Sõprussuhted saavad alguse koosolemise soovist

Sõprussuhted saavad alguse koosolemise soovist

 

Selleks et suuri tegusid teha,
pole tarvis olla suurim geenius,
pole tarvis olla inimestest kõrgemal,
on tarvis olla nendega koos.
Selle mõttetera on öelnud prantsuse tuntumaid valgustajaid Charles Louis de Montesquieu.

Tema arvamuse kohaselt sõltub inimeste areng ja suhted geograafilisest keskkonnast, eriti kliimast, aga ka pinnaehitusest. Montesquieu väitis, et külm kliima teeb inimesed tugevaks, aktiivseks, töövõimelisemaks, otsekohesemaks, enesekindlamaks, loiumaks, kuumus seevastu muudab laisaks, ükskõikseks, kättemaksuhimuliseks, temperamentsemaks.

Selliste mõtteteraga sai 20. oktoobril kohvrid pakitud ja mindud Prantsusmaale, et tutvuda uute sõpradega ja nende elu-oluga ning veenduda, kas tuntud prantsuse valgustaja mõtteterad ka paika peavad.

Suhted said alguse veebruaris

Veebruaris külastas Saaremaad 10 prantslast Tremont-sur-Saulx’i külast, sõprussidemed lõid nad Karala külaga. 20.–25. oktoobril sai LEADER-i tegevusrühma Saarte koostöökogu abiga teoks meie vastukülaskäik.

Esimese päeva õhtul oli kohtumine mittetulundusühingu Prantsusmaa – Avatuse Maa presidendi Marie-Laure Lagardere’i ja tema 93-aastase ema Jeanne Barthe’iga. Marie-Laure Lagardere on juba aastast 2002 kokku viinud prantslasi ja eestlasi erinevatelt elualadelt ning aidanud korraldada noortelaagreid. Marie-Laure on tõeline eestluse kandja Prantsusmaal: 65-aastaselt hakkas ta õppima eesti keelt.

Mitu päeva veetsime oma sõpradega, meile oli kokku pandud väga tihe programm: lasteaed, kool, raamatukogu, vanadekodu, saeveski, mööblitöökoda, ketrusvabrik, turimitalu, ööbimisega lisaraha teeniv külamaja, vabatahtlik tuletõrjeühing, metallitööstus, šampanjatööstused, kohtumised sealsete rahvaesindajate ja LEA-DER-i juhtidega, viimasele kohtumisele tuli kohale ka meie suursaadik Margus Rava. LEA-DER-programmi juhid selgitasid meile, et programmi raames tegeletakse Prantsusmaal ka energeetikaprobleemidega ja otsitakse uusi alternatiivenergia lahendusi.

Suhete arendamiseks on vajalik keeleoskus

Enne Prantsusmaale minekut sai Karala küla tutvustav voldik tõlgitud prantsuse keelde ja seda jagasime kõikjal, kus käisime. Saaremaal on prantsuskeelset informatsiooni kahetsusväärselt vähe ja seega võtabki meie külaselts eesmärgiks prantsuse keele ja kultuuri propageerimise.

Järgmine samm on prantsuse keele õppe korraldamine täiskasvanutele. Edasi tuleb eesti-prantsuse ühislauliku väljaandmine ja suvel lähevad meie kooliõpilased taas Prantsusmaale restaureerima sama kivimüüri, mille juures on juba kolm aastat töötatud.

Vastuvõtt, mis meile Prantsusmaal osaks sai, oli liigutav – kõik see sõprus, tähelepanelikkus, siirus, abivalmidus, uudishimulikkus, soojus ja põsemusid nende kombe kohaselt. Pikad õhtusöögid laulu ja tantsuga. Ööbisime peredes ja enda arusaadavaks tegemiseks tuli palju kasutada miimikat.

Südantsoojendav on kogeda sõprust ja koostööd 2500 km kaugusel asuva piirkonnaga. Meie külaselts tahab suhelda, õppida, areneda ja tunda üksteisest rõõmu. Sõprus on just seetõttu oluline, et sõbrad hoiavad, toetavad ja kaitsevad üksteist. Julgustuseks teistele maainimestele ütlen, et olge aktiivsed otsima tutvusi eri rahvuste ja piirkondadega, see annab positiivse tunde. Ning külla minnes näete, et ka meilt on midagi õppida ja paljud asjad on meil koguni paremini korraldatud.

Rahuloluga tajud, kui avatud on tänapäeval maailm ja kui lihtne on leida uusi sõpru-tuttavaid. Tähtis on inimeste meel ja vaimsus. Mida vaimsem keegi on, seda rohkem omapäraseid inimesi ta enda ümber märkab.
Kokkuvõtteks võin öelda, et mingeid suuri erinevusi peale keele prantslaste ja eestlaste vahel ei leidnud.

Ka söögid, mida meile pakuti, on meie omadega sarnased. Aga nii hilisõhtust söömise kommet kui seal, meil ei ole. Selle hilise rikkaliku söömise ning hommikuse moosi- ja šokolaadikreemisaiade manustamise juures pani imestama see, kui saledad prantslased on. Meie inimestel tekiksid sellise toitumistava juures kohe saiakõhud ette.

Arvan, et mida rohkem me suudame ennast tutvustada ükskõik millisel maal, seda rohkem meist teatakse ja otsitakse teed siia. Külaseltsid on üks võimalus sõprussuhete loomiseks ja Saaremaa tutvustamiseks maailma mistahes kandis.

Print Friendly, PDF & Email