele pritsumeestele päästeauto üleandmine on praegu veninud. Otse ei saa päästeamet autot MTÜ-le anda, see käib vallavalitsuse kaudu, selgitas Lindmäe.

“Loodetavasti selline korraldus varsti muutub, kuid see on tehtud selle mõttega, et riigi vara ei satuks liiga kergelt erakätesse,” selgitas Lindmäe.

Lisaks Lümanda vallale on vabatahtlike tuletõrjujate mittetulundusühingud loomisel Kaarmal, Muhus, Salmel, Pihtlas ja Mustjalas. Priitahtlikud pritsimehed saavad oma käsutusse vanemad Scania- ja ZIL-tüüpi tuletõrjeautod.

Print Friendly, PDF & Email