Linnapea Urve Tiidus: kui mõelda negatiivselt, lähebki nii (7)

Linnapea Urve Tiidus: kui mõelda negatiivselt, lähebki nii

 

Kuressaare linnapea Urve Tiidus vastas eile Oma Saare online-intervjuus lugejate küsimustele.

Mida teie arvate, kuidas on võimalik edasi elada, kui töökoht koondatakse või on võimalik töötada vaid osalise tööajaga, mis tähendab, et palk on väiksem või seda enam ei olegi, aga korterilaen on vaja maksta, lapsed koolitada? Inimesed on arvestanud oma võimalustega ja nüüd on olukord sootuks teine. Kuidas hakkama saada?
Pean tunnistama, et ei kuulu ka ise nende õnnelike hulka, kel 100% kindlus kogu aeg homse päeva suhtes olemas. Mis mind siis aitab – mitte kunagi ei saa alla anda, alati peab uskuma, et halvemate päevade järel tulevad paremad päevad, ja kogu aeg tuleb otsida enda arendamiseks ja töö tegemiseks uusi võimalusi.

Usun vaimse jõu mõjusse – kui mõelda negatiivselt, lähebki nii, kui positiivselt, on lootust, et läheb paremini. See on mind aidanud. Head õnne teile! Ja olgu teie kõrval inimesi, kes teid toetavad.

Millised on teie arvates Kuressaare ja selle lähiümbruse 3–4 kõige suuremat sotsiaalprobleemi?
Lähiümbrus on Kaarma vald, mõistan seda nii.
See pole küll meie probleem, kui juba praegu teenindame suurt arvu naabervaldade lapsi ja noori lasteaedades ja koolides ning huvikoolides.

Töötus võib kujuneda suuremaks probleemiks kui seni. Laenuga muretsetud kodude ja laenude tagasimaksmise pinge võib tõusetuda tõsisemalt kui kunagi enne.

Kuid ega pangad ju kortereid ja maju tühjaks jäta. Eks siis võib muutuda eraomandis olevate ja üürikorterite arvuline suhe mingil määral. Kuid kunagi pole olnud, et kuidagi pole olnud.

Linnal on sotsiaalsete pingete puhverdamise võimalused alati olemas.

Kas teile meeldib Kuressaares elada või ootate juba, et saaks pealinna tagasi?
Olen elanud Kuressaares 14 aastat ja see elu siin pole minu jaoks midagi sellist, millest tahaksin kiiresti eemalduda. Tabasin end hiljuti Tallinnas teed ületades arusaamalt, et minust on saanud väikelinna elanik sõna otseses mõttes.

Olin sõiduteele astudes erakordselt ettevaatlik, sest Tallinnas on viisakust jalakäijate suhtes palju vähem kui Kuressaares. Kuna Kuressaare linn ehitab ka järjest juurde jalgrattateid, kasvab kindlasti turvaliselt jalgrattaga liiklejate arv.

Kas teil on palju sõpru? Kas te olete õnnelik? Kus te elate aastal 2015?
See oli endise kolleegi, kadunud Urmas Oti lemmikküsimus, mida talle meeldis jutu sisse susata: ütle, kas sa oled õnnelik. Õnn on hetkeline tunne ja enamasti viiv, mis hajub kiiresti argipäevaaskeldustesse. Mul on mõned väga head sõbrad, kes on mu kõrval olnud nii rasketel kui kergematel aegadel, ja need on väga hinnalised sõbrad.

Kus olen aastal 2015? Miks mitte Kuressaares?

Kuidas tulete emotsionaalselt toime situatsiooniga, kus linna juhib tegelikult Koov, nõustab Alt ja Co? Miks te sellise situatsiooniga nõustunud olete?
Prantslastel on ütlus, et iga eduka mehe selja taga on mõni tark naine. Võib-olla Eestis on siis vastupidi. Nali naljaks, Eesti on demokraatlik riik ja juhtimisprotsess ei ole ainuisikuline. Ja ammugi ei saa Urve Tiidusest kunagi alfa-isase stiilis autoritaarset juhti.

Keda kutsuksite neist külla – Kleopatra, Periklese, Karl XII, Peeter I, A. Schliemanni, A. Nobeli, J. Aldridge’i , F. Nanseni, M. Hodorkovski, Condoleeza Rice’i, Tiina Mõisa, Leelo Tungla?
Väga hea küsimus! Kas võin teile anda üle parima küsimuse auhinna? Kui saadate oma andmed aadressil urve.tiidus@kuressaare.ee .

