Rahvamaja rahvas – rõõmsa kliima looja

Maakondlikel ühispidustustel juhtub ikka keegi külamemm ligi astuma ja poetama midagi taolist, et noojaah teitel sääl linnas ju pikem leib ning paramad laulud… Vahel ei teagi, mida kosta, kas lohutada või takka kiita. Enamasti ütlen, et me ju kõik külast pärit ja linngi kunagi küla olnud. Seepeale tuleb muiges äratundmine.

Nii see tegelikult ju ongi, aga eks ta kipub meelest minema. Ent igas Eestimaa linnas on seltskond, kelle ühiseks perenimeks võiks olla näiteks Rahvamaja. Rahvamaja rahvas on need, kes käivad rahva- ehk kultuurimajas ehk kultuurikeskuses rahva iseolemise ilu harjutamas.
Teevad seda kord või kaks nädalas ja siis lähevad laulupeole, pillipeole, tantsupeole, teatripeole. Nii ilus ju!

Rahvamaja pere olemasolu on igale paigale – külale, vallale, linnale – otse hädatarvilik. Seda seepärast, et tema oma tegemistega loob kohalikku elukeskkonda rõõmsat sotsiaalset kliimat. Ja panustab sellesse ohtralt isiklikku ressurssi, nii vaimset, füüsilist kui ka materiaalset. On ise õnnelik ja jagab seda kõigi nendega, kelle seltsis parajasti toimetab.
Tantsides ja lauldes üldlaulupeole

Kuressaare rahvamaja-pere juurtelugu ulatub aastasse 1886, kui ärksate inimeste eestvõttel Kuressaare Eesti Selts asutati. Täna tegutsevad rahvakultuuri seltsid ja seltsingud enamasti Kuressaare Kultuurivara katuse all. Üldlaulupeole sätivad end 120-aastane segakoor Lyra, pea 60-aastane naiskoor Piret, 35-ne Saaremaa Meeskoor SÜM, 20-sed Helin ja Eysysla ja varsti 15-ks saav naiskoor Ätsed.

Suurele tantsupeole tahavad 43-aastane Keeris, 40-aastane Kadrid, 23-ne Ritsikas, 13-ne Piiprellid, 10-aastane seeniorrühm Pihlakas. Folkloorifestivalidel on meie esinumber Virvik.

Maakonna suurpidudel löövad kaasa seltsingud Eideratas, Mariella, Moekad, Marleen, Kanarbik, Sõbratarid ja Saare Vene Selts. Kõigil neil oma suured juhid ja õpetajad. Koorijuhid Pilvi Karu, Ülle Reinsoo, Tiit Köster, Mari Ausmees, Mai Rand, Helle Rand, Marika Mets.

Tantsujuhid Elvi Siimon, Virge Varilepp, Merle Sillavee, Eena Mark, Virve Kaiste, Marju Saar, Astra Truumure, Kiira Aav, Maire Vatko, Marvi Tamm, Nijole Kärner. Miks nad seda teevad!

Ühest hooajast järgmiseni, nii aastast aastasse, juubelist juubelini, peost peoni, ikka ja jälle sütitavana oma lauljate-tantsijate ette, oma rahva ette… Kindlasti ei ole põhjuseks raha! Rahvamaja rahvas lihtsalt teab, et kõik, mis on raha eest saadud, on odavalt saadud! Tänu ja tunnustus jõuavad pärale töö ilu äratundmises, peorongkäigus, laulukaare all, tantsumurul…

Tiiu Villsaar
Kuressaare Kultuurivara rahvakultuurijuht

Print Friendly, PDF & Email