Primuse sihiks on olla parim võrdsete seas (1)

Primuse sihiks on olla parim võrdsete seas

KAS VIIMANE?: Bratski linnas on Primus lõpetamas naftakompanii Transnefti büroohoone ehitust. Kuna Eesti-Vene poliitilised suhted on madalseisus, pole vähemalt praegu uut ja stabiilset ehitusobjekti Venemaal silmapiiril näha.

Läinud laupäeval tähistas 15. juubelisünnipäeva Saaremaa üks suuremaid ja kindlasti ka juhtivaid ehitusettevõtteid Primus PR OÜ. Kui nädal tagasi ettevõtte juhile Priit Riimile helistasin, et kohtumine kokku leppida, sain nõusoleku pärast lühikest mõttepausi. Juba meie vestluse alguses selgus kohe ka põhjus. Nimelt ütles Riim, et ei tema ega tõenäoliselt ka paljud teised nende firma töötajad tähelepanu eriti ei armasta. “Kui seda juubelit poleks olnud, ei oleks ma mingil juhul olnud nõus sinuga rääkima. Püüame oma tööd teha võimalikult rahulikult ning suurema kärata,” märkis ta.

Kas sa oled firmaga seotud juba selle sünnist alates?
Jah. Aktsiaseltsina registreerisime ettevõtte 1993. aasta juuni alguses. Kuna aga majandustegevust alustasime sama aasta novembris, siis tähistame ka ettevõtte sünnipäeva novembris.

Kui nüüd võtta need 15 aastat kokku, siis alustasite vist väiksemate töödega – fassaadide, terrasside, aedade jms tegemisega.
Nii nagu noorte ettevõtte puhul ikka, proovisime kõiksugu asjadega, et firma käivitada. Ootasime ja lootsime paremat ja lõpuks loksutas elu need õiged suunad ise paika.

Kui palju on neid objekte, kus teie käsi mängus on olnud?
Ega me täpset arvestust pole siin pidanud. Iga-aastast statistikat vaadates võib oletada, et see arv ulatub tuhandetesse. Kui aga rääkida vaid väga suurtest ettevõtmistest, siis oleme 15 aasta jooksul ehitanud oma 400–500 objekti kindlasti.

Mis on olnud teie kõige suurem ettevõtmine 15 aasta jooksul?
Kindlasti ei saa märkimata jätta Auriga kaubanduskeskust, kus olime peatöövõtja. See objekt on kogu Eesti mastaabis märkimisväärne, Saaremaa oludest rääkimata. Kuna oleme aga juba firma algusaastatest tegutsenud Venemaa ehitusturul, tuleks kindlasti nimetada tellimusi säärastelt suurettevõtetelt nagu Lukoil ja Transneft. Nende firmade 15 000 ruutmeetri suuruseid büroohooneid oleme selle aja vältel ehitanud vähemalt viis.

Vene turul olete olnud 1993. aastast.
Põhiliselt sealt meie ehitustegevus alguse saigi.

Kuidas on teha äri Venemaaga? Kõik me ju teame, et poliitilised suhted kahe riigi vahel pole just kiita.
Peagi lõpetame Bratski linnas Transnefti 16 000 ruutmeetri suuruse büroohoone ehituse, ja vähemalt praegu pole meil teist sellist pikaajalist ja stabiilset objekti silmapiiril terendamas. Samas on meile vihjamisi ka öeldud, et – võttes arvesse eelmise aasta aprillisündmusi – praegu on parem seal ise kuskile oma nina mitte toppida.

Kuid kas võib öelda, et just tänu Venemaa tellimustele sai teie firma 1993. aastal tuule tiibadesse?
Päris nii see nüüd ka ei olnud. Paralleelselt olid meil tellimused ka siin Eestis.

Kas kasutate Venemaal kohalikku tööjõudu või saadate sinna oma töötajad?
See on nii ja naa. Eks meil ole seal lepingulisi töötajaid, kes lihtsamaid töid teevad.

Äripäevast leidsin 2002. aasta andmed, et käibes saite ca 40% Tallinnast, 35% Venemaalt ja 25% Saaremaalt. Milline see suhe praegu võiks olla?
Enamjaolt sama. Selle aasta tulemus on, et Tallinna osatähtsus on veidi vähenenud, kuid see-eest on kasvanud Saaremaa osa, ja seda tänu Auriga keskusele. Venemaa käive on jäänud enam-vähem samale tasemele.

