Piima kokkuostuhind Saaremaal langeb (3)

Piima kokkuostuhind võib Saaremaal 1. detsembrist langeda 4,3 kroonilt 3,8 kroonile kilo kohta, mis oleks viimaste aastate suurim hinnalangus.

“Täna-homme veel räägime ja rehkendame tootjatega, võib-olla lepime kokku ka nelja krooni peale,” ütles Saaremaa piimatööstuse juhataja Andi Saagpakk, kelle sõnul pole välistatud, et kokkuostuhind langeb lähima poole aasta jooksul veelgi.

Eelkõige on kokkuostuhinna languse taga välisturg, kus saadakse juustukilo eest hulgihinnaga müües pisut üle kahe euro. Koduturul saab suurte plokkidena müüdud juustukilo eest kolm eurot, väikestes pakkides müües aga 3,5 eurot.

Euroopasse müüdud piimatoodete eest saab tööstus toorpiimaks ümberarvestatuna kilo piima eest 2,3 krooni, mis on piima omahinnast oluliselt madalam hind.

Euroopa Liidus on turuolukord jätkuvalt pingeline – enamiku toodete hinnatase on juba madalam või võrreldav 2005. ja 2006. aasta tasemega. Halbadele turutingimustele vaatamata püsis piima keskmine kokkuostuhind septembris EL-is jätkuvalt kõrge, ulatudes kaalutud keskmisena 5,55 kroonini kilogrammi kohta.

Konkurentsitult madalaimad on piimahinnad Balti riikides: Eestis 4,44, Lätis 4,0 ja Leedus 3,70 kr/kg. Kõrgemad piimahinnad EL-is on Soomes 7,9, Küprosel 7,53 ja Kreekas 7,39 kr/kg.

Eesti põllumeeste keskliidu juhatuse esimees Üllas Hunt ütles Oma Saarele, et mandril võib väiketootjatele makstav piima kokkuostuhind langeda kolme kroonini kilost, mis toob kaasa tegevuse lõpetamise, sest sellise hinna juures puudub tootmisel igasugune rentaablus.

Üllas Hunt väljendas arusaamatust, kuidas saab ühes ja samas EL tururuumis olla juustu hind niivõrd erinev.

Print Friendly, PDF & Email