Muhulased kostitasid Valjala inimesi pulmajandiga

Muhulased  kostitasid Valjala inimesi pulmajandiga

PRUUDIEKSAM TUHLIGA: Peigmees Mart: “Kadri kui sa’p saa seda kooritud, ma või sulle näpitsad anda. Tõmba nendega naelad välja.”

Eile pidasid Külasema küla Kadri ja Mart lustliku pulmapeo koos omakandi pidulistega ning vahvate Valjala valla pulmalistega Valjala rahvamajas.

Pulm oli nagu pulm ikka, traditsiooniliste kommete, laulude, tantsude ja mängudega. Kuueliikmeline kapell esitas vanemaid ja uuemaid poplaule.
Tantsupõrandal kepsutasid noorpaari, ämmade ja äiadega koos oma esimesi pulmatantse lasteaia vanema rühma mudilased ning kooliõpilased. Valjala memmed ja taadid tulid samuti valssi keerutama.

Tegelikult oli see kahe saare taidlejate meeldiv kohtumine, kus Valjala rahvas oli võõrustaja rollis ja Külasema muhulased külakosti pakkumas. Valjala valla nüüdne kultuurijuht Anne Auväärt sai Muhu kunagise kultuuritöötajana kokkuleppele Külasema seltsi eestvedaja Malle Mätasega ning nii see pulmapidu seekord Saaremaal mardi- ja kadripäeva vahel püsti pandigi.

Külasema kadri-mardikostüümides näiteseltskond on nüüdseks lavastusega “Kadri ja Mardi pulmapidu” publiku ette astunud juba kolmel korral.

Idee tuua rahva ette säärane vahva ja naljakas külapulm pärineb seltsi eesvedajalt Malle Mätaselt ning selle idee teostus tuli välja igati korralik. Kõik osatäitjad omandasid rolli kerge vaevaga ja nüüd pole muud kui pulmariided selga, grimm näole, parukad pähe, pillid kaasa ja rahvast naerutama.

“Näed kui vähe on tarvis, et rahvale meeldida. Pulmakombed on ju üks osa meie pärimuskultuurist. Isamehena olen ise väga palju pulmi läbi viinud. Muhulaste etendust vaadates tulevad väga paljud asjad tuttavad ette,” märkis pulmavanemana tegutsenud Valjala rahvamaja juhataja Viktor Martel.

Kunagine staažikas tootmisjuht Enn Pukk on omal ajal samuti pulmavanemana üles astunud. Eile sai Valjala valla mees taas üle hulga aja pulmapeolise tunnetuse sisse.

“Nüüd ma teen pisikese pausi. Pole ammu harjunud nii hoogsaid tantse tantsima. Kena, et meie rahvamajas selliseid pidusid korraldatakse. Püüan neist ikka osa saada,” rõõmustas Enn Pukk pulmaliste ühisest tantsuringist tulles.

Print Friendly, PDF & Email