Verevalamine võtteplatsil: “See on mul esimene kord ennast maha lasta!” (3)

Verevalamine võtteplatsil: “See on mul esimene kord ennast maha lasta!”

SURM: Kiljudes tormas pahaaimamatu Linda oma abikaasa juurde, kuid oli juba hilja - kuul oli oma töö teinud ning ajudest jäi seinale vaid plekk.

Oh raskeid aegu eestlaste maa pinnal! Majandus ehk Suur M, nagu seda rahvasuus kutsutakse, lonkab mõlemat jalga kordamööda ning töö leidmine ei ole enam kerge nagu nektarinoppimine ristikuõielt. Kui varem ei jõudnud Tööloom kõiki töid ära teha, siis nüüd haarab ta kinni igast rohukõrrest, et kuskilgi käed külge lüüa saaks. Sedakorda üritab ta end sisse süüa paljutõotavasse filmimaailma, milleks laupäeval Saaremaal võimalus avanes.

“Kelgukoerte” filmipäev algab grimmiga Rüütli spaa fuajees. Grimeerija Irma laotab lauad kreeme ja puudreid täis ning kõik näitlejad käivad enne päeva algust tema käte alt läbi. Kõigepealt võetakse ette Tõnis Kipper ja Kaie Rõõm-Laanet, kes on esimestena kohal.

Irma käes käib näitlejate grimeerimine äärmiselt väledalt, kuid võib olla üllatav, et tulemust justkui polegi – Tõnis ja Kaie näevad välja sama head nagu enne.

Selgub, et grimm hoiab ära naha läikimise. Grimm on nii visa, et hommikul pealepanduna kestab õhtuni välja ning seda hoolimata külmast vihmast ja tuulest.

Kuna täna filmitakse stseeni, kus mängu tuuakse selgeltnägija, arutavad seriaaliuurijad Post ja Kõsta ehk Ivo Uukkivi ja Mait Malmsten, et äkki võiks kutsuda mõne päris selgeltnägija sellest telesaatest, kus nood kõik koos on.

Kaie ja Tõnis avastavad aga, et kuskil on midagi segi läinud. “Tõnis, tule!” Filmipaar Leida ja Vahur kaovad nurga taha tekste harjutama.
Välja ilmub ka produtsent Toomas Kirss. Režissöör Raivo Maripuu uurib, kas teised Saaremaa näitlejad tulevad omal jõul võtteplatsile või peab nad kuidagi kohale tooma. Kirsil on alati kõik kontrolli all.

Ka see, et õhtuseks lagunenud kiriku juures filmimiseks on kõik valmis, ehkki keegi ei tea, kas kirik üldse olemas on. “Millega postiljon sõidab? Käruga? Jalgrattaga?” ei lõpe režissööri mured siiski kohe. Tööloom küsib tööd ning mehed lubavad midagi leida.

Esimene veri

Elevust tekitab hoopis arutelu, milline relv võtteplatsil käiku läheb. Madis Milling näib teadvat, et liiga suurt relva ei maksa kaasa võtta, sest kui sellega kuul pähe lasta, lendavad teiselt poolt koos väljuva kuuliga pea tükid laiali. Irma tunneb huvi, kas ta peab valmistuma seinale lastud ajutükkide tegemiseks.

Suundutakse esimesele võttekohale, milleks on Kuke talu, kus seriaali produtsent noore poisina lõbusalt aega veetnud. Kuna vihma sajab, otsustatakse taluõuele määratud stseen hoopis tuppa üle viia. Sel ajal kui valgustajad toas tehnikat üles panevad, meenutabki Kirss neid aegu.

Ühtäkki taipab Kirss stsenaariumi lugedes, et nii ikka ei lähe. “Kuidas ta saab toas olles naisele öelda, et mine sa tuppa süüa tegema?” Valgustajad peavad oma kraami hoopis kuuris üles panema. Tööloomale veel ülesandeid antud pole.

