Kunstnik Leili Muuga kohtus saarlastest kunstisõpradega

Kunstnik Leili Muuga kohtus saarlastest kunstisõpradega

NÄITUSE KORRALDAJA JA KUNSTNIK: Nii näituse korraldaja Kaia Haamer (vasakul) kui ka kunstnik Leili Muuga rõõmustavad selle üle, et Kuressaare näitus nii suurt huvi on äratanud.

Reede pärastlõunal said Saaremaa kunstistuudiosse kunstnik Leili Muugaga kohtuma tulnud saarlastest kunstihuvilised tunda galeriis valitsevat sooja ja sõbralikku tunnet. Imepärase õhkkonna loojaks oli soliidses eas (86) maalikunstnik, kes ei peljanud Tallinna–Kuressaare teekonda väsitavaks ega pikaks ja pajatas saalisolijaile oma loometeest ning Saaremaa vaimustusest.

Leili Muuga valiknäitus Saaremaa-teemalistest etüüdidest, mis kannab nime “Nostalgia”, avati kunstistuudio galeriis 27. oktoobril ning see jääb avatuks 27. novembrini. Kunstnikul endal sobis Kuressaarde sõiduks aga kõige paremini just kuu 14. päev. Vanadaamiga oli kaasas selle näituse korraldaja, Niguliste muuseum-kontserdisaali varahoidja Kaia Haamer.

“See, mis toimub looduses, on ikka midagi võrratut. Mul on heameel olnud maalida looduse loodud pilte. Nii olen ise saanud loodusega suurema kontakti ja pakkunud oma maalide kaudu Eestimaa, sealhulgas Saaremaa ilu ka kunstisõpradele,” rääkis Leili Muuga.

Kunstistuudio omanik Anne Tootma kõneles sellest, kuidas niisugune huvitav näitus üldse sündis.

“Kaia Haamer pakkus selle näituse meile välja. Nagu te kõik näete, on see tõesti üks väga huvitav väljapanek. Olen tõeliselt õnnelik, et on olemas selliseid inimesi, kes palju teevad kunsti heaks. Kaia ja tema ettevõtjast abikaasa Andres Haamer tegid selleks väga palju, et eaka kunstniku Leili Muuga tööd siia jõudsid ja nüüd ka kunstnik.

Meil kõigil on alati kiire-kiire. Vahel on mõistlik kunsti nautimiseks aeg maha võtta. Kunstiteosed on need, mis jäävad,” mõtiskles Anne Tootma.
Kunstikuraator Kaie Haamer ütles, et tema käib Saaremaal üsna tihti ja alati kui ta oma saarele sõitudest Leili Muugale räägib, tunneb vanaproua väikest kadedust. Nüüd siis sai tunnustatud kunstnik mitme aastakümne järel ja veel oma sünnipäeval armastatud saarele sõita.

“Leili on ju varasematel aastatel siin niipalju käinud ja maalinud. Taasiseseisvunud Eesti vabariigi ajal on Leili Muuga esimest korda siin,” teavitas Kaia Haamer.

Kunstnik ise märkis, et Saarema on talle alati südamelähedane olnud.
“Siin on midagi erilist. Kõik on siin hästi õhuline. Taevaski on kõrgem kui mujal. Ma tunnen end kõige paremini looduses, kuskil mere ääres või metsas. Suur tänu Kaiale, kes näituse mõtte peale tuli,” oli vanaproua tänulik.

Kaia Haamer avaldas omakorda tänu Anne Tootmale, kes lahkesti ekspositsiooni vastu võttis.
Leili Muuga loomingut hästi tundva kunstikuraatorina hindas Kaia Haamer Eesti kunstis ilma teinud vanameistrit väga kõrgelt.

“Lisaks suurtele kompositsioonidele on Leili Muuga alati teinud ka emotsionaalsemaid ja intiimsemaid pilte, sealhulgas lillemaale. Väga palju on ta ka portreid maalinud. Sellest on kujunenud omapärane kultuuritegelaste galerii, “ rääkis Haamer.

Kunstnik ise täiendas, et porterid on ta maalinud vaid temale endale sümpaatsetest inimestest. Tellimustöid ta teinud ei ole. Ammu aega tagasi kinkis Leili Muuga Kaia Raamile (tuntud kunstiteadlase Villem Raami tütar – A. L.) ja Andres Haamerile pulmapäevaks omatehtud maali “Saialilled”.

“Mis võib veel mõnusam olla. Me võime neid pidevalt vaadata. Kõik teised lilled on ju ammugi närtsinud,” rõõmustas Kaia Haamer väärt kingituse üle.
Kokkuvõtteks võib öelda, et Leili Muuga on portretist, lillemaalija, kompositsiooni- ja maastikumaalija.

Mitmekülgse kunstniku loominguga saab tutvuda Kuressaares (Lossi 5) veel poolteise nädala jooksul.

Print Friendly, PDF & Email