Lõpetage virin ja nautige talve! (5)

Lõpetage virin ja nautige talve!

 

Kui lumetorm kestaks nädala ja voolu poleks päevade viisi, siis mida sa teeksid? Mina ei tea, onud ja tädid telekas käsivad kõigil kindlasti kodus püsida, küünlaid, toitu ja muud sellist rumalalt igapäevast varuda. Hea, et veel keldrisse minema ei pea, nagu võõral maal tornaado ajal vajalikuks peetakse. Nii, aga mida mina siis soovitaksin?

Püsige kodus!

Kõigepealt spekuleerime, mida politsei- ja päästeteenistus meil teha soovitaksid. “Ärge väljuge kodust, varuge toitu, vett, küünlaid. Kui on aga tõesti vaja välja minna, minge jalgsi. Kui jalgsi ei ole võimalik ja vaja ikkagi autoga välja sõita, varuge labidaid-kühvleid, termosega sooja teed ja … ee-mm… küünlaid!” Okei! Oletame siis nüüd, et elekter läheb ära, sul on küünlad, toitu ja vett.

Mida sa nendega teed? Peate perega söömisvõistlusi, kes kiiremini teiste eest asjad ära sööb, saab vett peale juua. Päris lahe ju! Nagu Ameerikas. Eee… ei. Või siis pigem vanemad inimesed hakkavad küünlavalgel raamatut lugema. Aga nooremad? Kõik ju teavad, kuidas enamik noori lugemist ei salli ja ei hakkagi seda sallima, kui neil seda teha kästakse.

Teeks hoopis midagi terve perega koos. Pigem minge kõik välja vaatama, mis seal toimub. Päriselt ka! Võtke kaasa oma vanad või uued kelgud, Soome kelgud, kas või kilekotid, aga kindlasti minge koos nautima seda viimast talve, mis teil sel aastal võib olla.

Mõelge lapsepõlvele

Meenutage oma lapsepõlve, kui lumetormi tõttu bussid ei sõitnud ja autod käima ei läinud. Kui pidite Soome kelgu või uiskudega kuidagi kooli jõudma. Mäletage, kui kuradima äge see oli. Isegi, kui olid pärast läbinisti märg ja vappusid külmast. Kallid Eesti vabariigi elanikud, saage aru, et see, et meile tänapäeval lund antakse, on suur-suur kingitus.

Paljudes maades ei näe inimesed midagi sellist, mis meile antud on. Kunagi olid talved hoopiski kurjemad, aga ometi said hakkama kõik. Ja tuul pole kedagi ära viinud ega surnuks külmetanud. Mis siis nüüd teisiti on? Ahjaa, siis olid ju ahjud, mida köeti, kui elekter ära oli.

Aga minge maale, minge vanaema juurde! Seal on kindlasti ahjud, tuline tee laual auramas, kuumad praekartulid pliidil ja soe õunakook ahjus küpsemas. Mäletan aega, mil maal elasin ja meil ainult korra hommikul buss käis. Jäid sellest maha, pidid ise vaatama, kuidas kooli saad. Joodud piparmünditeest soe sees, sonkisin läbi paksu lume. Kuna olin tsipa üle meetri, oli lumi mulle nabani. Koos sõbrannadega saime palju nalja.

Nendel olid pikemad jalad ja see tegi neil eest ära jooksmise kergemaks. Mängisime marko-polot ja peitust, tegime lumeingleid ja -sõda. Jõudsime isegi mõne lumememme teepeale hääletama meisterdada. Millal sina viimati sõprade või perega midagi sellist tegid?

Kui kardad külma, istu toas ja mõtiskle

Aga oletame nüüd, et sa ei julge välja minna või oled tõesti väga külmakartlik. Või on sul veel mustmiljon sinu arvates head põhjust, et lumest eemale hoida. Ära muretse, see on kindlasti sobiv aeg mõtisklemiseks oma töö või karjääri üle. Võid välja töötada strateegiaid ja tegevuskavasid või lihtsalt endamisi arutleda, et mis diil selle maailmaga üleüldse siis lõpuks on? Aga ole ettevaatlik, see võib su lõpuks meeltesegaduseni viia!

Kui sa oled aga juht, saad rahulikult mõelda oma töötajate pädevuse või enda juhiomaduste üle. Kui sul see kõik selge on, siis lase aga käia – loe raamatuid.

Kuid kodus hoia eemale juhtimisõpetustest, ärikirjandusest. Peida voodi alla või kapi otsa kõik eneseabiraamatud. Need sellised pisikesed raamatud, mis lubavad sulle näiteks öelda, kes on su elu armastus või kas oled õnnelik. Nendele küsimustele pead sa vastuse leidma ikkagi ise.

Print Friendly, PDF & Email