Külla kutsuksin nad kõik. Kahjuks aga kõiki enam ei õnnestu siinilmas kohata. Condoleeza Rice oleks kindlasti üks esimesi, kes kutse saaks.

Kaugel on Kuressaare gümnaasiumi lähedase hosteli ehitus? Mida kavatsete ette võtta Kuressaare gümnaasiumi ümbruses tekkinud parkimisprobleemiga?
Hosteli ehitus on tõesti praegu päevakorrast maas. Parkimine KG juures on liikluskomisjoni päevakorras 3. detsembril.

Millal teeb linn korda Piiri tänava?
Loodan väga, et tänavakatendi osas 2009. aastal!

Millal paraneb Ranna tänava valgustus?
Nõukogude ajast on jäänud mõned nüüdseks erahoovid linna valgustusvõrku. Hoovialade valgustuse jaoks tahab linn tulevikus samasugust toetust korraldada nagu hoovialade korrastamiseks.

Linn vastutab üldise tänavate valgustuse eest ja kui seal on rikkeid ja puudusi, siis informeerige sellest palun ELTEL Networks’i või linna kodulehte või helistage abi telefonil.

Miks golfiala on kogu aeg valgustatud, kuigi seal midagi ei toimu, aga mujal linnas on pimedaid tänavaid, kus elavad inimesed pidevalt?
Seal on valgustatud linnatänav, kus saavad liikuda kõik linnaelanikud ja ka külalised.

Milliste põhimõtete alusel linn golfi arendamist toetab?
Kõik otsused golfi kui ühe spordi- ja turismivaldkonna arendamiseks on tehtud juba varem linnavolikogu eelmiste koosseisude poolt. 2008. a sai väljak valmis.

Olgem ausad, see et linnaäärne tühermaa on muutunud atraktiivseks tervist, sporti ja turismi edendavaks piirkonnaks, kuhu võib jalutama minna iga linnakodanik ka ilma golfivarustuseta, on lisanud ka linnarahva tervisliku elustiili edendamiseks hea lisavõimaluse.

Kuressaare toetab väga erinevaid spordialasid, on rajanud häid ja rahva seas väga populaarseid spordirajatisi (Kuressaare spordihoone, kui tuua vaid üks näide), toetab merisporti, laste purjetamist, ka korvpalli jt alasid. Kokku toetatakse linnaeelarvest laste ja noorte sportimist pearaha põhiselt 20 spordialal.

Kui palju on linn reaalselt gol-fiprojekti raha pannud? Ja kui palju see tegelikult moodustab kõigist kuludest ja kui kiiresti see linnale ära tasub?
Volikogu otsusega on rajatud sinna linnatänav ja parkla kolme miljoni krooni eest, samuti suurendas linn sel aastal oma osalust suunatud aktsiaemissioonil.

Golf hakkab asjatundjate prognooside järgi kasumit teenima mitte enne 3–4 aastat. Kaudne kasu on juba olemas – linnal on ilus piirkond tervise edendamiseks – kusjuures ka mitte-golfiharrastajatele –, turistidele lisaatraktsioon, mis on eriti oluline, kui rääkida ühe väikese linna konkurentsieelistest.

Kas teie kui endine ajakirjanik olete kunagi piinlikkust tundnud meie linnalehe taseme pärast? Kas te Kaarma valla lehte olete kunagi näinud? Kas ka linnaleht võiks analoogselt olla informatiivne ja asjalik? Ja maksumaksjale kordi odavam.
Kuressaare Sõnumid ei ole sugugi kallis leht, kui võrrelda teiste linnade samalaadsete lehtedega. (Hinna sees on toimetamine, kõik tehnilised tööd, kojukanne jms.) Mis sisusse puutub, siis loomulikult oleks hea, kui sel oleks Washington Post’i tase.

Lapsevankriga jalutades näen linnavahel iga päev suuri hulkuvaid hundikoeri. Kas on plaanis ka koertega midagi ette võtta?
Tegelikult on igal loomal ju peremees, kes ta endale pereliikmeks võttis ja ka vastutab tema eest nii headel kui halbadel päevadel. Kuressaares saab informeerida nn hulkuvast, teisisõnu lohakile jäetud loomast MTÜ-d Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu võis siis Kuressaare Linnamajandust, kes siis abinõud tarvitusele võtavad.

Kas järgmiseks suveks tehakse Smuuli tänaval asuv populaarne noorte vabaajaveetmise koht skatepark korda? Kas on võimalik sinna uusi atraktsioone soetada?
Neid rajatisi on remonditud ja see on Kuressaare spordikeskusel ka edaspidi kavas. Kas täielikult uuendada? Jah, aeg on käes. Veel sel aastal tehakse täiendavaid investeeringuid kõikidesse väiksemate laste mänguväljakutesse (uued vahendid). Skatepargi uuendamine peab olema järgmise aasta plaanis just väljastpoolt raha hankimise kavades.

