Muinsuskaitse seltsile anti lootust Sääre kordonit edasi kasutada (1)

Muinsuskaitse seltsile anti lootust Sääre kordonit edasi kasutada

ÄÄREALALE VAJALIK: “Peame Sääre kordoni kasutamist ajaloo-, kultuuri-, loodus- ja külakeskusena Eesti vabariigi äärealal Torgu vallas väga vajalikuks,” rõhutas Tõnu Veldre kultuuriministeeriumis kantsler Siim Suklesega kohtumisel.

Kultuuriministeeriumi kantsler Siim Sukles andis Saaremaa muinsuskaitse seltsile lootust seni siseministeeriumi haldusalas olnud Sääre kordoni edasiseks kasutamiseks Sääre ajalootoana ja Saaremaa linnuklubi linnuvaatluspaigana.

“Praegune seis on niisugune, et siseministeerium on nõus kordonihooned üle andma ja kultuuriministeerium soostus majad vastu võtma,” ütles seltsi juhatuse esimees Tõnu Veldre Oma Saarele.

Veldre sõnul olid mõlemad ministeeriumid teinud enne esmaspäevast kohtumist tänuväärset koostööd. Ministeeriumi esindajad olid käinud ka Sõrves olukorraga tutvumas.

“Edasine lugu võib meie jaoks keerulisemaks minna, kuna kultuuriministeerium korraldab Sääre kordoni kasutusse andmise rendikonkursi. Eeldatavasti kirjutatakse üheks konkursitingimuseks ka see, et seal tuleb muusemi pidada ja linde vaadelda.

Saaremaa muinsuskaitse selts on nõus konkureerima tingimusel, et rentnik peab hoonetes ja maa-alal osutama muuseumiteenust ja ehitised peavad olema kasutuses avalikes huvides,” märkis muinsuskaitse seltsi juht.

Kordonihoonete rendile soovijana loodab muinsuskaitse kohalik selts sellelegi, et riik arvestaks rendihindade määramisel mittetulundusühingu võimalustega.

“Hoonetesse tuleb niikuinii väga palju investeerida. Omamoodi on see ju riigile kasulik, et vanad majad korda tehakse. Pealegi on see meie ajaloo, kultuuri ja looduskaitse seisukohast väga tähtis,” sõnas Veldre.

Sääre kordoni edasine kasutamine neil eesmärkidel teenib tema väitel kodanikuühiskonna huve, mille eest peaksid hea seisma nii riik, maavalitsus kui ka kohalik omavalitsus.

“Sealsete eksponaatidega on tutvunud tuhanded huvilised nii Eestist kui ka välismaalt,” hindas Veldre vanasse kordonimajja loodud muuseumi vajalikkust.

Linnuvaatluspaigana on Sõrve säär ammugi nii eestlastest ornitoloogide kui ka soomlastest ja teistest rahvustest linnuhuviliste huviorbiidis olnud.

Print Friendly, PDF & Email