Kas Saaremaa on valmis asotsiaalist maavanemaks? (7)

Kas Saaremaa on valmis asotsiaalist maavanemaks?

Tulevased maavanemad magavad pargipingil õilsaund.

USA valimiste taustal, kui maailma on tabanud suur eufooria esimese mustanahalise presidendi üle, on õige aeg küsida, kas ka Saaremaa on valmis tõeliselt põhjalikuks muutuseks. Millal saab Saaremaa esimese asotsiaalist maavanema?

Saaremaa tuntuim kaevur, ööuurija, pudelipõhjade hingeelu asjatundja ning mitme medaliga auhinnatud tänavune aasta isane, professor Kosmos usub, et ka Saaremaal puhuvad peagi uued tuuled. “Meie kodusaar on asotsiaali tulekuks valmis,” kinnitas professor. “Eriti nüüd, mil meie majandus on omadega varsti põhjas, on põhjust rääkida asotsiaalist maavanemast.”

Professor usub, et asotsiaal oleks maavanemana heaks eeskujuks kõigile saarlastele, elades säästlikult ning töödeldes ümber kõike, mida vähegi annab. Professor tõi näite, kuidas ta kord pealinnas viibides pani tähele, kuidas asotsiaal sõitis õhtusel ajal trammis, ning jäi veidrat olendit jälgima.

“Ma olin tõesti väga liigutatud, kui selgus, et ta sõitis trammiga hiliste tundideni kuni lõpp-peatuseni,” jutustas professor. “Iga teine mees oleks ammu mõnes peatuses maha läinud, kuid tema ei tahtnud lasta trammile kuluvat energiat niisama raisku minna ning otsustas võtta trammisõidust viimast. Oli tõesti säästlik mees.”

Kuna Saaremaal on ühistranspordi küsimus juba mõnda aega õhus olnud, usub professor, et asotsiaalist maavanem ei laseks ühistranspordil hääbuda, vaid sõidaks kas või ise iga päev kõik bussi- ja lennuliinid algusest lõpuni mitu korda läbi, et liinid end vajalikuna tunneksid.

Hobikorras viis prof Kosmos läbi ka elanikkonna uuringu, millest võttis osa 224 000 saarlast ning muhulast. Uuringust selgus, et ehkki asotsiaali valimine maavanemaks oleks üksjagu üllatav, suhtuks enamik inimesi sellesse positiivselt. Eelkõige oodatakse uuelt maavanemalt, et ta viiks maavalitsuse allasutustes läbi põhjaliku puhastuse.

Kosmos usub, et rahva ootustele vastab kõige paremini just asotsiaal, sest too toimib põhimõttel “mis ripakil, see ära“ ning seetõttu ei olegi pärast enam midagi puhastada.

Elupõline skeptik ning Kosmose naabrimees Tiit Törkmeel ei jaganud Kosmose vaimustust asotsiaalist maavanema koha pealt. Tema arvates ei ole Saaremaa selleks valmis. “Asotsiaale on meie sootsiumis veel liiga väike protsent, et rahvas neid aktsepteeriks,” arvas Törkmeel. “Seni aga suhtutakse neisse kui teistsugustesse, erinevatesse inimestesse, neid põlatakse ning nende kohta liiguvad ringi kõiksugu valed eelarvamused.”

Ka prof Kosmos nõustus, et Saaremaal võidaks asotsiaalist maavanemasse esialgu skeptiliselt suhtuda, kuid eelarvamustega võitlemiseks on tal juba plaan olemas. Kosmos koostas projekti Euroopa Komisjoni Võrdõiguslikkuse Büroole, mille eesmärgiks on korraldada asotsiaalide mainekampaania ning edasi näeks plaan ette asotsiaalide importimise, kuniks nende osakaal saarel on vähemalt 20 protsenti.

“Sellest peaks piisama, sest ka USA-s ei ole mustanahalisi ju nii palju,” ütles Kosmos.

Print Friendly, PDF & Email