Lennujaam ei lubanud mõned minutid hilinenud last lendama (37)

Lennujaam ei lubanud mõned minutid hilinenud last lendama

LEND JÄI UNISTUSEKS: Hilinemise tõttu ei lasknud Kuressaare lennujaam reisijat lennukile.

Pool tundi enne Kuressaare–Tallinna lennuki väljumist lennujaama jõudnud viieaastane reisija jäeti lennukist maha, sest Tallinna lennujaama reeglite järgi lõpetatakse check-in 35 minutit enne lennuki õhkutõusmist.

Ettevõtja Asko Berens rääkis Oma Saarele, et broneeris pühapäeval telefonitsi 5-aastasele tütrele koha Kuressaare–Tallinna lennukis. Tüdruk on varem Aviesi lennukitega korduvalt lennanud ja Berens otsustas tütre seekord üksi lennureisile saata.

“Estonian Airi infoliinil sai ilusti kokku lepitud ka lisatasu ilma saatjata lapse teenuse osas,” kirjeldas mees. Kuna Aviesi lennukisse lasti ka veel viis minutit enne lennuki väljumist, läks Berens tütrega kohale veidi vähem kui pool tundi enne lennuki väljumist.

“Meie suureks üllatuseks aga jäeti minu laps lennukist maha, sest me oleksime pidanud jõudma lennujaama pool tundi varem, meie jõudsime aga mõni minut hiljem,” rääkis Berens.

35 minutit varem kohale

Kuressaare lennujaama piletikassa töötaja Jane Kilumets ütles, et Kuressaare lennujaamas algab lennule registreerimine 2 tundi enne ja lõpeb 35 minutit enne plaanipärast väljalendu.

Kilumetsa sõnul peab üksinda reisiva 5–11-aastase lapse saatmise teenus olema ette tellitud, see on kohustuslik ja tasuline. “Last saatev lapsevanem/hooldaja vormistab lähtelennujaamas kõik vajalikud dokumendid,” selgitas Kilumets. “Reeglite teadmine on reisija kohustus.”

Ta lisas, et kahjuks oli hiljaks jäänud reisijal tasumata ja vormistamata lennupilet ja üksinda reisiva lapse teenus. “Tal oli ainult broneeritud lennupilet EA kõnekeskuses. Lennupileti ja teenuse vormistamine ning raha vastuvõtmine võtab aega,” lausus lennujaama töötaja.

“Asi ei olnud selles, et ei oleks jõudnud probleemiga tegeleda,” väitis Asko Berens. “Maailma mõistes on Kuressaare lennujaam külavahepeatus – turvakontrollis inimesi polnud, ooteruumis kedagi polnud, kassajärjekorras ka kedagi polnud, lihtsalt öeldi, et ei saa ja kõik.”

Berens leiab, et kui ta Estonian Airi infoliini kaudu broneeringut tegi, oleks võidud teda hoiatada, et “nüüd sõidab võrreldes Aviesiga oluliselt kehvem firma ja 10 minuti asemel peab nüüd olema 30 minutit varem kohal.”

Lennufirma pressiesindaja Ilona Eskelinen sõnas, et lennufirmad ei otsusta check-in’i sulgemisaega ühes või teises lennujaamas.

Kohale… 30 minutit varem

“Kuressaare lennujaama kodulehel on punasega kirjas: “Tähelepanu! Lennule registreerimine lõpeb 30 minutit enne väljalendu!”,” vahendas Eskelinen. “Meie poolt oli lapse broneering kinnitatud ning reisija pardale igati teretulnud.”

Jane Kilumets märkis, et reisilennuki teenindamisel enne väljalendu on palju mitmesuguseid kohustuslikke tegevusi, millest osa hakkab reisijale silma, osa mitte.

“Osa neist saab teha siis, kui reisijad on registreeritud ja lennukisse juhatatud. Nende protseduuride läbiviimiseks ja dokumenteerimiseks ongi kehtestatud ajalised kriteeriumid,” rääkis Kilumets.

“Tundub, et ega neil endalgi need ajad täpselt selged ole, lennujaama enda töötaja väidab, et kohal peab olema 35 minutit enne, kuigi EA väitis, et 30 minutit,” märkis Asko Berens.

Maavanema nõunik Anu Vares ütles, et check-in’i sulgemise aeg lennujaamas tuleneb rahvusvahelistest regulatsioonidest, selleks et tagada reisijate turvalisus, teostada lennu väljumisele eelnevad tegevused ja võimaldada lendude õigeaegne väljumine. “Saare maavalitsusel ei ole võimalik kehtestatud check-in’i reegelid muuta,” kinnitas Vares.

Print Friendly, PDF & Email