Muhulased paluvad riigil peatada Rootsi kaevandusfirma (22)

Hellamaa, Pärase, Lehtmetsa ja Lõetsa küla enam kui 130 elanikku kirjutas alla keskkonnaministeeriumile saadetud pöördumisele mitte väljastada Rootsi kontsernile SMA Mineral Group üldgeoloogilise uuringu luba Hellamaa karjääri taasavamiseks.

“Kaevandamine ei võimaldaks elu jätkumist kolmes külas ja tekitaks stressi ja elukvaliteedi langust kogu Muhu saarel,” ütles Oma Saarele Hellamaa turismitalunik Martin Kivisoo.

Tema sõnul asub Hellamaa dolomiidimaardla Lõetsa, Lehtmetsa ja Pärase küla endisel karjamaal kohalike eluasemete keskel.
“25 aastaga ammendatakse see karjamaa ja selle ajaga on inimesed oma majad maha jätnud ning siis saab kaevandada ka külade alt,” selgitas Kivisoo kaevanduse hukatuslikku mõju piirkonnale.

Martin Kivisoo sõnul on uurimisloast keeldumine väga oluline, sest uuringuteks kuluvad miljonid kroonid annavad arendajale kaevandamiseks justnagu õigustatud ootuse, kuna ta on saanud uurimisloa ja kulutanud kapitali.

Kuigi üldgeoloogilisteks uuringuteks tuleb taotleda valla luba, võib arendaja valla keeldumise korral taotleda luba ka vabariigi valitsuselt, sest tegemist on üleriigilise tähtsusega maardlaga.

Rootsi kontsern SMA Mineral Group on teatanud kavatsusest võtta taaskasutusele Hellamaa dolomiidimaardla ning hakata dolokivi Kuivastust laevaga Rootsi vedama.

Ettevõte plaanib aastas kaevanda 100 000 – 300 000 kanti dolokivi. Umbkaudse arvestuse järgi võib piirkonna paekivivaru suurus olla viis miljonit kuupmeetrit.

Print Friendly, PDF & Email