Eripalgeline ettevõtlusmaastik aitab Saaremaa tööturul püsida (1)

Eripalgeline ettevõtlusmaastik aitab Saaremaa tööturul püsida

PAANIKAKS PÕHJUST POLE: Meelis Paaveli hinnangul ei ole koondamislaines paanikaks põhjust, sest enamik tööandjaid tegutseb vastutustundlikult, et hoida suurem hulk töökohti alles.

Eile Saaremaad väisanud Eesti töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel ütles usutluses Oma Saarele, et tööhõive osas ei ole olukord Saaremaal sugugi kõige hullem ning Saare maakonda päästab ehk see, et meil ei ole suurettevõtteid.

Ehkki töötute arv on kasvanud kogu Eestis, ütles Meelis Paavel, et Saare maakonna olukorra teeb ehk paremaks see, et siin ei ole suurettevõtteid. Paavel tõdes, et on väga hea, kui ettevõtlusmaastik on eripalgeline ning praeguses majanduslikus seisus on just väikefirmad need, mis päästavad.

Saare maakond oli seitsmes maakond, kuhu töötukassa juht oma Eesti “tuuril” jõudis (detsembriks plaanib ta läbi käia kõik maakonnad). Võrrelduna juba nähtuga tõdes ta, et praegune olukord töötuse osas ei ole Saaremaal kõige hullem.

“Me siin rääkisime konsultantidega ka ja niikaua, kui on veel tööandjaid, kellel on tööjõudu tarvis, ei ole ju olukord hull,” ütles Paavel, märkides, et laias plaanis toimub Eestis ümberstruktureerimisprotsess.

“Kaob päris palju neid ettevõtteid, mis olid konkurentsivõimelised tõesti ainult majandusbuumi harjal,” sõnas Paavel, lisades, et elab siiralt kaasa nendele tööandjatele, kes ei likvideeri oma ettevõtteid, kuid koondamistega tagavad suuremale hulgale inimestele töökoha allesjäämise. “See loob aga eelduse juba uueks tõusuks,” oli ta kindel.

Praegustes koondamislainetes Paavel paanikat ei näe. Tema sõnul on tegemist normaalse protsessiga, mis on küll paljudele inimestele valus, aga need ettevõtjad, kes on sunnitud seda teed minema, teevad seda siiski enamik vastutustundega. Selleks, et hoida suurem hulk töökohti alles.

“Ma vaatan iga päev läbi erinevaid toimikuid ja näen just seda tendentsi,” toonitas ta, lisades, et kindlasti ei ole tegemist ka tööandjale lihtsa asjaga.
Meelis Paavel väitis paar nädalat tagasi ajakirjanduses, et töötuskindlustushüvitise saajate hulk võib tuleval aastal kahekordistuda.

Ka eile oli ta samal arvamusel, kuid märkis, et selle küsimuse juures tuleb minna natuke sügavamale, kuna töötuskindlustuse saajate hulk ei võrdu kunagi töötute tegeliku hulgaga – töötuid on kindlasti rohkem kui neid, kes saavad töötuskindlustushüvitist.

Tema sõnul oli algusaastatel töötuskindlustuse saajate osakaal ligi 20 protsendi juures uutest töötutest, kuid praegu on see üle 30 protsendi. “See näitab, et inimeste teadlikkus kasvab ja inimesed vastavad tingimustele, mida on selle hüvitise saamiseks tarvis.”

Loe ka juhtkirja


Tööturuasutused liituvad

Eilsel Saaremaa tööturuameti töötajatega kohtumisel rääkis Toomas Paavel ka tööturuameti ja töötukassa liitmisega seonduvatest küsimustest.

“Inimesi huvitas kõige rohkem töösuhteid puudutav,” märkis Paavel, lisades, et liitmine näeb ette, et seadusest tulenevalt koondatakse praeguse asutuse likvideerimisel kõik töötajad. Seega ongi tema praeguse ringsõidu eesmärgiks üle vaadata praeguste ametite koosseisud – kas need on väikesed, suured või optimaalsed.

Paaveli sema sõnul jätkatakse uue, ühinenud tööturuasutusega 1. maist 2009.

Print Friendly, PDF & Email