Kas uusi lepinguid Venemaalt praegu tulemas pole?
Nii see on. Kuid eks me püüa siiski teha omapoolseid hinnapakkumisi. Mis näiteks võib tähendada, et juba lähitulevikus meil võib mõni leping olla…

Kas Saaremaa tingimustes võib öelda, et Primus on oma alal turuliider?
See on natuke vale lähenemine. Ma arvan, et kuulume suurte tegijate sekka. Võib-olla sel aastal me tõepoolest oleme käibe poolest liider, tänu Auriga keskusele. Kuid see-eest on konkurentidel – EBC Ehitus, Tesman, Kuressaare Ehitus – olnud suured käibed eelmistel aastatel, mil meie jäime tahaplaanile. See konkurents ehitusfirmade vahel on igati tervendav.

Kas teised käivad valusasti kanna peale?
Oli aeg, kus see konkurents polnudki nii tihe. Tänaseks on aga küll ja pealegi on konkurents omandanud üsna sageli n-ö halva maigu…

Mis mõttes?
Konkureerida saab ju igat moodi. Konkureerida saab nii, et teed oma tööd. Kuid seda saab teha ka selja taga haukudes ja teisi halvustades.

Milline on viimastel aastatel olnud teie käive?
Viimastel aastatel on meie käive olnud ikkagi suhteliselt stabiilne – konsolideeritud käive on olnud veidi alla 300 miljoni krooni.

Krediidiinfo andmetel oli teie 2007. a käive veidi üle 250 miljoni. Sel aastal prognoosite käibeks 320 miljonit. Kas see summa tuleb täis?
Jah, see prognoos peaks täituma.

See on ju majanduskriisi tingimustes ülihea saavutus – 30% juurdekasvu käibes.
Tõepoolest on palju räägitud, et kriisioludes satub just ehitussektor esimesena löögi alla. Tegelikkuses sõltub aga väga palju konkreetsetest objektidest ja olukordadest. Sel aastal on meil lihtsalt vedanud, et saime Auriga peatöövõtu just endale. See avaldas selle aasta käibele ikka olulist mõju.

Nagu jutust võib mõista, pole majanduskriis teile praegu veel suurt mõju avaldanud.
Seda pole ma küll öelnud. Kuna ehitusteenuse pakkumine ületab nõudluse, on ehitustöö hind täna ikkagi ligi 20 protsendi võrra vähenenud. Me teame ju hästi, mis Eesti majanduses praegu toimub. Kui ettevõtetel raskeks läheb, hakatakse eelkõige piirama investeeringuid. Seepärast võibki öelda, et täna näib ehituse tulevik tõesti mõnevõrra masendav.

Kuidas tööjõuga on?
Ütleme, et praegu on ehitusettevõtetes korrastamise aeg. Kui veel kolmveerand aastat tagasi paljud arvasid, et nad on professionaalsed ehitajad, ja söandasid ülemäära kõrget palka küsida, siis praeguseks on olukord muutunud.

Kas teie töötajate palgatase on ikka konkurentsivõimeline?
Ta on enam-vähem Eesti keskmine jah. Saaremaa keskmisest on see ikka sutsu kõrgem.

Kui nüüd sinust endast veidi rääkida, siis kust tuli sul idee asutada ehitusfirma?
See oli aeg, mil Eesti vabariik oli taas tekkinud. Oli segane aeg ja tolle aja põlvkonnal tuli ses segases vees oma koht leida. Kuna omasin ehitusalast haridust, pani saatus ise need asjad niimoodi paika, et see Primus lihtsalt tuli ühel hetkel ära teha.

Kust see nimi Primus pärit on?
Paljud on siin otsinud seost isikute nimetähtedega, kuid meie siht ja slogan on juba aastaid olnud olla parim võrdsete seas. (Primus – lad k esimene, parim – toim.)

Milline on sinu enda jaoks olnud kõige südamelähedasem objekt?
Nimetaksin seda kõige enam valu ja pinget tekitanud objektiks – Kuressaare jahisadama ehitus…

Mis aastal see oli?
Ei mäletagi enam täpselt, kuskil 1990. aastate lõpus. Hankijale ja alltöövõtjatele sai lubatud, et me viime jahisadama ehituse lõpule – kusjuures me tookord teadsime, et ehitust teostanud AS Feer läheb pankrotti ja et vaevalt me sealt pankrotipesast raha kätte saame…
See juhtum oli ehk omamoodi verstapost, mis sundis meid väärtushinnanguid ümber hindama ja paljuski ka oma ärifilosoofiat muutma.


Primus PR OÜ
asutatud 1993. a;
Puhaskasum 2006. a – 936 523 kr;
2007. a – 1 528 192 kr;
Käive 2007. a – 250,1 miljonit kr;
2008. a (prognoos) – 320 milj kr.

Tütarettevõtted:
– Primus Saare OÜ (juhataja Toomas Teresk);
– Primus Ehitus OÜ (juhataja Raimo Heinam);
– Primus East OÜ (juhataja Raul Mägi).

Print Friendly, PDF & Email