Kas mingil hetkel hakkab linn politseilt saadud soovitusi ka ellu viima (parkimine, kaamerad, “sebrade” valgustus jne)?
Videokaamerate projekt on valmis. Järgmise aasta eelarves on rahastamine nelja kaamera paigutamiseks kesklinna. Need on jälgitavad nii politsei, turvafirma kui ka linnavalitsuse ametniku poolt. Parkimine on meil jätkuvalt tasuta. Parkimise korra, kõik liiklusmärgid vaatavad madalhooajal koos üle politsei ja liikluskomisjon. Head kaaslinlased, pargime ise õigesti, siis ei jää ka külalistel muud üle kui parkimiskultuurist ja -reeglitest kinni pidada.

Kas teil on infot kas ja millises mahus toimus Kuressaares lumekoristus ja tänavate puhastus 26. novembri õhtul?
Linn on jagatud neljaks koristuspiirkonnaks. Linnamajandusel endal on kaks autot ja üks traktor. LM tellib tehnikat juurde teistest firmadest ja FIE-delt. Esimese lume tulekuga korjati koristamiseks kokku kogu linnas olev vaba tehnika, mis saada oli. Ega nad käed rüpes ei istu, kuid arenguruumi on ka lumekoristamise vallas. Minu ettepanek puudutab ilmselt lumekoristuse alguse ajastamist.

Ärme unustame, et linna heakorras on toimunud head muutused, investeeringud kaasaegsesse tehnikasse on toonud kaasa kvalitatiivseid muutusi ja see suund jätkub.

Kas Kuressaare linna / või vastava allasutuse eelarvesse on/oli planeeritud reaalset raha lumekoristuseks 2007/2008/2009?
Jah on. Eelmisel aastal on seda ka kasutatud. Üks lume väljavedu linnast läheb maksma 100 000–200 000 krooni. Kui on sulailm ees, siis tuleb kaaluda äravedamise otstarbekust.

Kunas saavad teed ja kõnniteed sellisesse korda, et oleks võimalik koju ja tööle saada kuiva jalaga?
Lume koristamine tänavatelt on Linnamajanduse ülesanne. Teades ilmaprognoosi suure sula kohta, võeti vastu otsus, et lund seekord linnast välja ei veeta.

Mis puudutab kuiva jalaga liiklemist, siis kindel abinõu on kõnniteede alune küte, mis ülemaailmse energiaressursside vähenemise kontekstis pole reaalne. Praegu peame lootma, et kõik, kel on kohustus oma koormisala korras hoida (oma maja esine kõnnitee), seda ka teeksid. Saan tuua mõned head näited – hambapolikliinik, Lasteaia 1 esine, Eesti apostlik-õigeusu kirik ja ka väga paljud eramajad ja kortermajad. Kõiki ei jõua kahjuks ette lugeda.

Millised on plaanid Kuressaare 5. lasteaia remondiks?
Projekteerimine on lõppemas, tehakse veel projektiparandusi. Raha on taotletud nii KOIT kavast kui nn rahvastikuministri rahadest. Kui rahaotsused on ametlikud, võib ehituseks lahti minna.

Miks planeeritakse anda ooperipäevadele lisatoetust, samal ajal kui mujalt hoitakse kokku?
Kokkuhoid tuleb igas valdkonnas, sest uue, senisest konservatiivsema üksikisiku tulumaksu prognoosiga teeb linn muudatusi kogu eelarves. Kuid ärme unustame, et uus kvaliteet ooperipäevade korraldamisel on lisaraha väärt.

Millal rekonstrueeritakse Tallinna maantee? Kas sinna tulevad ka jalgrattateed?
Olen kindel, et jätkame jalgrattateede rajamise programmi. Valminud on uus jalgrattatee projekt, mis ühendab senised teed ja loob ka peatänaval turvalise võimaluse jalgrattaga liigelda. Taotleme rahastamist.

Tallinna tänava remont on arengukavas ja see pole odav, kuid otsuse tegemine sõltub reaalsetest rahalistest võimalustest ja loomulikult kohaliku kogukonna kokkuleppest, et vaat just nüüd on see kõige pakilisem ja rahaliselt kõige jõukohasem asi – remontida Tallinna tänav. Siis saab alustada.

Print Friendly, PDF & Email