Filmitegemine on suur kannatuse proovile panemine, sest ühte situatsiooni tuleb üha uuesti ja uuesti teha. Küll ilmneb, et kuskil kurvis jääb mõni võõras auto ette, küll ilmub keegi ootamatult kaadrisse, kuskilt kostab mõni vale heli või lähevad sõnad sassi.

Ja kui kõik laabub, tuleb sama stseeni ometi mitu korda teha. Vaataja ootab kiiret ja liikuvat pilti ning sellepärast võetakse isegi kahe kaameraga sama olukorda kolm korda läbi.

Välja ilmub Juhandi

Post ja Kõsta kuulavad puukuuris üle pahaaimamatut taluperenaist Lindat, kes on uurijatele vastakaid ütlusi andnud. Kahjuks annavad vahepeal otsad režissööri monitorie-patareid. Taas peab Linda rääkima, miks ta salgas fakti, et nad tegelikult teadsid neid naabreid küll, ning et Vahur ei ole võimeline lapsi saama.

Vahepeal ilmub võtteplatsile näitlev komissar Meelis Juhandi, kes täna on Jüri Kadaka rollis. Koos veel kolme politseinikuga mängivad nad seriaalis politseinikke. Kõik on endale vormid selga tõmmanud oma vabast ajast ja tahtest.

Juhandi on heas tujus. “Vaatasin ka eile õhtul “Kelgukoeri”,” räägib komissar. “Filmides ei panda selliseid pisiasju tähele, nagu vormid ja pagunid.” Lepime teadmisega, et ega keegi peale politseinike sellest nagunii aru ei saaks.

Töölooma asi on hoida Kaie vihmavarju, et staar asjata läbi ei vettiks.
Võtted on graafikust maha jäänud. Kohale tulnud politseinikud ootavad vihma käes oma etteaste algust. Juhandi tähendab, et ta peaks juba varsti linnas laste helkurikampaania üritusel olema.

Teine veri

Järgmises stseenis särab aga Tõnis Kipper ehk postiljon Vahur. Kõstal ja Postil õnnestub postiljon endast välja viia. “Põrgu saadikud! Kurjuse kehastused!” hüsteeritseb nurka aetud tegelane. “Te olete oma rumaluses pimedusega löödud ja teie peale ei hakka mitte iialgi jumala päike paistma!”
Ja siis läheb verevalamiseks. Verd valab grimeerija Irma. “Kust te teate, milline õige kuuliauk välja näeb?” “Me tegelikult proovime iga kord kellegi peal järele,” ütleb režissöör. Helimehed arvavad, et grimeerija vaatab neid asju CSI-seriaalist.

Vahepeal konsulteeritakse kohalike politseinikega, kas lõua alla lastud kuuli august verd kah voolab. Üldine arvamus on, et voolab küll.
Kipperi mahalaskmine kestab mõnda aega ning on näha, et enesetapp ei ole tema kõige tugevam ala. “See on mul esimene kord ennast maha lasta!” vabandab mees.

Et ajud kenasti seinale lendaks, on välja võlutud pudel kinoverega. Taas arutatakse, kas ikkagi lendab seinale kolju- ja ajutükke või mitte. Seinale heidetakse kaunid vereplekid ning Kaie kiljumise saatel langeb talle sülle verine mehekeha.

Tulede vilkudes sõidavad kohale politseinikud – nagu ikka politseiseriaalides – viimasena. Töölooma ülesanne on mitte jalgu jääda.

Kuhu laip on maetud

Kohalike politseinike jaoks jääb üle vaid laipu otsima hakata. Juhandi kannab Postile ja Kõstale ette, et esialgu laipu leitud pole. Kui Juhandi saab paar lauset rääkida, siis teised kohalikud politseinikud ootavad
eemal märguannet, et taluhoovi läbi kammima hakata.

Kuna laipu ei leita, pakutakse võimalust kutsuda kohale selgeltnägija, kes võiks sellega hakkama saada. “Mis mul saaks selle vastu olla,” annab Juhandi nõusoleku.

Print Friendly, PDF & Email