Salme muinaslaev joonistatakse arvutisse

Üleeile jõuti Tallinna ülikooli ajalooinstituudis kokkuleppele andmete osas, mis võetakse aluseks Salmelt leitud muinaslaeva mudeli rekonstrueerimisel.

Aadressil salmepaat.blogspot.com võib lugeda, et meresõiduki rekonstrueerimisel võetakse aluseks järgmised andmed: laeva pikkus – 11,5 m, suurim laius – 2 m, parda kõrgus – 75 cm, süvis koos kiiluga – 40 cm, kaarte arv – 8.

Suure tõenäosusega oli kõnealune laev kuue aerupaariga ja mastita sõudelaev. Laeva põhiosad olid valmistatud okaspuust, ilmselt männist. Veel võib väita, et laeva kiil oli pakk-kiilu tüüpi ja on võimalik, et täävid olid õõnestäävi tüüpi. Salme muinaslaeva võib pidada Läänemere idaranniku laevaehitustraditsiooni näiteks.

Saaremaa muuseumi ekspositsiooniosakonna juhataja Külli Rikas märkis, et esmaspäeval toimunud seminaril jõuti ka kokkuleppele, et just termini “laev”, mitte aga “paat” kasutamine oleks Salme alevikust leitud veesõiduki suhtes korrektne.

Veel näidati seminaril osalenutele Salme laeva esimest virtuaalset mudelit, mis oli tehtud spetsiaalse arvutiprogrammi abil. Eesti meremuuseumi teaduri Vello Mässi sõnul on praegu seda presenteerida veel vara, sest esialgne mudel on toores” ja tehtud valede proportsioonidega.

Laeva oletava vanuse kohta ütles Külli Rikas: “Kuna praeguse seisuga pole kõik analüüside andmed veel saabunud, dateerivad teadlased Salme leiu ajavahemikku 700–900 aastat.”

Väga suure tõenäosusega pärineb laev perioodist, mis Saaremaa ajaloos eelnes viikingite ajastule. Tõestuseks fakt, et Salme laeval puudus mast.

Print Friendly, PDF & Email